احداث زیرساخت شارژ خودروهای برقی

شنبه 20 اردیبهشت 99 ساعت 11:21
احداث زیرساخت شارژ خودروهای برقی

سخنگوی صنعت برق گفت: قیمت برق استفاده کنندگان از خودروی برقی بر اساس نرخ برق تجاری و برای هر کیلووات ساعت نزدیک به ۸۰ تومان خواهد بود.

مصطفی رجبی مشهدی در خصوص تأمین زیرساخت برای احداث ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی اظهار داشت: وزارت نیرو تأمین‌کننده زیرساخت‌ ایستگاه‌های شارژ خودرو و موتورسیکلت‌های برقی است، در این رابطه سال اخیر تفاهمنامه‌ای با مپنا به امضا رسید که در نقاطی که اعلام می‌شود، ظرف مدت ۱۵ روز نسبت به ایجاد زیرساخت برای اتصال به شبکه برق سراسری اقدام کنیم.

وی با ذکر اینکه هم اکنون دو ایستگاه در برج میلاد تهران و مشهد به طور پایلوت احداث شده، افزود: افزایش تعداد ایستگاه‌ها متناسب با خودروهای برقی است که رفت و آمد می‌کنند.

سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: شهرداری درخواست توسعه ناوگان برقی حمل و نقل عمومی را از دولت داشته و وزارت نیرو در پاسخ به این تقاضا اعلام آمادگی کرده است.

وی یادآوری کرد: برقی شدن خودروها قطعاً به نفع مردم و صنعت برق است، خودروهای عمومی می‌توانند از مزیت انرژی فراوان و ارزان استفاده کنند، یعنی در ساعاتی از شبانه روز که مصرف پایین است نسبت به شارژ باتری اقدام و در طول روز تردد داشته باشند.

رجبی‌مشهدی یادآوری کرد: استفاده از خودروهای برقی و هیبریدی علاوه بر مباحث صرفه اقتصادی برای محیط زیست هم بسیار با اهمیت است. هم اکنون ۷۰ درصد آلایندگی هوا در کلانشهر تهران مربوط به تردد اتوبوس و موتورسیکلت‌ها است که با استفاده از خودروهای برقی تا حد زیادی این مسئله قابل حل خواهد بود.

وی با ذکر اینکه اکنون ما توان ساخت صددرصدی تجهیزات مورد نیاز ایستگاه‌های شارژ برقی را در داخل کشور داریم، گفت: برنامه‌ریزی صنعت برق این است که در سال جاری کلیه خدمات مربوط به مشترکین را که از طریق موتورسیکلت‌های بنزینی انجام می‌داد، از طریق موتورسیکلت‌های برقی انجام دهد.

سخنگوی صنعت برق در خصوص تعیین نرخ برق استفاده‌کنندگان از خودروی برقی هم اظهار داشت: قیمت برق بر اساس نرخ برق تجاری محاسبه می‌شود و برای هر کیلووات ساعت حدود ۸۰ تومان خواهد بود.

وی با اشاره به صرفه اقتصادی استفاده از برق به عنوان سوخت به جای بنزین تاکید کرد: با توجه به قیمت کنونی بنزین، موتورسیکلتی که ۲۰۰ کیلومتر پیمایش و سالانه ۲۱۰۰ لیتر مصرف بنزین دارد، اگر به جای بنزین از برق به عنوان سوخت استفاده کند سالانه ۵.۲ میلیون تومان کاهش هزینه و صرفه‌جویی خواهد داشت.

نمایندگان مجلس در هفته جاری طی مصوبه‌ای ضمن معاف کردن واردات خودروهای تمام برقی از دریافت و ارائه گواهی اسقاط خودرو، دولت را موظف کردند زمینه تولید این خودروها در داخل را فراهم کند.

ایلنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar