دلیل فراز و فرود قیمت سهام خودرویی‌ها چیست؟

یکشنبه ۲۰ آبان ۹۸ ساعت ۱۷:۲۱
دلیل فراز و فرود قیمت سهام خودرویی‌ها چیست؟

در روزهای گذشته اخباری در خصوص افزایش سرمایه شرکت‌های خودرویی شنیده شد که این اخبار توانست در مقاطعی روی تصمیم سرمایه‌گذاران بورسی تأثیر بگذارد و قیمت سهام این شرکت‌ها هم بالا و پایین شود که به عقیده یک کارشناس، تغییر در تنوع تولید محصولات گروه‌های خودروسازی از جمله احتمال حذف تولید پراید و پژو ۴۰۵ در کنار اخبار مرتبط با نوع افزایش سرمایه این شرکت‌ها، از عوامل تاثیرگذار در قیمت سهام خودرویی‌ها بوده است.

چندی پیش مدیرعامل ایران خودرو دستور پیگیری طرح تجدید ارزیابی‌ها دارایی و اصلاح ساختار مالی این شرکت را صادر کرد و صحبت‌هایی شد که برمبنای مصوبات مجلس شورای اسلامی، عزم وزارت صمت و  حمایت سهامداران و سرمایه گذاران، ساختار مالی ایران خودرو  اصلاح شود. همچنین گفته می‌شد که باتوجه به این که ۵۰ سال از تأسیس این شرکت می‌گذرد این اقدام به ضرورتی اجتناب‌ناپذیر تبدیل شده است.

این در حالی است که این شرکت در مقطع زمانی فعلی استفاده از مکانیزم تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای انجام افزایش سرمایه را به گروه خاصی از دارایی‌ها محدود کرده است.

بعضی از شنیده‌ها حاکی از این بود که افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها، تأمین سرمایه در گردش، افزایش تیراژ تولید، فروش اموال مازاد و همچنین عرضه محصولات جدید از ارکان اصلی  برنامه اصلاح ساختار ایران خودرو به شمار می‌آید. شماری امیدوار هستند با به نتیجه رسیدن این اقدامات، شرایط به وضع متعارف بازگردد و نتایج راهبردهای یادشده در ماه‌های آینده نمایان شود.

در عین حال اخیراً خبرهایی رسیده که قرار است افزایش سرمایه سایپا هم عملی شود. بر اساس مصوبه هیات مدیره، گروه سایپا در نظر دارد نسبت به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها شامل زمین، ساختمان و همچنین سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت خود اقدام کند. همچنین گفته شده که هم اکنون مکاتبات لازم با کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان تهران انجام پذیرفته و به محض اخذ مجوزهای لازم از مراجع قانونی مراحل اجرایی این امر کلید خواهد خورد.

در این بین در معاملات سهام این شرکت‌ها طی هفته‌های گذشته، قیمت‌ها به خاطر همین نوع اخبار تحت تأثیر قرار گرفت؛ به صورتی که فعالان بازار در بعضی از روزها شاهد رشدهای بیش از چهار درصد در قیمت پایانی روز و در روزهای دیگر شاهد کاهش قمیت بیش از چهار درصدی بودند.

در این زمینه فردین آقا بزرگی کارشناس بازار سرمایه در خصوص دلیل این نوسانات و ارتباط آن با اخبار شنیده شده، اظهار کرد: شرکت‌هایی هستند که دارایی ثابت زیادی دارند. اگر قرار باشند که این شرکت‌ها از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها غیر از دارایی ثابت افزایش سرمایه دهند این اصلاح ساختار مالی برای آن‌ها تأثیر خاصی ندارد ولی تجدید ارزیابی برای آن‌هایی که دارایی ثابت زیادی دارند و می‌توانند از محل همین دارایی‌های ثابت افزایش سرمایه دهند و از معافیت مالیاتی استفاده کنند، خبر مثبتی به حساب می‌آید.

وی در پاسخ به اینکه آیا نوسانات قیمت سهم‌ها در دو شرکت سایپا و ایران خودرو را می‌توان مرتبط با اخبار جسته گریخته در خصوص افزایش سرمایه آن‌ها دانست؟ گفت: این دو شرکت می‌توانند از طریق دارایی ثابت، افزایش سرمایه دهند و مشمول معافیت مالیاتی شوند که این موضوع می‌تواند علت رشد قیمت سهام این شرکت‌ها در بعضی از روزهای معاملاتی باشد.

به عقیده این کارشناس بازار سرمایه، حذف احتمالی پراید و پژو ۴۰۵ از تولیدات این خودروسازان و مشکلات کلی اقتصادی، در قیمت سهم‌های آنها هم تأثیر گذار بوده است و می‌تواند جو بازار را تحت تأثیر قرار دهد.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar