2 دلیل برای التهاب بازار خودرو

چهارشنبه 31 اردیبهشت 99 ساعت 15:31
2 دلیل برای التهاب بازار خودرو

کارشناس صنعت خودرو گفت: گروه‌های خودروساز در دو سال اخیر به دلایل مختلف توان تولیدشان کاهش یافته است از طرفی واردات هم ممنوع است این موارد باعث افزایش یافتن تقاضا نسبت به عرضه شده که فشار دیگری به صنعت خودرو وارد کرد.

حسین کریمی سنجری با ذکر اینکه 2 دلیل بازار خودرو را تحت تأثیر قرار داده است، اظهار کرد: دلیل اول تورم است که تحریم، افزایش نقدینگی، وجود دلال‌ها همه در تورم خود را نشان می‌دهد و قیمت نهایی مصرف کننده افزایش می‌یابد.

کارشناس صنعت خودرو افزود: دلیل دوم که بازار را تحت تأثیر قرار داده، شکاف عرضه و تقاضا است، گروه‌های خودروساز در دو سال اخیر به دلایل گوناگون توان تولیدشان کاهش یافته است از طرفی واردات هم ممنوع است این موارد باعث افزایش یافتن تقاضا نسبت به عرضه شده که فشار دیگری به صنعت خودرو وارد کرد.

وی با ذکر اینکه این دو مورد عمده‌ترین دلیل مشکل بازار خودرو است که برای رفع آن کاری انجام نگرفته است، گفت: فقط سطح قیمت دستوری ارتقا پیدا کرده و برای کاهش التهاب بازار کاری انجام نگرفته و ریشه‌ها اصلاح نشده است.

کریمی سنجری ادامه داد: کاری انجام نگرفته تا شرایط تولید بهبود یابد و آمار تولید بالا برود و فقط قیمت تغییر کرده تا ضرر خودروسازان کم شود.

کارشناس صنعت خودرو با ذکر اینکه بخشی از عقب ماندگی در تولید مربوط به سوء مدیریت است، بیان کرد: سوء مدیریت باید آسیب شناسی شود که در چند درصد زیان و التهاب بازار نقش دارد.

وی تصریح کرد: زمانی که در اوج افزایش قیمت خودرو، نمایندگی‌ها خودروی ویرایشی عرضه می‌کنند یا در زمان کمبود عرضه، خودرو‌های پلاک نشده در پارکینگ‌ها کشف می‌شود این به خاطر سوء مدیریتی است که در شبکه توزیع وجود دارد که هم به خودروساز و هم به شورای رقابت ارتباط دارد.

کریمی سنجری با ذکر اینکه شورای رقابت فقط بر روی قیمت گذاری دست گذاشته است، تصریح کرد: شورای رقابت باید به ایجاد رقابت کمک کند قرار نیست رقابت پذیری به وسیله محدود کردن قیمت انجام گیرد.

کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: سازمان حمایت طی دو سال گذشته بازار را رها کرده و در ظاهر به فکر مصرف کنندگان بوده است، اما کمک به نظام دلالی شده است.

وی با اشاره به ایراداتی که در قوانین فروش خودرو وجود دارد تصریح کرد: بعضی از این شرایط در گذشته بود، اما کمک نکرد تا خودرو به مصرف کننده واقعی برسد و 60 درصد خریداران خودرو‌ها را در بازار آزاد به فروش رساندند.

کریمی سنجری با ذکر اینکه هر چه شرایط پیچیده‌تر شود، روزنه‌های مفسده انگیز ایجاد می‌شود، گفت: اعلام شده خودرویی که تا سه ماه به نمایندگی مراجعه نکند گارانتی آن باطل می‌شود که با پرداخت پول می‌توان آن را به راحتی دور زد.

میزان

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar