بومی سازی قطعات الکترونیکی محصولات ایران خودرو

چهارشنبه 22 خرداد 98 ساعت 11:33
بومی سازی قطعات الکترونیکی محصولات ایران خودرو

شرکت طراحی مهندسی و تأمین قطعات ایران خودرو با برنامه ریزی برای خودکفایی در فن آوری های نوین برق و الکترونیک خودرو، سهم خود را در زمینه استفاده از تجهیزات برقی در محصولات ایران خودرو به 38 درصد افزایش داده است.

مهرداد الیاسی مدیر طراحی، مهندسی و ساخت برق و الکترونیک ساپکو در این خصوص گفت: تعامل و همکاری با شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های قطعه سازی مرتبط با برق و الکترونیک در ماه‌های گذشته یکی از فعالیت‌های اصلی ساپکو بوده و این روند با جدیت ادامه دارد. هدف سطح تأمین تجهیزات برقی در سال جاری 45 درصد است.

وی ادامه داد: رویکرد تمامی خودرو سازان جهان هم اکنون بهره گیری هر چه بیشتر از برق و الکترونیک در بخش‌های گوناگون خودرو است و ایران خودرو  هم اهداف و برنامه‌های خود را در این مسیر قرار داده و همکاری‌های تنگاتنگی با شرکت‌های دانش بینان که تجربیات خوبی در زمینه طراحی و تولید قطعات برق و الکترونیک دارند ایجاد شده است.

الیاسی تاکید کرد: نزدیک به 15 درصد از سهم تولید خودروهای تولید شده در ایران خودرو را قطعات برق و الکترونیک تشکیل می‌دهد که ما در مدت کوتاهی موفق شدیم خودکفایی در این بخش را براساس استانداردهای روز دنیا تا 38 درصد افزایش دهیم.

مدیر طراحی، مهندسی و ساخت برق و الکترونیک ساپکو با ابراز امیدواری نسبت به آینده امیدبخش در بهره‌گیری از آخرین فن‌آوری‌ها در زمینه برق و الکترونیک محصولات ایران خودرو اظهار کرد: در خصوص بخش‌های گوناگون  برق و الکترونیک خودرو برنامه‌های مدونی داریم، از جمله آن طرحی و تأمین قطعات و تجهیزاتی مثل سیستم کمکی راننده (ADAS) است.

وی افزود: در حوزه‌های نرم افزاری مربوط به برق و الکتریک خودرو شرکت‌های دانش بنیان موفقی در ایران  فعال هستند که شرکت ساپکو با همه این شرکت‌ها همکاری خیلی  خوبی دارد. هرچند در حوزه سخت‌افزاری هنوز در ابتدای راه هستیم و در این بخش تلاش‌های مضاعفی در دستور کارمان قرار دارد.

الیاسی  تصریح کرد: همه این تلاش‌ها در وضعیتی انجام می‌گیرد که صنعت خودرو زیر فشار تحریم قرار دارد و ما برنامه‌های خودکفایی در مورد قطعات برق و الکترونیک را با درنظر داشت و رعایت استانداردهای روز دنیا دنبال می‌کنیم.

وی تصریح کرد: باید توجه داشت بعضی از قطعات برق و الکترونیک به خاطر تیراژ بالا در سطح جهانی توسط چند شرکت تولید می‌شود و در اختیار خودروسازان در تمام دنیا قرار می‌دهد و تولید و داخلی سازی بعضی از آنها هیچ صرفه اقتصادی ندارد.

ایکوپرس

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar