ویژگی ها و مشخصات وانت آریسان ۲

بروزرسانی در: سه شنبه 31 خرداد 01 ساعت 14:20
ویژگی ها و مشخصات وانت آریسان 2
گروه صنعتی ایران خودرو در حال تولید نسخه ارتقا یافته وانت آریسان ۲ است، خودرویی که هم در پی احیای سهم بازار ایران خودرو از سگمنت خودروهای تجاری سبک است هم با انتقال خط تولید دنبال ایجاد شغل در استانی دیگر می‌گردد.

وانت آریسان با هدف جایگزینی وانت باردو (پیکان) با همان پیشرانه اما با طراحی جدید به بازار آمد تا طیف بیشتری از امکانات رفاهی و ایمنی را برای رانندگان این خودروی تجاری سبک ایران خودرو فراهم سازد.

وانت آریسان هر چند با حواشی مختلفی در نسخه های اولیه مواجه شد اما به دلیل استفاده از امکانات رفاهی بیشتر نسبت به وانت باردو نظیر فرمان هیدرولیک، سیستم تهویه مطبوع و کپسول گاز زیر بدنه توانست به سهم مقبولی در بازار خودروهای تجاری سبک دست پیدا کند.

با این وجود معایب این خودرو و انتقاداتی که به این خودرو به خصوص در بعد فنی وارد بود ایران خودرو را بر آن داشت تا نسخه ای جدید ازین محصول را راهی بازار کند تا بتواند سهم این شرکت از بازار خودروهای تجاری سبک را نیز احیا نماید.

البته ارتقای محصولات ایران خودرو تنها به وانت آریسان مربوط نمی‌شود و از مدت‌ها پیش برنامه ای بزرگ با سرمایه گذاری زیاد در این شرکت بر روی ارتقای پیشرانه و امکانات رفاهی ایمنی محصولات ایران خودرو آغاز شده است.
وانت آریسان۲ چه ویژگی‌هایی دارد؟

ایران خودرو در تولید وانت آریسان۲ کوشیده است تا ضعف بدنه وانت آریسان را با اعمال بهبودهای متعدد در شاسی آریسان۲ از پرونده این خودرو پاک کند.

در روزهای گذشته گزارش کاملی از پیشرانه های ارتقا یافته ایران خودرو منتشر کردیم که جزئیات کاملی در این خصوص داشت، پیشرانه آریسان۲ هم از این قاعده مستثنی نیست و برای دسترسی به راندمان بیشتر و مصرف سوخت کمتر تغییراتی روی آن اعمال شده است.

در اصل آریسان۲ با پیشرانه دوگانه سوز ارتقا یافته XU7 پلاس با گیربکس تقویت شده BE وارد بازار خواهد شد تا ضعف های آریسان پیشین در قلب خودرو را برطرف کند.

در خصوص این پیشرانه باید گفت، پیشرانه XU پلاس نسخه ارتقاء یافته پیشرانه XU7 است که روی خودروهای پارس، پژو۴۰۵ و بخشی از سمندهای تولیدی نصب شده است و با اعمال تغییرات جدید مشکلاتی همچون ایراد در واشرسرسیلندر موتور را پوشش می‌دهد. عمده تغییرات این پیشرانه شامل تعویض درپوش سرسیلندر، تغییر مکانیزم جداسازی روغن، تعویض سرسیلندر، بهبود آب‌بندی فاصله درپوش و سرسیلندر با هدف رفع نشتی روغن، استفاده از XUM در رینگ و پیستون، تغییرات در میل‌لنگ، استفاده از منیفولد هوای XUM و تغییر فلایویل می شود.همچنین مکانیزم خنک کاری خودروها نیز برای کارکزد هماهنگ با پیشرانه جدید تغییر یافته است.

افزایش ۱۳ درصدی گشتاور موتور، افزایش ۲۰ درصدی انتقال قدرت، افزایش ۷ درصدی حجم مخزن سوخت CNG و بهبود ۲۳ درصدی مصرف سوخت تنها بخشی ار آمار و ارقامی است که در نتیجه بهبودهای اعمل شده روی این پیشرانه به دست آمده است.

طراحی و تولید شاسی یکپارچه، مخزن ۷۵ لیتری CNG در کف، باک بنزین فلزی ۴۰ لیتری و توان حمل ۷۵۰ کیلوگرم بار همراه با سرنشین از دیگر بخش های بهبود یافته در وانت آریسان۲ است.

نصب سنسور دنده عقب، برخورداری از چراغ مه شکن در قسمت جلوی خودرو، بهبود در وضعیت تعلیق و ترمز، ارتقای سیستم سرمایش و گرمایش، تعویض صندلی‌ها و حذف زاپاس بند از پشت صندلی شاگرد و انتقال به زیر اتاق بار همراه با حذف کانال گیربکس که افزایش فضای کابین و راحتی سرنشین را فراهم کرده، از جمله دیگر ارتقاهای صورت گرفته در این محصول است.

جمیع این موارد در کنار ایمنی بیشتر راننده و سرنشین نسبت به آریسان، گستردگی شبکه خدمات پس از فروش ایران خودرو در پهنه گسترده ایران، هزینه نگهداری پایین و قیمت مناسب در میان وانت های سبک بازار از آریسان۲ محصولی قابل بررسی ساخته است که می تواند تقاضای بازار خودروهای حمل و نقل بار را به سوی خود جلب کند.

البته یک نکته هم در خصوص تولید آریسان۲ قابل تامل است آنهم اینکه ایران خودرو با تولید نسخه آریسان۲ یک گام مهم در راستای مسئولیت های اجتماعی خود برداشته است چرا که آریسان۲ در ایران خودرو خراسان تولید خواهد شد.

تولید آریسان۲ در ایران خودرو خراسان نه تنها شغل های جدیدی در استان ایجاد می‌کند بلکه توسعه این استان را به واسطه مشاغل مرتبط با این کارخانه فراهم خواهد کرد.

یادآور می‌شود در مراسمی که با حضور جمعی از مدیران ارشد گروه صنعتی ایران خودرو، نماینده مجلس، مدیرعامل شرکت ایران خودرو خراسان، رییس سازمان صمت استان خراسان رضوی و جمعی از مسوولان لشگری و کشوری، در شرکت ایران خودرو خراسان برگزار شد، خط تولید وانت آریسان۲ به بهره برداری رسید. مدیرعامل شرکت ایران خودرو خراسان نیز در این مراسم با بیان اینکه تمامی آزمون های تصادف خودرو در خارج از کشور انجام شده است، خاطرنشان کرد: تولید آریسان۲ با تعداد روزانه ۲۰ دستگاه آغاز می‌شود و انتظار می‌رود به مرور با افزایش تولید و ایجاد ۴۰۰ فرصت شغلی جدید، در پایان سال «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» بتوانیم به هدف ۴۰ هزار دستگاه در سال برسیم.

پرشین خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar