کراس اوور سازی ، فصلی نو در صنعت‌ خودرو ایران

دوشنبه 27 بهمن 99 ساعت 17:54
کراس اوور سازی ، فصلی نو در صنعت‌ خودرو ایران

ایران‌خودرو و سایپا درصدد ارائه دو مدل خودرو کراس‌اوور روی پلت‌فرم‌های ایرانی هستند تا برای اولین بار در تاریخ صنعت‌خودرو ایران در سبد محصولات داخلی خودروسازان ایرانی نیز شاهد حضور این کلاس از خودروها باشیم.

خودروهای کراس‌اوور یکی از انواع وسایل نقلیه سواری هستند که توانسته‌اند در سال‌های اخیر نظر زیادی از مشتریان بازارهای جهانی فروش خودرو را به‌خود جلب کنند. این کلاس خودرو هم‌ شکل و شمایل شاسی‌بلندها را دارد و هم ابعاد جمع‌وجور یک خودرو کامپکت و شهری.

استقبال از این خودروها و تقاضای بالا برای آن‌ها، بسیاری از شرکت‌های معتبر خودروسازی جهان را به‌رقابت برای طراحی و تولید هرچه‌بهتر خودروهایی در این کلاس ترغیب کرده است. 

در بازار ایران نیز طی سال‌های گذشته کراس‌اوورهای جذابی از برندهای کره‌ای، ژاپنی، فرانسوی و آلمانی وجود داشته‌اند؛ اما با تورمی که در پی جهش‌های تاریخی نرخ ارز طی دو دوره تحریم اقتصادی در کشور رقم خورد، حتی نمونه‌های چینی این کلاس خودرو نیز از دسترس اقشار متوسط دور شد.

با توجه به‌ممنوعیت واردات خودرو در سال‌های اخیر، بازار خودرو ایران از لحاظ تنوع مدل و برند در تمام کلاس‌ها و سگمنت‌ها، بازار محدودی شده است و خودروسازان داخلی ما نیز هنوز موفق به‌عرضه خودرویی در این کلاس به‌بازار نشده‌اند؛ اما در مونتاژ این خودروها با خودروسازان چینی همکاری‌های زیادی داشته‌اند که در بخش دولتی با خروج شرکای چینی ایران‌خودرو و سایپا این همکاری‌ها خاتمه یافته است؛ اما درعین حال این همکاری‌ها در بخش‌خصوصی با حضور دو، سه برند خودرویی چینی همچنان ادامه دارد. با این تفاوت که در بازار امروز، خودروهای چینی قیمت‌هایی دارند که در سال‌های نه‌چندان دور خودروهای اروپایی داشتند.

اما ایران‌خودرو و سایپا درصدد تولید دو مدل خودرو کراس‌اوور روی پلت‌فرم‌های ایرانی هستند تا برای اولین بار در تاریخ صنعت‌خودرو ایران در سبد محصولات داخلی خودروسازان ایرانی نیز شاهد حضور این کلاس از خودروها باشیم.

یکی از این دو کراس‌اوور که آریا نام دارد و در مردادماه امسال رونمایی شد، در کمتر از شش ماه وارد خط تولید شده است و فرآیند مونتاژ اولیه را تجربه می‌کند. تولید انبوه این خودرو که نسخه هاچ‌بک‌کراس خودرو شاهین محسوب می‌شود، از نیمه اول سال آینده‌ آغاز می‌شود.

در اردوی ایران‌خودرویی‌ها نیز کراس‌اوور K125 را خواهیم داشت که به‌زودی رونمایی خواهد شد و پس از خودرو سدان تارا قدم به‌جاده‌های کشور خواهد گذاشت.

بنابراین صنعت‌خودرو ایران با ورود به‌مرحله کراس‌اوورسازی، فصلی تازه را در تاریخ ۵۰ساله خود تجربه می‌کند که درصورت الگوبرداری صحیح از تجارب موفق جهانی می‌تواند سرآغاز حضور موثرتری در بازارهای منطقه‌ای باشد.

دنیای خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها برای "کراس اوور سازی ، فصلی نو در صنعت‌ خودرو ایران"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
mrdaneshjoo
مهمان

تورو خدا بگید نسازن عابروی کراس اور تو دنیا میره

علی
مهمان

خودرو سازان ایرانی اول لطف کنن یه پژو پارس معمولی با کیفیت و به تعداد تقاضا تولید کنن تا بعد
هر سال بی کیفیت تر و گرون تر
وقتی هم میخوان کار جدید بکنن میشه شاهین . موتور پراید رو ۱۰ بار تقویت میکنن و بصورت غیراستاندارد توربو نصب میکنن
در مجموع کاش ورشکسته بشن و مردم از شرشون راحت بشن