دلیل دریافت نقدی هزینه کارت سوخت چیست؟

پنجشنبه 31 مرداد 98 ساعت 11:57
دلیل دریافت نقدی هزینه کارت سوخت چیست؟

شرکت پست اعلام می‌کند که دلیل دریافت نقدی هزینه کارت‌های سوخت هنگام تحویل این است که این هزینه باید به شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی داده شود، درصورتی که با پرداخت از طریق دستگاه‌های پوز، این امکان فراهم نیست.

طرح استفاده از کارت سوخت شخصی از 20 مردادماه اجرایی ‌شده است، البته الزام همگانی برای این کار به خاطر امکان تأخیر در دریافت کارت‌های سوخت شخصی توسط بعضی از افراد، هنوز قطعی نشده و اعلام شد که متقاضیان سوخت‌گیری فاقد کارت فعلاً تا دریافت کارت سوخت خود می‌توانند از کارت موجود جایگاه‌های سوخت استفاده کنند؛ ولی درنهایت بنا به تصمیمی که گرفته شده، استفاده از کارت سوخت شخصی در آینده‌ اجباری خواهد شد.

در این باره اعلام شد شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی هفته آینده برنامه‌های جدیدی را برای اجرای طرح الزام استفاده از کارت سوخت شخصی در نظر دارد که در روزهای آتی اطلاع‌رسانی خواهد شد و هم اکنون کارت سوخت جایگاه‌داران برای سوخت‌رسانی در سراسر کشور وجود دارد، ولی قصد تغییر و تحولات در وضعیت فعلی وجود دارد.

اما در این جریان، دریافت کارت سوخت از طریق باجه‌های پستی در روزهای گذشته مشکلاتی را برای بعضی مالکان خودرو ایجاد کرده و به نظر می‌رسد صف‌های طولانی و صرف زمان زیاد در مراکز پستی موجب نارضایتی‌هایی شده است. هم‌چنین یکی دیگر از مواردی که برای بعضی شهروندان در فرآیند دریافت این کارت‌های سوخت سؤال برانگیز شده است، اخذ هزینه‌ای معادل 10 هزار تومان و آن هم تنها به‌صورت نقدی بوده است.

در این باره بهزاد اقبال‌خواه عضو هیأت مدیره شرکت ملی پست اظهار کرده بود: زمانی که ما کارت سوخت را تحویل می‌دهیم، چه در باجه معطله باشد و شخص خودش مراجعه کند و چه ما کارت سوخت را به خانه شهروندان ببریم، باید 10 مبلغ هزار تومان دریافت کنیم. خیلی‌ها فکر می‌کنند پست این 10 هزار تومان را برای خودش می‌گیرد و زمانی که خودشان برای دریافت کارت سوخت مراجعه می‌کنند، نباید این مبلغ را بپردازند، درحالی که این مبلغ به حساب شرکت پالایش و پخش واریز می‌شود و برای شرکت پست نیست.

او هم‌چنین در توییتر خود نوشت: بارها و از روش‌های گوناگون اطلاع‌رسانی کرده‌ایم که این مبلغ همان‌طور که روی پاکت‌ها هم درج شده، تماماً متعلق به شرکت نفت است. متاسفانه همکاری بیش از اندازه با شرکت نفت موجب تبعات منفی برای شرکت پست شده است.

از طرفی دریافت وجه نقد توسط باجه‌های پستی هم محل انتقاد از طرف متقاضیان شده است؛ در نتیجه عده‌ای در صفحه خود در بعضی شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، انتقاد خود را با نوشتن جملاتی از جمله این‌که « بهتر است به جای پول نقد گرفتن، دستگاه پوز بگذارید چون الان دیگر همه‌ی اصناف پوز دارند» مطرح کرده‌اند.

در جواب به این انتقاد محمدرضا قادری عضو هیات مدیره شرکت ملی پست هم در توییتر نوشت: علت این است که مبلغ دریافتی متعلق به صادرکننده کارت است، نه شرکت پست و درآمدی که الکترونیکی در پوزهای پست پرداخت شود، مستقیم وارد حساب خزانه می‌شود و امکان برگشت آن وجود ندارد. امکان تسهیم وجوه الکترونیکی هم به خاطر بخشنامه ابلاغی دارایی و تجمیع حساب‌های دولتی در بانک مرکزی نیست.

این اظهارات و پاسخ‌ها هم البته بی‌جواب نمانده و بعضی از نحوه تحویل وجه نقد به شرکت پخش و پالایش فراورده‌های نفتی یا وزارت نفت پرسیده‌ و مواردی را مطرح کرده‌اند؛ برای نمونه کاربری نوشته که «ای کاش شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، نماینده‌هایش را به همراه پوزهایش در دفاتر پست اصلی مستقر می‌کرد.» و یا «این چیزی از مسئولیت شرکت نفت کم نمی‌کند. می‌توانستند پوزهای متصل به حساب مطلوبشان را در دفاتر پستی مستقر کنند.»

اما فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی  پیش از این در خصوص دلیل دریافت این هزینه، توضیح داده بود: افرادی که از طریق سامانه دولت همراه اقدام کرده‌اند، در آن زمان مبلغی را پرداخت نکرده بودند چون که تنها قرار بود کارت بانک به کارت سوختشان لینک شود. با توجه به این‌که قرار است اکنون کارت سوخت جدید برای این افراد صادر شود، مبلغ 10 هزار تومان به منظور صدور کارت و هزینه‌های پستی دریافت می‌شود.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar