مزیت‌ استفاده از گازمایع به جای بنزین

بروزرسانی در: سه شنبه 14 ژانویه 20 ساعت 16:20
مزیت‌ استفاده از گازمایع به جای بنزین

یکی از دلایل ترکیه برای توسعه گازمایع، قیمت کمتر این سوخت نسبت به بنزین است. همچنین توسعه استفاده از گاز مایع بعضی از چالش‌های زیست محیطی این کشور را هم حل کرده است.

در بسیاری از کشورهای دنیا از گاز مایع به عنوان سوخت خودرو استفاده می‌شود. این سوخت از ترکیب دو هیدروکربن پروپان و بوتان با نسبت‌های گوناگون (بسته به مکان و زمان استفاده) تشکیل شده است. به عنوان مثال در آمریکا بیش از ۹۰ درصد ترکیب این سوخت پروپان بوده و به همین خاطر آن را با نام ترکیب اصلی یعنی «پروپان» می‌شناسند؛ اما در کشورهایی مثل ترکیه، گازمایع مخلوطی از پروپان و بوتان است و «اتوگاز» نامیده می‌شود.

به طور کلی ترکیه یکی از کشورهای پیشتاز در حوزه استفاده از گازمایع به عنوان سوخت خودروها بوده و استفاده از این سوخت از اوایل دهه ۱۹۸۰ موردتوجه سیاست‌گذاران ترک قرار گرفته است. بنابر گزارش انجمن جهانی آل.پی.جی (WLPGA) تا سال ۲۰۱۷ کره‌جنوبی بزرگ‌ترین مصرف کننده اتوگاز در دنیا بود؛ اما در سال‌های گذشته کشور ترکیه با رشد چشمگیری که در این زمینه داشته است، بزرگ‌ترین بازار استفاده از گاز مایع به عنوان یک سوخت پاک در خودروها را در اختیار گرفته است.

نمودار مصرف اتوگاز در ترکیه و تعداد خودروهایی که از آن استفاده می‌کنند در شکل ۱ قابل مشاهده است.

در این راستا رضا رحیمی، کارشناس انرژی با اشاره به تجربه ترکیه در استفاده از گازمایع به عنوان سوخت خودروها گفت: «روند افزایش استفاده از اتوگاز در ترکیه از سال ۱۹۹۰ و با لغو ممنوعیت استفاده از این سوخت در خودروها آغاز شد. این روند رو به رشد بدون توقف ادامه یافت تا جایی که در سال ۲۰۰۹، ترکیه تنها کشوری در دنیا بود که مقدار مصرف اتوگاز در آن از مقدار مصرف بنزین بیشتر است».

وی در ادامه اظهار داشت:‌ «نکته جالب توجه اینکه از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ مقدار مصرف اتوگاز ترکیه شیب‌ بیشتری گرفته و ۲ برابر شده است. در سال ۲۰۱۸ مقدار مصرف اتوگاز کشور ترکیه، به ۳.۲۸ میلیون تن رسید که در تعداد ۴.۷ میلیون وسیله نقلیه استفاده می‌شد. این تعداد خودرو از ۱۰۳۹۰ جایگاه عرضه اتوگاز سوخت‌گیری می‌کردند. جالب است بدانید ۴۰ درصد خودروهای مسافری ترکیه از گاز LPG  به عنوان سوخت استفاده می‌کنند».

مزیت قیمتی استفاده از گازمایع به جای بنزین به عنوان سوخت خودروها

گزارش‌ها نشان می‌دهد مقدار مصرف اتوگاز در حمل و نقل ترکیه، ۷۹ درصد از کل مصرف گاز مایع را شامل می‌شود. مقدار کل مصرف LPG در ترکیه ۴.۲ میلیون تن در سال است که تنها مقدار ۹۱۷ هزار تن از آن در داخل تولید شده و بقیه از طریق واردات تأمین می‌شود. بنابراین با وجود اینکه ترکیه ۳.۳ میلیون تن در سال یعنی ۷۸ درصد از مصرف داخلی گازمایع را از طریق واردات تأمین می‌کند، ولی باز هم استفاده از اتوگاز در این کشور در حال رشد است، چون قیمت LPG در بازار جهانی حداقل ۱۵۰ دلار در هر تن ارزان‌تر از بنزین و سوخت دیزل است.

شکل ۲ مقدار و سهم مصرف گازمایع بخش‌های مختلف در ترکیه در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۸ را نشان می‌دهد.

از مقدار کل مصرف اتوگاز ترکیه ۷ درصد آن در تاکسی‌ها و بقیه در دیگر خودروها استفاده می‌شود. اما پیش بینی می‌شود در سالهای آتی روند استفاده تاکسی‌ها از LPG شیب بیشتری خواهد داشت؛ چون انتشار آلایند‌‌ه‌ها از این سوخت بسیار کمتر از بنزین و گازوییل است.

نمودار شکل ۳ نسبت تعداد خودروهای سبک LPG سوز به تمام خودروهای سبک در ترکیه را در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ نشان می‌دهد.

تأثیر خودروهای LPG سوز بر کاهش آلودگی هوا در ترکیه

رضا رحیمی، کارشناس انرژی با اشاره به تأثیر استفاده از گازمایع در کاهش آلودگی هوا گفت: «یکی از دلایل اصلی ترغیب و تشویق دولت‌ها به استفاده از اتوگاز، مباحث مربوط به محیط‌زیستی است. چون تولید گازهای گلخانه‌ای و به خصوص آلاینده‌های مضر ناشی از سوختن اتوگاز، کمتر از بنزین بوده؛ فلذا استفاده از گازمایع به جای بنزین می‌تواند یکی از سیاست‌های کاهش آلودگی هوا برای دولت‌ها باشد».    

وی در ادامه یادآوری کرد: «نتایج یک تحقیق در سال ۲۰۱۲ با موضوع اثرات خودروها برروی آلودگی در ترکیه نشان می‌دهد که میزان آلودگی در این کشور  تا سال ۲۰۳۰ افزایش خواهد داشت؛ اما مقدار  در طی این سال‌ها به خاطر افزایش خودروهای LPG سوز، در یک سطح مانده و افزایش نخواهد یافت».

سیاست‌های تشویقی ترکیه برای استفاده از اتوگاز

بررسی‌ها نشان می‌دهد خیلی از خودروسازها در ترکیه، خودروهای پایه گازسوز (از نوع LPG) عرضه می‌کنند و بسیاری از فروشندگان هم برای جذب مشتری بیش‌تر و جلب رضایت آنها، با مراکز تبدیل خودرو به گازسوز قرار دادهایی منعقد می‌کنند تا مشتری بتواند پس از خرید اتومبیل، آن را به دوگانه سوز با سوخت گاز مایع تبدیل کند.

رشد استفاده از گاز مایع در خودرو در کشور ترکیه، ناشی از سیاست‌های اجتماعی و مالیات کم اتوگاز یوده که یک سیاست تشویقی برای ترویج استفاده از LPG به عنوان سوخت جایگزین بنزین و گازوییل است. همچنین به گزارش WLPGA بزرگ‌ترین انگیزه رانندگان ترکیه‌ای برای استفاده از گاز مایع، قیمت پایین آن نسبت به دیگر سوخت‌ها است. در جدول ۱ قیمت LPG، گازوییل و بنزین نشان داده شده است.

در مجموع بررسی تجربه ترکیه در استفاده از گازمایع به جای بنزین به عنوان سوخت خودروها نشان می‌دهد که یکی از دلایل توسعه گازمایع در این کشور، قیمت کمتر این سوخت نسبت به بنزین است. همچنین توسعه استفاده از گاز مایع بعضی از چالش‌های زیست محیطی این کشور را هم حل کرده است. در نتیجه ترکیه با اتخاذ سیاست‌های تشویقی توانسته است طی بازه زمانی ۸ ساله گازمایع را جایگزین بنزین در خودروها کند.

فارس

لیست خودروهای دوگانه سوز

قیمت خودروهای دوگانه سوز

خطر در کمین متقاضیان گاز LPG

دلیل گرانی خودروهای گازسوز چیست؟

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar