می توان میزان مصرف سوخت را بدون اعمال سهمیه بندی مدیریت کرد

یکشنبه 27 مرداد 98 ساعت 16:31
می توان میزان مصرف سوخت را بدون اعمال سهمیه بندی مدیریت کرد

باید مصرف کارت سوخت شخصی را در تمام شهر‌ها به عنوان یک تیغ برنده هم برای قاچاقچیان و همچنین افرادی که فروش بنزین با قیمت های متفاوت در بزرگراه‌ها را منبعی برای سودآوری تلقی کرده اند، دانست.

با گذشت 5 روز از شروع فرآیند سوخت گیری با کارت سوخت، نخستین گمانه زنی‌ها از میزان کاهش مصرف سوخت در کشور بالا گرفته است و شمار زیادی از کارشناسان عقیده دارند دولت بویژه وزارت نفت، مهم‌ترین علت خود برای استفاده دوباره کارت سوخت را، جلوگیری از قاچاق سوخت به خارج از مرز‌ها مقرر می‌کند.

معضلی که نه تنها منجر به خروج سوخت فسیلی که سرمایه ملی کشور محسوب می‌شود، میزان قابل توجهی از ارز که مختص به تمام مردم این کشور بوده را هم به تاراج برده و در جیب دلالان می‌ریزد. روش بسیار عجیب و برنامه ریزی شده  و همچنین تا اندازه ای کمرنگ شدن نظارت در برهه ای از زمان، عواملی است که به قاچاق سوخت دامن زده بود.

یکی از شگردهای قاچاق بنزین در بتری های نوشابه است

روزانه گزارش‌ها و خبر‌های گوناگونی از کشف محموله‌های گوناگون قاچاق سوخت از کشور را در بخش‌های مختلف خبری و رسانه‌های فضای مجازی مشاهده می‌کنیم، ولی دلیل اصلی این خروج سرمایه چیست؟

دلیل اصلی این موضوع ارزان قیمت بودن این کالا نسبت به قیمت سوخت در کشور‌های همسایه است؛  که در هر حالت قاچاق محصول با هر قیمتی امری قبیح و غیر قابل توجیه است. شمار زیادی از ساکنان مرزی در این ارتباط گفته اند که " بیش‌تر دلالان فروش بنزین و گازوئیل به آن طرف مرز،  آن هم به طور قاچاق، خارجی هستند و با تحریک افراد داخلی قصد برهم زدن نظام عرضه و تقاضای بنزین و دیگر سوخت‌ها را در کشور  دارند"! البته این میان سود زیاد حاصل شده از فروش نفت آن هم به برکت نوسانات سال پیش ارزی هم قابل کتمان نیست.

لبه تیز کارت سوخت زیر گلوی قاچاقچیان سرمایه ملی / وزارت نفت مصارف مشکوک را شناسایی می‌کند

آبان سال پیش بود که دهقانی نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر از قاچاق روزانه بیش از 11 میلیون لیتر سوخت آن هم در 4 فرآورده نفتی داد. رقمی که واقعا چشمگیر و تکان دهنده بود به همین خاطر مسئولان را برای مقابله با آن به تکاپو انداخت و درست در 28 فروردین امسال نتایج مقابله و رصد دستگاه‌های گوناگون برای جلوگیری از قاچاق سوخت اعلام شد.

عبدالله هندیانی، معاون پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به میزان قاچاق سوخت در سال پیش اظهار کرد: سال پیش به خاطر 2 نرخی و یا چند نرخی شدن ارز، موضوع فروش سوخت در آب‌های بین المللی با نرخ جهانی بین استان‌ها و به‌ویژه استان‌های مرزی افزایش پیدا کرد.

او افزود: طبیعتا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از لحظه چند نرخی شدن ارز این موضوع را تا حدودی پیش بینی می‌کرد و با کارشناسان و همکاری نیرو‌های مرزبانی و سپاه پاسداران وارد عمل شدیم.

هندیانی گفت: باتوجه به همکاری‌های این نهاد موفق به کاهش 5 تا 6 میلیون لیتر قاچاق شدیم و در نهایت فعلا با توجه به اتفاقات گذشته ارزی برآورد‌ها نشان می‌دهد، همچنان 8 میلیون لیتر سوخت از کشور به صورت قاچاق خارج می‌شود.

البته سردار مویدی، دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا  و ارز هم در جواب به سوال ضمن تایید کاهش میزان قاچاق سوخت اظهار کرد: قاچاق سوخت دلایل گوناگونی از جمله نحوه نظارت بر مصرف و همچنین قیمت این کالاها دارد که وزارت نفت با راه اندازی سیستم سوخت رسانی با کارت اقدام خوبی برای جلوگیری از هدر رفت منابع را در پیش گرفته است، امیدواریم برای قیمت سوخت های گوناگون هم تجدید نظراتی انجام گیرد.

کارت سوخت منجر به صرفه جویی 100 میلیارد دلار در مصرف سوخت می‌شود

احمد جانجان کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به صدور کارت سوخت و جلوگیری از قاچاق بنزین، گفت: در دولت پیش با به کارگیری کارت سوخت در مصرف بنزین، طی 8 سال 100 میلیارد دلار صرفه جویی شد و این بحث کار کارشناسی شده ای به نظر می رسد و از مجموع این 100 میلیارد،  75 میلیارد از محل صرفه‌جویی و 25 میلیارد تومان از محل واردات کمتر سوزاندیم. همچنین در دولت نهم و دهم سالانه نزدیک به 12  میلیارد  و 500 میلیون دلار صرفه جویی سوخت مشهود بود.

رصد موشکافانه مصرف بنزین با استفاده از کارت سوخت / وزارت نفت به دنبال مصارف مشکوک افراد

کوروش کرم پور حقیقی دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در مورد نتیجه  بدست آمده استفاده از کارت سوخت در  سال‌های اخیر اظهار کرد: در گذشته کارت سوخت وجودی فعال داشت و به طور معمول در جایگاه‌ها از آن استفاده می‌شد، این امر مدتی به صورت غیر فعال تبدیل شد و میزان مصرف سوخت هر خودرو از دسترس سیستم بهینه سازی سوخت خارج شده بود. حال با ورود دوباره کارت سوخت به چرخه سوخت گیری می توان میزان استفاده سوخت هر خودرو را با استفاده از کارت هوشمند شخصی مورد بررسی قرار داده و از استفاده بی رویه و مشکوک آن جلوگیری کرد.

او ادامه داد: هدف اصلی استفاده از کارت سوخت چگونگی مصرف و مدیریت سوخت است؛ ابتدای امر باید فکری به حال نهادیه سازی فرهنگ استفاده از هر نوع سوخت به خصوص بنزین کرد سپس به سراغ میزان و سقف استفاده از سوخت پرداخت.

کرم پور با اشاره به اینکه مقابله با معضل قاچاق یکی از اهداف احیای کارت سوخت در کشور است، بیان کرد: تمهیدات لازم برای مقابله با قاچاق سوخت  بررسی شده است و به زودی عملی می‌شود.

دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر سامانه‌ی تعریف شده برای کارت سوخت کامل‌ترین نوع سامانه است، چون که در این سامانه بیشترین اشکالات و موانع پیش روی دارندگان کارت سوخت در نظر قرار گرفته است.

می توان میزان مصرف سوخت را بدون اعمال سهمیه بندی مدیریت کرد

محمد علی خطیبی، نماینده اسبق ایران در اوپک با اشاره به آثار مثبت کارت سوخت در اقتصاد و انرژی ایران گفت: در وضعیت کنونی که مصرف سوخت کشور حتی در بعضی فصول به بیش از 100 میلیون لیتر در روز می‌رسد یکی از بهترین روش‌ها،  استفاده اجباری از کارت سوخت شخصی برای مصرف بنزین است.

او در ادامه گفت: شاید این موضوع مطرح شود  که کارت سوخت بدون سهمیه بندی مفهومی ندارد، ولی این صحیح نیست، چون وزارت نفت و شرکت پخش و پالایش فرآورده های نفتی ایران با سیستم عامل‌های قدرتمندی می‌توانند میزان مصرف سوخت افراد را در روز با استفاده از کارت سوخت بررسی کنند و در صورت استفاده بیش از حد،  برخورد لازم را داشته باشند.

به گفته خطیبی در وهله اول هدف اصلی وزارت نفت کنترل و به صفر رساندن قاچاق سوخت از مرزهاست و در مرحله بعدی به سمت بهینه سازی مصرف سوخت حرکت خواهد کرد.

نماینده اسبق ایران در اوپک گفت: در بازه زمانی که کارت سوخت استفاده می‌شد شاهد کاهش قابل توجه واردات بنزین به کشور بودیم بطوریکه شاید در سال تنها چند محموله وارد کشور شد.

در نهایت باید مصرف کارت سوخت شخصی را در تمام شهرها بویژه کلانشهر های به عنوان یک تیغ برنده هم برای قاچاقچیان و همچنین افرادی که فروش بنزین با قیمت های متفاوت  در بزرگراه ها را منبعی برای سودآوری تلقی کرده اند دانست. بنزین و سایر سوخت های کشور هم مثل دیگر کالاهای مصرفی باید به موقع و در زمان نیاز استفاده و از احتکار آن در مکان های مختلف پرهیز کرد.

البته با ورود کارت سوخت به چرخه سوخت گیری کشور قطعا شاهد نظارت دقیق وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران بر مصارف مشکوک خواهیم بود. ولی باید منتظر ماند و دید جامعه تا چه میزان برای پاسداری از سرمایه عظیم و هرچند پایان پذیر تلاش خواهد کرد.

باشگاه خبرنگاران

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar