LPG به سبد سوختی کشور اضافه خواهد شد

دوشنبه 4 اسفند 99 ساعت 13:50
LPG به سبد سوختی کشور اضافه خواهد شد

کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس، روز گذشته با هدف توسعه سبد سوختی کشور دولت را موظف کرد که در سال آینده برای استفاده از ۲ میلیون تن LPG در بخش حمل‌و‌نقل اقدام کند.

همچنین دولت باید برنامه‌ریزی‌های لازم را برای ایجاد زیرساخت‌های ضروری در این بخش مثل احداث جایگاه‌های LPG مورد توجه قرار دهد. آنچه معلوم است اعضای کمیسیون تلفیق در قدم اول ایجاد تنوع در سبد سوختی کشور را هدف‌گذاری کرده‌اند.

در این زمینه روز گذشته مالک شریعتی عضو کمیسیون تلفیق گفته است که در مصوبه دیروز در شیوه قیمت‌گذاری LPG نیز تغییراتی انجام شد و قیمت LPG معادل دو سوم قیمت یارانه‌ای بنزین در نظر گرفته شد، یعنی اگر قیمت هر لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومان است، قیمت هر کیلو LPG معادل ۱۰۰۰ تومان خواهد بود.شریعتی این را هم اضافه کرد که درآمد حاصله استفاده از LPG در سبد سوخت کشور و صادرات بنزین و گازوئیل معادل آن با قیمت بالاتر، فعلا تعیین تکلیف نشده است و در صورت حصول در سال اول به جیب وزارت نفت می‌رود تا به این صورت این وزارتخانه بتواند از محل این درآمدها برای ایجاد زیرساخت‌ها هزینه کند. همان‌طور که گفته شد این مصوبه کمیسیون تلفیق در قدم اول توسعه سبد سوختی کشور را نشانه گرفته، این در شرایطی است که LPG هیچ گاه به‌صورت رسمی جایگاهی در سبد سوختی کشور نداشته است و بنزین، گاز و گازوئیل بیشترین سهم سوختی کشور راتشکیل می‌دهند.

با این حال در شرایط الآن نزدیک به یک تا ۵/ ۱ میلیون دستگاه خودرو که به‌صورت زیر زمینی دوگانه سوز شده‌اند از این سوخت به‌عنوان سوخت جایگزین بنزین استفاده می‌کنند.

همان طور که گفته شد قدم اول اعضای کمیسیون تلفیق ایجاد تنوع در سبد سوختی کشور و همچنین ایجاد منافع اقتصادی برای دولت است اما در کنار این مساله نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق اهداف دیگری نیز برای این مصوبه خود در نظر دارند که ایجاد آلودگی زیست محیطی کمتر LPG نسبت به بنزین و گازوئیل را می‌توان از اهداف دیگر اعضای کمیسیون تلفیق عنوان کرد.

علاوه بر این نزدیک به ۶ میلیون تن LPG در خطوط انتقال نفت به دلیل محدودیت‌های صادراتی ناشی از تحریم‌ها هدر می‌رود، بنابراین استفاده از این سوخت می‌تواند علاوه بر جلوگیری از هدر رفت آن در خطوط تولید، دست دولت را برای صادرات بنزین و گازوئیل باز کند.

اما چه خودروهایی این امکان را دارند تا از سوخت LPG به عنوان سوخت جایگزین استفاده کنند؟

در حال حاضر هیچ خودرویی به‌صورت رسمی در کشور تولید نمی‌شود که امکان استفاده از LPG را داشته باشد. بنابراین محصولات LPG  جایگاهی در خطوط تولید شرکت‌های خودروساز ندارند. خودروسازان در شرایط کنونی علاوه بر تولید خودروهای بنزین سوز و گازوئیل سوز، آنچه تحت عنوان خودروی دوگانه سوز در خطوط تولید خود تولید می‌کنند در واقع خودروهایی هستند که در کنار بنزین و گازوئیل از CNG هم استفاده می‌کنند.

به نظر می‌رسد اضافه شدن LPG به سبد سوختی کشور در قسمت خودروهای سنگینی که در حمل‌و‌نقل جاده‌ای و همچنین خودروهای سنگینی که در بخش حمل‌و‌نقل شهری مورد استفاده قرار می‌گیرند، مورد توجه باشد. بنابراین شرکت‌های خودروساز که در بخش سواری فعال هستند فعلا برنامه‌ای برای تولید محصولات LPGسوز ندارند.

البته این مساله در حالی مورد تایید مجلس قرار گرفته که این مصوبه را می‌توان از اولین قدم‌ها برای استفاده از LPG در بخش حمل‌و‌نقل قلمداد کرد. این سوخت خودرو برخلاف ایران در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار گرفته به‌طوری‌که در ترکیه سهم LPG در سبد سوختی از بنزین بیشتر است.

در ایالات‌متحده آمریکا هم از LPG در سیستم حمل‌و‌نقل عمومی شهری استفاده می‌شود.

اقتصاد آنلاین

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar