بررسی ماجرای جبران اُفت قیمت خودرو‌های تصادفی

بروزرسانی در: شنبه 25 فروردین 03 ساعت 09:27
بررسی ماجرای جبران اُفت قیمت خودرو‌های تصادفی

به گفته قائم مقام رئیس کل بیمه مرکزی، کلیت این موضوع که افت قیمت خودرو‌های تصادفی باید پرداخت شود تصویب شده ولی در خصوص جزئیات بناست بیمه مرکزی دستورالعملی را تدوین کند تا برای امسال عملیاتی شود.

در تصادفات رانندگی خسارت‌های مالی اجتناب ناپذیر است خسارت‌هایی با ابعاد مختلف از هزینه تعمیر و تعویض قطعات گرفته تا هزینه افت قیمت که حادثه دیدگان متحمل می‌شوند؛ افت قیمتی که گاهی شرکت‌های بیمه هم زیر بار پرداخت آن نمی‌روند و زیان مالی حادثه دیدگان چندین برابر می‌شود.

بحث پرداخت افت قیمتی که پیش از این در آذر ماه سال گذشته رئیس کل بیمه مرکزی وعده سر و سامان دادن به این موضوع را داده بود؛ در همین رابطه علی استاد هاشمی بیان کرد: در بیمه مرکزی اعتقاد ما این است که به سبب بحث زیان، افت قیمت نوعی زیان محسوب می‌شود و به شخص تعلق می‌گیرد، اما نکته‌ای که وجود دارد سازوکار پرداخت این مورد است که به خوبی در قانون به آن پرداخت نشده است.

در این خصوص نیز ۱۵ اسفند ماه سال گذشته برای پیگیری از تعیین تکلیف موضوع افت قیمت به سراغ رئیس کل بیمه مرکزی رفت و او گفته بود: در بحث افت قیمت اختلاف نظر‌هایی وجود داشت و ما اعلام کردیم که جدا از این مباحث نظر بیمه مرکزی این است که افت قیمت با شرایط خاصی باید تدوین و به مردم پرداخت شود.

او افزود: اگر مردم بخواهند افت قیمت را دریافت کنند باید به دادگاه مراجعه و پس از دریافت حکم بروند و افت قیمت خودروی خود را دریافت کنند که البته روش محاسباتی یکسانی هم برای بحث افت قیمت وجود نداشت که بیمه مرکزی اقدامی را شروع کرده که در هیات عامل هم به تصویب رسیده و باید آن را به شورای عالی بیمه ببریم. در نهایت اگر بتوانیم به شکل آیین نامه این مصوبه را تا پایان سال از شورای عالی دریافت کنیم مراحل بعدی را پیش خواهیم برد.

این مقام مسئول اظهار کرد: امیدواریم با این چند کاری که انجام می‌دهیم بتوانیم یک دستورالعمل مدونی به تمام شرکت‌ها ابلاغ کنیم تا به امید خدا از سال آینده در بحث افت قیمت اختلافی در شرکت‌های بیمه وجود نداشته باشد. در دستورالعمل تمام جزئیات دیده شده تا شرکت‌های بیمه به راحتی پرداخت خسارت را به مردم داشته باشند.

شورای عالی بیمه نحوه پرداخت افت قیمت خودرو را تعیین تکلیف کرد

حالا پس از گذشت بیش از یک ماه باشگاه خبرنگاران جوان به سراغ قائم مقام رئیس کل بیمه مرکزی رفت و مجید مشعلچی در رابطه با آخرین اتفاقات و تصمیمات مربوط به بحث افت قیمت گفت: در گذشته صراحت پرداخت افت قیمت در قوانین و آیین نامه‌ها وجود نداشت و از بعضی جملات استنباط‌های مختلفی صورت می‌گرفت در شورای عالی بیمه این موضوع مطرح و بنا شد این مورد تصریح شود که افت قیمت باید توسط شرکت‌های بیمه پرداخت شود منتهی این بحث دارای ضوابطی است در نهایت کلیت این موضوع که افت قیمت خودروهای تصادفی باید پرداخت شود تصویب شده ولی در خصوص موارد و جزئیات بناست بیمه مرکزی دستورالعملی را تدوین و ارسال کند تا به امیدخدا این موضوع برای امسال یعنی ۱۴۰۳ عملیاتی شود.

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: بنابر این بحث افت قیمت جزو موارد محاسباتی و پرداختی توسط شرکت‌های بیمه گر خواهد بود ولی با چند شرط که مشخص شده است.

گفتنی است، با تعیین تکلیف موضوع بحث پرداخت افت قیمت سردرگمی بسیاری از افراد پایان خواهد یافت موضوعی که باشگاه خبرنگاران جوان؛ پیگیر آن برای رسیدن به ایستگاه پایانی خواهد بود.

باشگاه خبرنگاران

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar