جزئیات بخشودگی جرائم بیمه شخص ثالث

دوشنبه 23 دی 98 ساعت 12:20
جزئیات بخشودگی جرائم بیمه شخص ثالث

رییس کل بیمه مرکزی گفت: از اول بهمن ماه به افرادی که فاقد بیمه شخص ثالث هستند، فرصت یک ماهه داده می‌شود تا بدون پرداخت جریمه خودروهای خود را بیمه کنند.

«غلامرضا سلیمانی» روز دوشنبه در نشستی خبری به بخشودگی جرائم رانندگانی که بیمه شخص ثالث را انجام نداده‌اند، اشاره کرد و گفت: نزدیک به ۲۲ میلیون خودرو در کشور رفت و آمد دارند که ۲۰ میلیون از آنها تحت پوشش بیمه شخص ثالث بوده و دو میلیون خودرو فاقد بیمه هستند که امکان وقوع حوادث و وارد آمدن خسارات وجود دارد.

وی اظهار داشت: برای تشویق افرادی که فاقد بیمه نامه شخص ثالث هستند، قرار است که از اول بهمن امسال یک ماه فرصت داده شود، تا همه فاقدان بیمه شخص ثالث بدون پرداخت جریمه بتوانند خودروهای خود را بیمه کنند.

سلیمانی اضافه کرد: همچنین ۱۱ میلیون موتورسیکلت در کشور رفت و آمد کنند که تنها دو میلیون از آنها دارای بیمه شخص ثالث بوده و بقیه فاقد بیمه نامه هستند که قرار شده است آنها هم از ابتدای بهمن امسال از بخشودگی بیمه شخص ثالث برخوردار شوند.

رییس کل بیمه مرکزی یادآورشد: دارندگان موتورسیکلت برای برخورداری از بخشودگی بیمه شخص ثالث تا سه ماه فرصت دارد.

وی ادامه داد: ماشین‌آلات کشاورزی هم از بخشودگی جرائم بیمه شخص ثالث برخوردار می‌شوند.

سلیمانی افزود: تا کنون بیش از ۱۵۰ هزار ماشین آلات کشاورزی تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار گرفتند ولی هنوز شمار زیادی از آنها فاقد بیمه نامه هستند.

رییس کل بیمه مرکزی تصریح کرد: به این دسته از دارندگان ماشین آلات کشاورزی هم از ابتدای بهمن ماه مهلت داده شده است تا از این بخشودگی برخوردار شوند.

وی گفت:  در سانحه هوایی اخیر بیش از ۱۷۰ نفر از اتباع کشورهای گوناگون جان باختند، این در حالی است که سالیانه در کشور ما نزدیک به ۱۷ هزار نفر در جاده‌ها کشته شده، ۳۳۰ هزار نفر زخمی و ۴۰۰ هزار نفر معلول می‌شوند.

آخرین وضعیت تأسیس بیمه همگانی حوادث طبیعی

رییس کل بیمه مرکزی در خصوص تأسیس صندوق حوادث طبیعی گفت: ایران جزو کشور حادثه خیز جهان بوده و بنابراین تأسیس این صندوق اهمیت بسیار زیادی برای کشور دارد.

سلیمانی به وقوع سیل اخیر در جنوب کشور و به خصوص استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و افزود: خسارات زیادی به شهرها و روستاها و مزارع و بخش‌های مختلف وارد کرده است.

وی ادامه داد: باید سیستم و ساز و کاری ایجاد شود تا روند پرداخت خسارت به آسیب دیدگان حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله و خشکسالی شتاب بگیرد.

رییس کل بیمه مرکزی با ذکر اینکه تأسیس این صندوق در دولت و مجلس شورای اسلامی تصویب شده است، اضافه کرد: شورای نگهبان نسبت به این مصوبه، ایراداتی را وارد کرده است.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد اشکالات وارده، رفع شده و تا پایان امسال شاهد راه‌اندازی این صندوق باشیم.

سلیمانی ادامه داد: با تشکیل این صندوق حداقل ۳۰ میلیون واحد مسکونی در سراسر کشور در طی یک دوره کوتاه تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت.

وی افزود: ۵۰ درصد حق بیمه را دولت و بقیه را مردم پرداخت خواهد کرد که رقم آن زیاد نیست.

رییس کل بیمه مرکزی ادامه داد: در گام بعد علاوه بر واحدهای مسکونی، واحدهای تجاری هم تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت.

پرداخت ۳ میلیارد تومان کمک به حادثه دیدگان کرمان

رییس کل بیمه مرکزی در خصوص پرداخت غرامت به جان‌باختگان کرمان هم گفت: برای پرداخت غرامت این جان‌باختگان بیمه‌ها مسوولیتی نداشتند ولی بیمه ایران سه میلیارد تومان در اختیار استانداری قرار داد تا به عنوان کمک به بازماندگان این جان‌باختگان پرداخت شود.

سلیمانی ادامه داد: ما هیچ اطلاعی از شمار قربانیان این سانحه نداریم.

پرداخت خسارت اغتشاشات آبان ماه

رییس کل بیمه مرکزی در خصوص پرداخت خسارت به بانک‌ها و واحدهای تجاری آسیب دیده در نتیجه اغتشاشات آبان‌ماه، گفت: آن دسته از بانک‌ها و مراکز تجاری که علاوه بر بیمه آتش سوزی، دارای بیمه نامه آشوب هم بودند مدارک خود را ارائه کردند.

وی ادامه داد: بعضی از این واحدها خسارات خود را دریافت کرده اما بقیه آن‌ها در مرحله ارزیابی خسارت قرار دارد.

سلیمانی با ذکر اینکه هنوز رقم دقیق پرداخت خسارت مشخص نشده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود که حداکثر نزدیک به ۴۰ میلیارد تومان برای این واحدهای آسیب‌دیده خسارت پرداخت شود.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar