برداشت اشتباه شریعتمداری بازار خودرو را به هم زد

بروزرسانی در: چهارشنبه 1 خرداد 98 ساعت 13:33
برداشت اشتباه شریعتمداری بازار خودرو را به هم زد

رئیس شورای رقابت با اعلام اینکه هم اکنون بازار خودرو شرایط آشفته‌ای دارد، گفت: باید برای ساماندهی بازار خودرو اول تکلیف شورای رقابت و اشتباه وزیر وقت صنعت در برداشت غلط از یک مصوبه مشخص شود.

زد فور کار: رضا شیوا، با اشاره به اینکه نزدیک به یک سالی است که بحث بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو در مجلس شورای اسلامی مطرح است، اظهار داشت: بیشتر ماده‌های این طرح به واردات خودرو بر می‌گردد که هم اکنون با ممنوعیت واردات خودرو باید به بخش خودروهای داخلی و قیمت آنها پرداخت.

وی با ذکر اینکه در این طرح یک بند با شورای رقابت ارتباط دارد، افزود: در این بند گفته شده گروه‌های خودروساز مکلف هستند هنگام فروش قیمت تمام شده، درصد سود و قیمت قطعی محصولات خود را محاسبه و به شورای رقابت اعلام کنند.

ابهامات مصوبه اخیر مجلس در مرجع قیمت گذاری خودرو

رئیس شورای رقابت در ادامه گفت: این موضوع برای ما دارای ابهامات زیادی است چون اگر قرار است شورای رقابت دستورالعمل قیمت گذاری خودروها را اعلام کند دیگر ارسال قیمت محاسبه شده خودروسازان چه الزامی دارد؟ اگر قیمت‌های اعلامی گروه‌های خودروساز با معیارهای شورای رقابت مطابقت نداشته باشد ما چه وظیفه‌ای داریم؟

شیوا با اعلام اینکه این بند از طرح ساماندهی بازار خودرو در خصوص شورای رقابت و قیمت خودرو مبهم است، تصریح کرد: البته به طور کلی ما احتیاجی به مصوبه مجلس نداشتیم چون براساس ماده ۵۸ اصل ۴۴ قانون اساسی، شورای رقابت باید در بازارهای انحصاری ورود پیدا کرده و دستورالعمل قیمت‌گذاری‌ها را تعیین کند به این ترتیب این وظیفه ذاتی شورای رقابت است و کسی نمی‌تواند برخلاف قانون عمل کند.

وی در مورد واگذاری تعیین قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار که در آبان ماه سال اخیر اجرایی شده بود، گفت: براساس ماده ۳ ابلاغیه سران سه قوه شورای عالی هماهنگی اقتصادی "هرگونه تصمیم گیری در مورد نرخ و ضوابط قیمت گذاری و تعیین سهمیه کالا و خدمات که به موجب قوانین و مقررات گوناگون در اختیار دستگاه‌ها و شوراهای متعدد قرار گرفته است منوط به تأیید ستاد تنظیم بازار است".

به گفته شیوا، به خاطر این ماده هر تشکیلاتی نه تنها شورای رقابت که در بخش قیمت گذاری کالا فعالیت می‌کرد باید دستورالعمل‌ها را برای تأیید به ستاد تنظیم بازار ارسال کند ولی این مصوبه به هیج عنوان به معنای سلب وظیفه از شورای رقابت نبود.

وی با ذکر اینکه پیش از این ابلاغیه، شورای رقابت دستورالعمل قیمت گذاری را به ستاد تنظیم بازار ارسال نمی‌کرد، گفت: قانون گذار براساس ماده ۵۸ اصل ۴۴ به ما گفته بود باید دستورالعمل قیمت گذاری را به طور مستقل اعلام کند تا براساس آن چارچوب قیمت‌ها تعیین شود ولی پس از ابلاغیه ماده ۳ مصوبه سران قوا در شورای عالی هماهنگی اقتصادی، دستورالعمل تنظیم قیمت باید برای تأیید به ستاد تنظیم بازار ارسال می‌شد.

برداشت اشتباه شریتعمداری از یک مصوبه بازار خودرو را بهم ریخت

رئیس شورای رقابت در پاسخ به این سؤال که پس از ابلاغیه شورای عالی هماهنگی اقتصادی شما دستورالعمل قیمت گذاری خود را به ستاد تنظیم بازار ارسال کردید یا خیر؟ اظهار داشت: بله ما ارسال کردیم اما وزیر وقت صنعت از این ابلاغیه برداشت اشتباهی کرد و این تصور به وجود آمد که قیمت‌گذاری از شوراها، نهادها و ارگان‌هایی که قیمت گذاری می‌کردند گرفته شده است.

شیوا اضافه کرد: این برداشت اشتباه موجب شد تا وزارت صمت و سازمان حمایت طرح ۵ درصد زیر قیمت حاشیه بازار را برای خودرو مطرح کنند که این تصمیم نه تنها اوضاع بازار خودرو را بهتر نکرد بلکه فضا بدتر هم شد. البته بنده از روز نخست اعلام این طرح گفته بودم که شکست خواهد خورد چون مهره اصلی قیمت بازار خود انحصارگران (گروه‌های خودروساز) هستند. به نوعی انحصارگر بازار را تنظیم می‌کند و ۵ درصد زیر قیمتی که خود آنها تعیین می‌کنند قیمت گذاری اشتباهی خواهد بود.

ارسال شکایت شورای رقابت به بازرسی کل کشور و سران سه قوه

شیوا در جواب به اینکه آیا اعتراضی برای برداشت اشتباه وزیر وقت صنعت از مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی نکردید؟ گفت: بله ما اعتراض کردیم و حتی اعتراض خود را به سران سه قوه و سازمان بازرسی کل کشور فرستادیم که این موضوع در دیوان عدالت اداری در حال بررسی است.

وی در جواب به این سؤال که با مصوبه گذشته مجلس در تعیین قیمت خودرو توسط شورای رقابت چه اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده‌اید، افزود: این نکته را باید بگویم که پس از اعلام این مصوبه شماری از نمایندگان مجلس گفته‌اند شورای رقابت رسماً مسئول قیمت گذاری خودرو شده است که باید بگویم این شورا از زمان تصویب ماده ۵۸ اصل ۴۴ قانون اساسی مسئول ورود به بازارهای انحصاری و تعیین دستورالعمل قیمت گذاری بوده و هیچ کس نتوانسته این وظیفه را از هم بگیرید مگر اینکه خود مجلس ماده مربوطه را لغو کند.

نامه به رئیس مجلس شورای اسلامی برای رفع ابهامات مصوبه نمایندگان مجلس

وی در ادامه گفت: در نشست روز پیش شورای رقابت نخست ما یک نامه به ریاست مجلس شورای اسلامی ارسال کردیم تا ابهامات بند مربوطه به شورای رقابت در طرح ساماندهی بازار خودرو برطرف شود.

رئیس شورای رقابت با اعلام اینکه هم اکنون بازار خودرو شرایط آشفته‌ای دارد، گفت: ساماندهی این بازار کار آسانی نیست و باید اطلاعات لازم را قیمت تمام شده خودروها از شرکت‌ها دریافت شود که آنها به راحتی این کار را انجام نمی‌دهند. از همه مهم‌ترمحدودیت‌های خودروسازان هم برای تولید افزایش پیدا کرده و واردات انواع قطعه‌ها با مشکل مواجه شده است که همین عمل این سؤال را به وجود می‌آورد که تاچه میزان قطعات داخلی سازی شده و آیا خودروسازان تعهدات خود را نسبت به قطعه سازان پرداخت می‌کنند یا خیر! علاوه بر این باید موانع پیش پای تولید هم برداشته شود تا بتوان عرضه محصولات را با بازار افزایش داد.

وی تصریح کرد: هم اکنون باید برای ساماندهی بازار خودرو نخست تکلیف شورای رقابت و حتی اشتباه وزیر وقت صنعت در برداشت غلط از یک مصوبه مشخص شود.

تسنیم

بازار خودرو و داستان ملانصرالدین

نکاتی در مورد طرح ساماندهی بازار خودرو

ایران را به بازار خودروهای قراضه اروپایی تبدیل نکنیم!

دلایل نابسامانی‌های بازار خودرو از نگاه سازمان حمایت

 

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "برداشت اشتباه شریعتمداری بازار خودرو را به هم زد"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
محسن
مهمان

وای بر شما روزی که جاتون با این مردم عوض شود