راه مبارزه با افزایش قیمت‌ خودرو چیست؟

سه شنبه 10 تیر 99 ساعت 16:41
راه مبارزه با افزایش قیمت‌ خودرو چیست؟

یک کارشناس خودرو با اشاره به افزایش قیمت خودرو در بازار، معتقد است: تن‌ها راه مبارزه با افزایش قیمت، کاهش شدید هزینه‌های دولت، کاهش روند خلق پایه پولی و مدیریت نقدینگی در بانک‌هاست.

در هفته‌های گذشته، رشد نرخ ارز عاملی شده تا رکود معاملات در بازارهایی مانند خودرو شدت پیدا کند؛ هرچند بازار خودرو به خاطر نرخ‌های غیرمعمول و غیرمنطقی، ماه‌هاست با عدم تمایل خریداران رو به رو است، ولی در هفته‌های اخیر رشد نرخ ارز باعث شده که دیگر مشتری تمایلی به خریداری خودرو نداشته باشد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که نمایشگاه‌داران خودرو هم اکنون از نبود مشتری در بازار گلایه دارند و عقیده دارند خرید و فروش تقریبا به نزدیک به صفر رسیده است؛ به طوری که معاملات روزانه به زور به یک مورد می‌رسد.

این در وضعیتی است که بازار دلالی خودرو در فضای مجازی همچنان داغ است و هر کسی با توجه به شرایط و نرخ دلار، اقدام به تعیین قیمت‌ها برای انواع خودروهای داخلی می‌کند.

ارز با بازار چه می‌کند؟

فربد زاوه، کارشناس خودرو در این خصوص اظهارکرد: ابتدا اجازه بدید یک توضیحی در خصوص نرخ ارز و تاثیر آن در قیمت کالاها بدهم. نرخ ارز متاثر از تورم بخشی ارز و متناسب با رشد نقدینگی ناشی از هر عاملی مثل کسری بودجه یا تخلفات احتمالی شبکه بانکی و تقاضای تجاری و پس‌اندازی در بازار و عرضه تنظیم می‌شود.

وی افزود: نرخ ارز هم اکنون در ایران، خود عامل تورم به شکل مستقیم نیست و متاثر از سیاست‌های پولی و بی‌انضباطی شدید دولت و بی‌برنامگی سازمان برنامه و بعضی سیاست‌های اشتباه وزارت اقتصاد است که منجر به تورم و کاهش شدید ارزش ریال شده است.

این کارشناس بازار خودرو متذکر شد: نرخ ارز در شرایط امروز ایران حتی اگر با افزایش عرضه سرکوب شود، گرانی و تورم سایر کالاها منفی یا صفر نمی‌شود و افزایش قیمت‌ها اتفاق خواهد افتاد؛ کما این‌که همین الان در بازار مواد غذایی مانند مرغ و تخم‌مرغ و مسکن که تقریبا ارتباطی به نرخ ارز ندارد و خودرو، شاهد افزایش قیمت هستیم.

زاوه تاکید کرد: درواقع علت اصلی گرانی، سیاست‌های اشتباه پولی و اقتصادی در کشور است و نیز تعلل در توسعه اوراق قرضه و تولید پول پرقدرت، ریشه گرانی ارز، مسکن و خودرو و همه کالاهاست.

او تصریح کرد: این انبساط شدید پولی که تقریبا در همه تاریخ ایران بی‌سابقه است، در کنار ماجراجویی در بازارها، وضعیت را به شدت بغرنج کرده است؛ به طوری که روند تورمی به مرز هشدار رسیده و کشور در استانه بحران‌های بسیار بزرگی قرار گرفته است.

راه مبارزه با افزایش قیمت‌ها چیست؟

این کارشناس بازار خودرو در ادامه گفت: انکار مشکل به ویژه در بازار خودرو و ارائه طرح‌های بی‌مفهومی مثل فرمول قیمت‌گذاری شورا رقابت و یا طرح تنظیم بازار در سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده مبنی بر الزام به معامله تا سقف ۱۰درصد قیمت کارخانه که از ابتدا مشخص بود اجرایی نیست و تن‌ها تلاشی برای فرار از پاسخگویی و پذیرش مسئولیت است، خود مشکلات را حادتر کرده است.

زاوه با ذکر این‌که توهم کنترل تورم در مبادی تولیدی هم اصولا شدنی نیست، افزود: البته عبور و فاصله شدید قدرت خرید با قیمت کالاها سبب کاهش حجم بازارها شده است و رکود کم و بیش به همه بازار ایران گسترش پیدا می‌کند، بازار خودرو هم کم و بیش مشکل شکست بازار یا عدم امکان خرید توسط مشتریان را تجربه می‌کند و وضعیت در نیمه دوم سال به مراتب بدتر و بغرنج‌تر خواهد شد.

وی متذکر شد: ولی این رکود مانع از روند افزایشی قیمت نمی‌شود و تن‌ها راه مبارزه با افزایش قیمت، کاهش شدید هزینه‌های دولت، کاهش روند خلق پایه پولی و مدیریت نقدینگی در بانک‌هاست.

این کارشناس خودرو تاکید کرد: اصرار عدم تغییر در سیاست‌های پولی و مالی و اقتصادی می‌تواند کشور را در تابستان و نهایتا در نیمه دوم سال با مشکلات بسیار عمیقی رو به رو سازد.

گسترش نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar