زیان قطعه سازان به دلیل اصلاح نشدن قیمت‌ها

یکشنبه 14 اردیبهشت 99 ساعت 12:01
زیان قطعه سازان به دلیل اصلاح نشدن قیمت‌ها

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان گفت: اصلاح قیمت‌های فروش قطعات با وجود افزایش‌های چند باره قیمت‌های مواد اولیه و نهاده‌های تولید، به موقع انجام نمی‌شود و بر این اساس در سال ۹۸ خودروسازان و قطعه‌سازان با زیان قابل توجهی رو به رو هستند.

آرش محبی‌نژاد افزود: مجموعه مطالبات زنجیره تأمین داخلی از خودروسازان به حدود ۲۸ هزار میلیارد تومان افزایش یافته که افزون بر ۱۲ هزار میلیارد تومان آن مطالبات معوق است.

وی گفت: بخشی از این افزایش به خاطر افزایش تیراژ تولید خودرو و افزایش قیمت قطعات بوده و بخشی دیگر به خاطر ناتوانی خودروسازان در بازپرداخت مطالبات زنجیره تأمین است.

محبی نژاد ادامه داد: اکنون خیلی از تعدیل قیمت‌های قطعات سال ۹۸ به ویژه مربوط به تغییر نرخ ارز محاسبه نشده و در حساب‌های فی مابین اعمال نشده است.

مشکلات زنجیره تأمین خودروسازی

این مقام صنفی بیان داشت: مشکلات زنجیره تأمین خودروسازی کشور شامل بحران نقدینگی به خاطر مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان و افزایش چشمگیر قیمت مواد اولیه و نهاده‌های تولید، مشکل قیمت فروش قطعات خودرو، دشواری تأمین مواد اولیه و قطعات نیمه ساخته داخلی و خارجی و تخریب جایگاه صنعت خودرو در نظر مردم و مسوولان است.

وی ادامه داد: مشکلات ذکر شده، علاوه بر وجود دو غول «تحریم» و «کرونا» است که موانعی بزرگ و خارج از کنترل و اختیار تولیدکنندگان و سیاستگذاران صنعت خودرو هستند.

محبی نژاد اضافه کرد: همچنین، تیراژ پایین تولید موجب افزایش هزینه‌های سربار و ضرر و زیان کلان به قطعه‌سازی کشور شده است که با وجود سیاست چند منبعی در زنجیره تأمین، مشکلات بیشتر هم شده است.

اشتغال در صنعت قطعه سازی

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان اظهار داشت: کل اشتغال مستقیم صنعت خودرو نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر است که ۵۵۰ هزار نفر در صنعت قطعه سازی و ۱۵۰ هزار نفر در خودروسازی‌ها اشتغال به کار دارند.

وی گفت: شاغلان مستقیم زنجیره تأمین خودروسازی در رده‌های ۱، ۲ و ۳ از کل ۵۵۰ هزار نفر در سه موج بیکاری در سال ۹۷ تا امروز به طور مرتب در حال نوسان بوده است.

محبی نژاد افزود: بخشی از نیروهای تعلیق شده با تزریق چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات در پایان سال ۹۷ و بخشی با تزریق تسهیلات پنج هزار میلیارد تومانی در سال ۹۸ به طور موقت به کار بازگشتند و برآورد می‌شود با ادامه نهضت ساخت داخل قطعات خودرو و تحقق شعار «جهش تولید» باقی‌مانده نیروهای تعلیق یا تعدیل شده در زنجیره تأمین به سر کار بازگردند.

وی یادآوری کرد: از حدود یک هزار و ۲۰۰ قطعه ساز رسمی فعال در رده‌های ۱، ۲ و ۳ ، حدود ۴۰۰ واحد تعطیل و نیمه تعطیل شده‌اند.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar