پیش بینی رکود کشنده در بازار خودرو

یکشنبه 6 بهمن 98 ساعت 15:50
پیش بینی رکود کشنده در بازار خودرو

یک کارشناس بازار خودرو، عرضه کم در مقابل تقاضاى بالا را عامل افزایش قیمت خودرو دانست و اظهار کرد: سال آینده حتماً رکود کشنده‌اى گریبان گیر بازار خودرو خواهد شد.

فربد زاوه با ذکر اینکه شرایط فعلى بازار خودرو نتیجه رکود تورمى کل کشور است، یادآوری کرد: از آنجا که قدرت خرید مردم کاهش یافته، عملاً خرید خودروهاى جدید براى آن‌ها بسیار سخت شده و همچنین به خاطر عدم ارائه تسهیلات و یا وام‌هایی در راستای کمک هزینه خرید، رکود بازار خودرو تشدید شده است.

او اضافه کرد: مطابق آمار مرکز آمار، تورم امسال ۳۸ درصد بوده که این رقم اصلاً با درآمدهاى مردم هماهنگ نیست، ازین رو مردم در وضعیت کنونی تنها به دنبال تأمین مایحتاج زندگى خود هستند نه کالاهایى مثل خودرو.

زاوه همچنین در خصوص عوامل مؤثر بر افزایش قیمت خودرو بیان کرد: اتفاقات سیاسی اخیر و پس از آن جهش قیمت ارز موجب التهاب بازار خودرو و هجوم تقاضا به این بازار شد و از آنجا که عرضه خودروسازان به طور قطره‌چکانی بوده، قیمت خودرو گران شد.

این کارشناس خودرو با اشاره به اظهارات خودروسازان مبنی بر افزایش تیراژ نسبت به سال اخیر، افزود: این ادعای خودروسازان بیشتر شعاردرمانى است چون که با وجود چنین اظهاراتی، آمار وزارت صنعت حاکى از کاهش تولید خودرو طى ماه‌های اخیر بوده است؛ همچنین هم اکنون رشد قیمت‌ها نشان‌ می‌دهد که کفه تقاضا برای این کالا نسبت به عرضه آن سنگین‌تر است و این یعنی خودرو به اندازه کافی به بازار تزریق نمی‌شود.

به گفته زاوه، از طریق دماسنج بازار می‌توانیم به وضعیت واقعى بازار خودرو پى ببریم اما اگر واقعاً طبق وعده خودروسازان، تیراژ افزایش یابد به طور حتم قیمت‌ خودرو کاهش خواهد یافت اما در کل اعتماد مردم به شعارهاى این چنینى از بین رفته و وضعیت فعلى گواه نادرست بودن وعده‌های قبلی است.

زاوه به وام درنظر گرفته شده برای خودروسازان هم اشاره کرد و گفت: بعید به نظر مى‌رسد که با ارائه وام به خودروسازان این بازار مجدداً مثل گذشته تحریک شود؛ بدهى خودروسازان روزبه‌روز در حال افزایش بوده و دولت با پرداخت وام به آن‌ها کارى جز خلق پول و رشد تورم انجام نداده است.

این کارشناس خودرو در خصوص آینده بازار تا پایان سال پیش‌بینی کرد: اگر اتفاق سیاسى خاصى رخ ندهد و موج تورمى جدیدى ایجاد نشود، بازار با همین روند تا پایان سال پیش خواهد رفت یعنى با وجود رکود بازار و اینکه هیچ معامله‌اى انجام نمی‌شود، صرفاً قیمت‌ها به صورت تورمی در نوسان خواهد بود.

زاوه تصریح کرد: در این مدت حتى اگر نوسانى هم در بازار خودرو به وجود آید موقتى بوده و فقط وضعیت آتى را وخیم‌تر می‌کند، یعنی احتمال این وجود دارد که تا پایان سال معاملات خودرو مجدداً رونق بگیرد اما به طور حتم رکود کشنده‌تری در پى خواهد داشت و به محض تغییر شرایط سیاسى، دوباره شاهد هجوم نقدینگى به بازار خودرو و افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

این کارشناس خودرو در پایان به قیمت‌های بی‌سروسامان خودرو در سایت‌های مجازی و تأثیر آن بر  بازار اشاره کرد و گفت: قیمت‌هایى که در فضاى مجازى اعلام مى‌شود هیچ تاثیرى بر افزایش یا کاهش قیمت خودرو ندارد چون در واقعیت، خودرو به خاطر یکسرى پارامترها مانند کاهش عرضه و اتفاقات سیاسى و افزایش قیمت ارز، گران شده و این موضوع هیچ ارتباطی با جو فضاى مجازى ندارد.

اقتصادآنلاین

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar