کاهش ۵ میلیون تومانی قیمت خودروهای داخلی

پنجشنبه 28 تیر 98 ساعت 10:53
کاهش 5 میلیون تومانی قیمت خودروهای داخلی

با تداوم نزولی شدن قیمت ارز، منحنی قیمت در بازار خودرو هم به روند کاهشی خود ادامه داد و این در حالی است که ظاهراً هنوز هم مشتریان تمایلی به خرید خودرو از خود نشان نمی‌دهند.

چند هفته‌ای می‌شود که قیمت‌ها در بازار ارز و البته طلا و سکه نزولی شده، از جمله بازگشت دلار به کانال ۱۱ هزار تومانی و عقب نشینی طلا به زیر ۴۰۰ هزار تومان برای هر گرم که طی هفته جاری در بازار به ثبت رسید. در این مدت همزمان بازار خودرو هم در سراشیبی قرار گرفت و قیمت‌ها ریزش کردند، به ویژه طی هفته جاری که با کاهش قیمت قابل ‌توجهی رو به رو شد. این در حالی است که ظاهراً مشتریان هنوز و با وجود نزولی شدن قیمت‌ها، میلی به خرید از خود نشان نمی‌دهند. در واقع هرچند قیمت‌های فعلی چند میلیون تومان پایین‌تر از نرخ‌های ثبت شده در دوران اوج (اردیبهشت امسال) هستند، ولی بیشتر مشتریان فعلاً دست نگه داشته و برای خرید به بازار مراجعه نمی‌کنند. در باب چرایی این موضوع، دلایل گوناگونی از طرف کارشناسان و فعالان بازار خودرو مطرح است که البته تمامی آنها به این نکته ختم می‌شوند که مشتریان چشم انتظار افت قیمتی بیشتر در آینده هستند.

بر این اساس، بعضی کارشناسان عقیده دارند با توجه به تداوم نزولی شدن نرخ ارز و طلا و سکه، ریزش قیمت خودرو هم ادامه می‌یابد، پس خرید در مقطع فعلی و با توجه به احتمال کاهش قیمت بیشتر طی هفته‌های آینده، به صلاح نیست. در واقع اصل فرضیه این دسته از مشتریان بر تداوم ریزش قیمت در بازار ارز و طلا و سکه است که البته ریسک خاص خود را به دنبال دارد. پیش‌بینی اینکه روند نزولی در این بازارها ادامه پیدا کند یا متوقف شده یا رو به صعود رود، چندان سهل نیست، چه آنکه طی یک سال و نیم اخیر نوسان زیادی در بازارهای ارز و سکه و طلا (حتی گاهی برخلاف پیش‌بینی‌ها) رخ داده است؛ پس بازار خودرو هم همزمان از این ریسک که قیمت‌ها به روند کاهشی خود ادامه دهند یا صعودی شوند، برخوردار است.

از آن طرف اما بعضی از کارشناسان و فعالان بازار هم سناریوی دیگری را مطرح کرده و می‌گویند وعده تزریق ده‌ها هزار دستگاه خودروی دپویی ناقص به بازار و انتظار کاهش قابل‌توجه قیمت پس از این اتفاق، دلیل ایست کردن خرید و فروش در بازار خودرو است. به عقیده آنها، دسته‌ای از مشتریان منتظرند تا خودروهای دپویی راهی بازار شوند و در نتیجه قیمت‌ها شکسته شده و آنگاه اقدام به خرید کنند. منظور از خودروهای دپویی همان‌ها هستند که هم اکنون به خاطر کسری قطعات، در کف کارخانه‌های خودروسازی مانده و امکان تجاری‌سازی ندارند. خودروسازان وعده داده‌اند که تمرکز خود را روی تکمیل این قطعات گذاشته و تا چندی دیگر همه ناقصی‌ها را روانه بازار کنند. هرچند مشتریان منتظر تزریق این خودروها به بازار و شکسته شدن قیمت‌ها هستند، ولی با توجه به تورم انتظاری جامعه و خلأ رخدادهای خوشایند در حوزه سیاست خارجه و همچنین دورنمای نه چندان روشن از آینده اقتصاد کشور، خیلی نمی‌توان به ریزش شدید قیمت‌ها (از ناحیه عرضه محصولات ناقصی) امیدوار بود. نه اینکه عرضه خودروهای دپویی اثری روی کاهش قیمت نگذارد، ولی اینکه منحنی قیمت فقط از این ناحیه نزولی شدید را تجربه کند، چندان محتمل به‌نظر نمی‌رسد. در واقع شاید روند نزولی قیمت خودرو متناسب با عرضه دپویی‌ها ادامه یابد، ولی اینکه شیب آن کند باشد یا تند، به حال و احوال بازارهای ارز و سکه و طلا هم بستگی دارد.

افت قیمت تا ۵ میلیون تومان

به بازار برویم و ببینیم در طول هفته جاری منحنی قیمت خودروها چه تغییری کرده است. به گفته فعالان بازار، هم اکنون پژو ۲۰۶ تیپ ۵ قیمتی برابر با ۹۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد که در مقایسه با هفته‌های گذشته کاهش حدوداً پنج میلیون تومانی را نشان می‌دهد. تیپ ۲ این خودرو هم که نزدیک به ۴ میلیون تومان کاهش قیمت داشته، هم اکنون با ۸۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. از طرف دیگر ولی پژو ۲۰۷ اتومات هم مشمول کاهش قیمت شده است، چه آنکه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کاهش قیمت را به خود می‌بیند. به گفته فعالان بازار، این محصول هم اکنون قیمتی برابر با ۱۶۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد. در خصوص پژو ۲۰۶ صندوقدار هم فعالان بازار تاکید می‌کنند طی این هفته به قیمت ۹۵ میلیون تومان رسیده است و این یعنی کاهشی ۴ میلیون تومانی. پژو ۴۰۵ هم که کاهش قیمتی جزئی داشته، هم اکنون ۸۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد. پژوپارس هم با توجه به کاهش قیمتی که این هفته داشته، با ۹۹ میلیون تومان در مدل دوگانه‌سوز و حدوداً ۹۸ میلیون تومان در نوع بنزینی قابل‌خرید است.

در بین دیگر خودروهای داخلی، قیمت ساندرو استپ وی به ۱۸۵ میلیون تومان رسیده و این در حالی است که خودرو موردنظر در دوران اوج‌گیری قیمت در طول اردیبهشت امسال، به مرز ۲۵۰ میلیون تومان نزدیک شده بود. به گفته نمایشگاهداران خودروی پایتخت اما پژو ۲۰۰۸ نیز در این هفته افت قیمت داشته، به طوری که هم اکنون ۳۱۸ میلیون تومان به فروش می‌رسد. این محصول رکورد ۴۵۰ میلیون تومان را هم پیش‌تر در بازار زده است. دیگر خودرو تولید داخل به نام رانا هم این هفته مشمول کاهش قیمت شده، منتها نه در حد خانواده پژو. طبق اطلاعات کسب شده از بازار، رانا را هم اکنون می‌توان با قیمت ۸۱ میلیون تومان خریداری کرد. از طرف دیگر سمند مدل EF۷ هم با توجه به دنده عقب ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی‌اش، این روزها قیمتی برابر با ۸۲ میلیون تومان در بازار دارد. طبق اخبار رسیده از بازار، دنا هم در هر دو مدل معمولی و پلاس کاهش قیمت را طی هفته جاری تجربه کرده است. بر این اساس، دنای معمولی هم اکنون ۱۰۹ میلیون تومان به فروش می‌رسد و مدل پلاس توربو این محصول هم ۱۷۴ میلیون تومان قیمت دارد. از بازار همچنین خبر می‌رسد که دانگ فنگ چینی ایران ‌خودرو هم با کاهش قیمت رو به رو شده و هم اکنون ۱۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

نگاهی هم به قیمت پراید و تیبا و ساینا بیندازیم و ببینیم منحنی قیمت آنها در هفته جاری به چه شکل بوده است. به گفته فعالان بازار، هم اکنون ساینای معمولی قیمتی برابر با ۵۹ میلیون تومان دارد که نسبت به هفته پیش یک میلیون تومان عقب نشینی کرده است. ساینای اتومات هم ۷۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد که نشان می‌دهد خودرو موردنظر هم در این هفته کاهش قیمت داشته است. از بازار پراید در مدل ۱۳۱ هم خبر می‌رسد این محصول ۴۵ میلیون تومان قیمت دارد و این یعنی خودرو موردنظر کاهش قیمت  جزئی را تجربه کرده است. این شرایط برای مدل ۱۱۱ (هاچ بک) پراید هم صادق است، چه آنکه این محصول با تغییر قیمتی بسیار جزئی هفته جاری را به انتها رسانده است. در نهایت فعالان بازار از کاهش قیمت اندک تیبای معمولی صحبت به میان می‌آورند و اینکه خودرو موردنظر هم اکنون قیمتی برابر با ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar