دریافت اطلاعات خودروهای لوکس از ناجا برای اخذ مالیات

چهارشنبه 16 تیر 00 ساعت 14:01
دریافت اطلاعات خودروهای لوکس از ناجا برای اخذ مالیات

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: ۵۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی و ۵۰ هزار میلیارد تومان اجتناب مالیاتی وجود دارد که مجموع این اعداد شکاف مالیاتی را نشان می‌دهند.

امیدعلی پارسا در همایش نقد و بررسی طرح مالیات عایدی بر سرمایه با بیان اینکه هر کسی که در سازمان امور مالیاتی حضور داشته و مدیر آن باشد، بدون زیرساخت‌ها و بسترسازی در فضای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی امکان افزایش وصول درآمدهای مالیاتی ندارد، بیان کرد: عناصری مانند صدا و سیما و مهمتر از آن اصناف اگر زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی را آماده نکنند اتفاقی در حوزه درآمدهای مالیاتی نمی‌افتد.

او با بیان اینکه مالیات متغیر اسمی است، گفت: مالیات بر عایدی سرمایه متغیری است که باید در کشور واقعی شود و وجود نواقص و مشکلاتی که در بازارها داریم باعث ایجاد اشکالاتی در توزیع درآمد و ثروت شده است.

رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به نامتناسب بودن نرخ تورم و نرخ سود بانکی، گفت: طبق گزارش‌های رسمی، میانگین نرخ تورم در سال گذشته بین ۳۵ تا ۳۶ درصد بود حال اینکه نرخ سود بانکی کمتر از ۲۰ درصد است بنابراین نرخ واقعی در این زمینه حداقل ۱۵ درصد منفی است. طبیعی است که در این شرایط مبنای تئوریک تمام تصمیمات برقرار نمی‌شود.

پارسا اضافه کرد: وقتی که در اقتصاد نرخ تورم از نرخ سود بانکی فاصله بگیرد صحبت‌ها و مسائل دیگری مطرح خواهد شد.

او با بیان اینکه پارادایم مالیات‌ستانی، پارادایم مشارکت حاکمیت و مردم است، بیان کرد: در بحث مالیات یک شراکت اجتماعی بین مردم و حاکمیت وجود دارد و باید ۲۵ درصد از GDP کشور در قالب درآمدهای مالیاتی در اختیار دولت قرار بگیرد تا اقداماتی که هیچکدام از بخش‌های خصوصی و نهادهای دیگر انجام نمی‌دهند را دولت از این محل به اجرا برساند.

رئیس سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: وقتی از نرخ ۵.۵ یا ۶ درصدی GDP‌ صحبت می‌کنیم که ۲۵ درصد آن سهم درآمدهای مالیاتی است، باید درآمدهای تامین اجتماعی، شهرداری و حتی گمرک را هم در آن حساب کنیم.

پارسا یادآور شد: نکته حائز اهمیت این است که در حال حاضر سهم تمام درآمدهای مالیاتی کمتر از نصف حقوق و مزایای شاغلان و بازنشستگان کشور است.

او با اشاره به انتظارات عده‌ای از گمرک برای معافیت‌های مالیاتی گفت: فرهنگ تعارف، ملاحظه و رودربایستی وقتی برای مدیریت بنده در سازمان امور مالیاتی نمی‌گذارد و تمام وقت من در روز به ملاقات با آدم‌های بزرگتر از خودم صرف می‌شود که انتظار دارند برای آنها وقت بگذارم و از آنجایی که در جاهای دیگری از سیستم نواقص و مشکلاتی وجود دارد، این افراد انتظار دارند در سازمان امور مالیاتی هم به آنها کمک شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم نسبت مالیات به GDP را از ۶ به ۷ درصد برسانیم باید میزان اخذ مالیات به دوبرابر برسد یا اینکه باید جلوی فرارهای مالیاتی گرفته شود.

پارسا با تاکید بر اینکه دولت و مجلس در تحقق اهداف هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند، بیان کرد: در سال ۹۹ پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان را در شرایطی در دست اجرا داشتیم که هیچ اعتباری برای آن دیده نشده بود و چارت تشکیلاتی و نیروی انسانی نداشت و دی ماه امسال این طرح تکمیل و اجرایی خواهد شد و از طریق آن یک میلیون پوز ساماندهی و دیتای آن به سازمان امور مالیاتی متصل می‌شود.

او یادآور شد: در حال حاضر ۸۴۰ هزار پوز به سامانه‌های سازمان امور مالیاتی متصل هستند که هر شب ۲ میلیون رکورد از دیتای این پوزها در سامانه ثبت می‌شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی افزود: وقتی از نظام مالیاتی هوشمند صحبت می‌کنیم باید برای اقرار آن دیتاهای معتبر دریافت شود تا امکان وصول درآمدهای مالیاتی را بالا ببریم. یکی از اقدامات ما در این حوزه باید تولید اظهارنامه‌های پیش‌فرض برای مردم باشد؛ به این معنا که اظهارنامه‌های مبتنی بر اطلاعات واقعی را به مردم ارائه دهیم که فقط یک گزینه تایید و تمکین را داشته باشند.

پارسا با اشاره به تلاش‌های سازمان امور مالیاتی برای افزایش درآمدها و اجرای روش‌های نوین برای مهار فرارهای مالیاتی بیان کرد: به امام زمان (ع) قسم می‌خورم که تلاش‌های جهادی برای تحقق اهداف و تحقق قانون در حوزه وصول مالیات داشتیم به طوری که ۵۰ درصد از اظهارنامه‌های مالیاتی ناشی از خوداظهاری‌ها بدون حسابرسی تایید شدند که این اظهارنامه‌ها از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در مشاغل گرفته و بدون رسیدگی مورد قبول واقع شدند.

وی با تاکید بر اینکه در سازمان امور مالیاتی هیچ وقت به دنبال تنش نبودیم، گفت: اغلب خوداظهاری‌ها بدون حسابرسی پذیرفته شد و از این رو ارتباط چهره به چهره ماموران مالیاتی و ممیزی با افراد را کاهش دادیم.

رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به قانون مالیات از خودروهای لوکس خاطرنشان کرد: برای اجرای مالیات بر خودروهای لوکس، ناجا باید دیتاهای مورد نیاز را ارائه می‌داد اما ۱۰ سال بود که ناجا این اطلاعات را در اختیار ما قرار نمی‌داد و پس از اینکه مجلس قانون آن را تایید و تصویب کرد، ناجا ارائه اطلاعات را آغاز کرد.

پارسا با اشاره به تحقق درآمدهای مالیاتی در نظر گرفته شده در قانون تصریح کرد: خدا می‌داند با چه مجموعه سیاست‌هایی توانستیم در دوران شیوع کرونا بدون آنکه به مشاغل فشاری وارد شود درآمدها را وصول کنیم. طبق قانون، باید ۱۸۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی محقق می‌شد که ما در ابتدای سال گذشته جلسه‌ای داشتیم که حداقل بتوانیم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از این عدد را محقق کنیم اما شاهد آن بودیم که در پایان سال ۱۹۳ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی داشتیم.

او گفت: عده‌ای انتظار داشتند این تحقق ۱۰۷ درصدی درآمدهای مالیاتی به ۲۰۷ درصد برسد که این انتظار مانند آن است که به بهداد سلیمی و رضازاده بگوییم رکورد خودشان را با اضافه شدن ۵۰ کیلو جابه‌جا کنند که این شدنی نیست.

رئیس سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: اگر درآمدهای مالیاتی محقق نمی‌شد امروز ۱۰ درصد به تورم موجود اضافه می‌شد.

پارسا با اشاره به صحبت‌های رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر اینکه ۳۷۰ هزار میلیارد تومان معوقات مالیاتی وجود دارد، بیان کرد: این تصور درستی نیست و از این عددی که اعلام شد فقط ۲۰ هزار میلیارد تومان در طی ۲ سال معوق است.

او افزود: از سوی دیگر نباید فرار مالیاتی را با ظرفیت مالیاتی اشتباه بگیریم یا قاطی کنیم. در حال حاضر در دنیا ۲۰ درصد GDP مالیات گرفته می‌شود که این در ایران حدود ۶ درصد است و اختلاف این عدد به چیزی حدود ۷۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد و این اعداد رویایی است که نیاز به وضع قوانین درست، اجرای آن، وجود زیرساخت‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دارد.

رئیس سازمان امور مالیاتی ادامه داد: ۵۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی و ۵۰ هزار میلیارد تومان اجتناب مالیاتی وجود دارد که مجموع این اعداد شکاف مالیاتی را نشان می‌دهند.

ایران جیب

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar