افزایش 10 هزار میلیارد تومانی حد اعتباری ایران‌ خودرو و سایپا

دوشنبه 11 آذر 98 ساعت 17:35
افزایش 10 هزار میلیارد تومانی حد اعتباری ایران‌ خودرو و سایپا

دبیر انجمن قطعه‌سازان از جدیدترین مصوبه هیأت دولت و شورای پول و اعتبار برای افزایش 10 هزار میلیارد تومانی حد اعتباری ایران‌ خودرو و سایپا خبر داد.

مازیار بیگلو با ذکر اینکه افزایش 10 هزار میلیارد تومانی حد اعتباری دو گروه خودروسازی ایران‌ خودرو و سایپا در هیأت دولت و شورای پول و اعتبار مصوب شده است، اظهار داشت: این مصوبه طی چند روز آینده ابلاغ خواهد شد.

وی ادامه داد: این مصوبه لزوماً به معنی آن نیست که حتماً تسهیلاتی به خودروسازان پرداخت شود بلکه ممکن است در بخش‌های دیگری مثل ضمانت ‌نامه‌های گمرکی مورد استفاده قرار گیرد.

بیگلو با ذکر اینکه هم اکنون خودروسازان برای برخورداری از این مصوبه با مشکل مشمولیت ماده 141 قانون تجارت مواجه هستند، افزود: این شرکت‌ها باید از شمولیت ماده 141 قانون تجارت خارج شوند تا بتوانند از مصوبه جدید دولت استفاده کنند که این کار نزدیک به 2 تا 3 ماه زمان می‌برد.

دبیر انجمن قطعه‌سازان با ذکر اینکه مصوبه قبلی برای اختصاص تسهیلات 7 هزار میلیارد تومانی یا 844 میلیون یورویی برای خودروسازان اجرایی نشد، گفت:‌ مصوبه جدید دولت می‌تواند کمک بزرگی به خودروسازان کند.

وی در ادامه با ذکر اینکه کسری قطعات خودروهای داخلی کاهش یافته است، گفت: با اجرای مصوبه دولت هر کدام از شرکت‌های خودروساز در سال آینده، روزانه 2 هزار دستگاه خودرو تولید خواهند کرد و قیمت‌های خودرو به ثبات می‌رسد.

طلب 20 هزار میلیارد تومانی قطعه‌سازان از خودروسازان

بیگلو همچنین در خصوص حجم مطالبات شرکت‌های قطعه‌ساز از خودروسازان هم گفت: مطالبات قطعه‌سازان به 20 هزار میلیارد تومان رسیده که البته بخشی از این مطالبات سررسید شده است.

به گفته وی، روال قبلی پرداخت مطالبات قطعه‌سازان نزدیک به 120 روز بود و هم اکنون گروه های خودروساز تلاش دارند تا به این روال طبیعی برگردند.

دبیر انجمن قطعه‌سازان ادامه داد: وضعیت پرداخت مطالبات قطعه‌سازان از طرف خودروسازان نسبت به 4 یا 5 ماه پیش بهتر شده است.

وی در پایان خواستار آزادسازی قیمت خودرو همزمان با آزادسازی واردات خودرو به کشور شد.

فارس

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar