افزایش دو برابری قیمت لاستیک‌های ایرانی و وارداتی

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
افزایش دو برابری قیمت لاستیک‌های ایرانی و وارداتی

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک از افزایش دو برابری قیمت لاستیک‌های ایرانی و وارداتی در بخش ناوگان سبک و سنگین خبر داد و گفت: با توجه به نیاز ۶۰ درصدی ناوگان جاده‌ای به واردات لاستیک مطرح شده که ارز دولتی برای واردات این بخش اختصاص یابد.

در سال‌های گذشته اخبار مرتبط با حمل‌ و نقل جاده‌ای به خصوص اتوبوس‌های بین‌ شهری در مورد نیازهای اصلی، ایمنی و حتی اخبار حوادث این حوزه ارتباط تنگاتنگی با لاستیک دارد، آخرین اخبار از این حوزه حکایت از آن دارد که تأمین لاستیک در کنار قطعات و تعمیرات از مشکلات اساسی رانندگان حمل‌ و نقل جاده‌ای کشور شده است؛ موضوعی که حسن ‌نیا، معاون وزیر راه و شهرسازی به آن اذعان کرده است. چون که به گفته او، ماهانه نزدیک به ۱۰۰ هزار حلقه لاستیک در این حوزه نیاز است که قرار شده اختصاص ارز دولتی برای واردات لاستیک اختصاص داده شود.

این اخبار در حالی منتشر شده که به عقیده کارشناسان، بازار داخلی توان تولید محصولات متنوعی را دارد و تنها نیاز به سرمایه ‌گذاری در بخش لاستیک‌های جاده‌ای داریم. از طرف دیگر واردات کالاهای بسیاری آن هم با ارز دولتی از طرف دولت و گمرک ممنوع اعلام‌ شده است.

با این تفاسیر جای سؤال دارد که آیا بازار داخلی توان تأمین نیاز حمل‌ و نقل جاده‌ای را دارد یا خیر و در صورتی که امکان تأمین نیاز را ندارد چون اختصاص ارز برای واردات آن هم ارز دولتی در مسیر سرمایه ‌گذاری دولت در خصوص تولید انجام نمی‌شود؟

نیاز به واردات بیش از ۶۰ درصدی لاستیک ناوگان جاده‌ای

در این رابطه داوود سعادتی نژاد  رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک گفت: هم اکنون تولیدات داخلی در خصوص لاستیک عموما مربوط به لاستیک‌ خودروهای شخصی است و لاستیک خودروهای حمل‌ و نقل جاده‌ای که خودروهای مسافربری و باربری آن را تشکیل می‌دهند فقط به میزان ۳۰ تا ۳۵ درصد نیاز بازار تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ درصد نیاز بازار به لاستیک خودروهای حمل‌ونقل جاده‌ای از طریق واردات تأمین می‌شود، یادآوری کرد: نبود فناوری تولید لاستیک‌های حمل ‌و نقل جاده‌ای به طور گسترده در بین تولید کنندگان، عاملی شده تا در راستای رفع نیاز بازار از واردات کمک گرفته شود.

افزایش ۲ برابری قیمت لاستیک‌های ناوگان جاده‌ای

سعادتی نژاد یادآوری کرد: به دنبال رشد قیمت ارز و افزایش تقاضا برای لاستیک‌های حمل‌ونقل جاده‌ای قیمت این دست لاستیک به بیش از دو برابر افزایش یافته است و تا زمانی که تولید داخلی توان رفع نیاز حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای را نداشته باشد، قیمت محصولات افت نخواهد کرد و این موضوع زمان‌بر است.

او تأکید کرد: برای دستیابی به فناوری تولید لاستیک حمل‌ونقل جاده‌ای و رفع نیاز بازار به‌ واسطه تولید داخلی باید سرمایه‌گذاری مناسب انجام گیرد تا در طول چند سال، تولید داخلی جایگزین واردات شود.

افزایش ۲ برابری قیمت لاستیک های ایرانی

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک در جواب به این پرسش که آیا قیمت محصولات مختص به وسایل نقلیه شخصی با وجود رفع نیاز ۱۰۰ درصدی از طریق تولید داخلی رشد داشته است؟ گفت: قیمت محصولات داخلی در خصوص وسایل نقلیه شخصی طی چند وقت گذشته رشد دو برابری را تجربه کرده و به طور مثال لاستیک مختص پراید بیش از ۳۴۰ هزار تومان به بازار عرضه می‌شود.

وی علت افزایش قیمت لاستیک را عدم هماهنگی واردکننده و تولیدکننده دانست و یادآوری کرد: مواد اولیه تولید در ماه‌های گذشته برای تولید قابل قبول و با کیفیت ثبت سفارش شده است و کمبودی در بازار وجود ندارد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar