افزایش ۲۰ درصدی تیراژ خودروسازان خصوصی

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
افزایش 20 درصدی تیراژ خودروسازان خصوصی

آمار تولید خودروهای داخلی در طول پنج ماه نخست امسال در شرایطی از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شد که طبق آن، تیراژ محصولات متعلق به بخش خصوصی صنعت خودروی کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

با اعلام آمار تولید پنج ماه خودرو، معلوم شد غول‌های جاده مخصوص شامل ایران خودرو و سایپا و پارس خودرو، در مجموع با کاهش ۶. ۱۲ درصدی تیراژ نسبت به پنج ماه ابتدایی سال گذشته رو به رو شده‌اند، با این حال، خصوصی‌ها به لطف محصولات جدید چینی، آمار تولید را بالا برده‌اند. بنابر آمار اعلامی، در مجموع ۵۹ هزار و ۸۰۲ دستگاه انواع خودروی سواری تا پایان مرداد امسال در بخش خصوصی به تولید رسیده که نشان از افزایش ۲. ۲۰ درصدی تیراژ این محصولات نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

ازآنجاکه تحریم‌های آمریکا گریبان خودروسازی کشور را از حدود یک ماه و نیم پیش گرفته، خودروسازان خصوصی هم متأثر از این ماجرا بوده و بعضی از محصولات با روند نزولی تولید رو به رو شده‌اند. با این حال، چون شالوده خودروسازی بخش خصوصی کشور را خودروهای چینی تشکیل می‌دهند، فعلاً تحریم‌ها نتوانسته تولید در این بخش را نزولی کند و فقط دامان بعضی از محصولات ژاپنی و کره‌ای را گرفته است.

صعود خصوصی‌ها در تحریم

با توجه به آمار کلی تولید خودروهای سواری در پنج ماه امسال که رقم ۴۹۴ هزار و ۵۰۹ دستگاه را به ثبت رسانده، سهم محصولات بخش خصوصی از این آمار، بیش از ۱۲ درصد برآورد می‌شود. در میان خودروسازان بخش خصوصی ولی بیشترین تیراژ در طول پنج ماه ابتدایی امسال باز هم به «مدیران خودرو» تعلق یافته است، گروهی که محصولاتی از برند چینی «چری» را مونتاژ می‌کند. بنابر آمار اعلامی، این گروه ۲۷ هزار و ۵۵۳ دستگاه انواع محصولات سواری را در پنج ماه امسال به تولید رسانده و این رقم نشان می‌دهد مدیران خودرو نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته، نزدیک به دو درصد افزایش تیراژ داشته است. در بین محصولات این گروه، بیشترین تیراژ نصیب ام وی‌ام مدل X22 شده و کمترین تیراژ را هم مدل ۱۱۰ جدید به خود اختصاص داده است. همچنین، تولید ام وی‌ام مدل ۵۵۰ در مدیران خودرو متوقف شده، چه آنکه مدیرانی‌ها حتی یک دستگاه از این خودرو را هم در پنج ماه ابتدایی امسال به تولید نرسانده‌اند. پس از این شرکت، کرمان موتور دارای بیشترین تیراژ در میان خودروسازان متعلق به بخش خصوصی است، گروهی که در کنار خودروهای چینی، مدل‌هایی از هیوندایی کره جنوبی را هم مونتاژ می‌کند.

بنابر آمار اعلامی، کرمان موتوری‌ها تا پایان مرداد امسال ۲۰ هزار و ۴۰۵ دستگاه انواع محصولات سواری را مونتاژ کرده‌اند تا در مقایسه با پنج ماه نخست سال گذشته، ۷. ۷ درصد افزایش تیراژ را تجربه کنند. در بین محصولات تولیدی به دست کرمان موتور، هفت هزار و ۹۲۷ دستگاه متعلق به هیوندایی کره و شامل مدل‌های اکسنت، النترا و آی ۲۰ است. دیگر محصولات مونتاژی کرمان موتور در پنج ماه اول امسال را مدل‌های چینی (جک و لیفان) شامل می‌شوند که اتفاقاً همه آنها با کاهش تولید رو به رو شده‌اند. در واقع آنچه افزایش کلی تیراژ کرمان موتور را رقم زده، مونتاژ تقریباً هفت هزار دستگاهی هیوندایی در مدل اکسنت است. این محصول بیشترین تیراژ را در میان خودروهای مونتاژی کرمان موتور داشته و از آن طرف کمترین تیراژ نصیب هیوندایی النترا شده است. همچنین طبق آمار، کرمان موتوری‌ها مونتاژ هیوندایی آی ۱۰ را متوقف کرده‌اند.

دیگر خودروساز بخش خصوصی یعنی شرکت بهمن هم در طول پنج ماه ابتدایی امسال پنج هزار و ۹۸ دستگاه محصول سواری را به تولید رسانده است. با توجه به این آمار، شرکت بهمن نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۱۰۱ درصد افزایش تیراژ را به خود می‌بیند. این گروه، مزدا ۳، بسترن و هاوال را مونتاژ می‌کند، که اولی با افت تولید رو به رو شده است. این در وضعیتی است که اضافه شدن بسترن مدل B30 و هاوال H2 به سبد محصولات بهمن موتور، در مجموع تیراژ این پروه را با وجود افت تولید مزدا ۳، بالا برده است. بنابر آمار اعلامی، گروه بهمن مونتاژ بسترن B50 را متوقف کرده است.

سری هم به دیگر خودروسازان بخش خصوصی بزنیم و ببینیم آنها چه افت و خیزی را در تولید پنج ماه ابتدایی امسال داشته‌اند. در این بین، «صنعت خودروی آذربایجان» که به مونتاژ محصولات ام جی چین مشغول است، در بازه زمانی تحت بررسی، چهار هزار و ۶۱۲ دستگاه از انواع مدل‌های ام جی را مونتاژ کرده است. مدل ام جی ۳۶۰ توربو بیشترین تیراژ را در میان محصولات «صنعت خودروی آذربایجان» دارد ولی از کارمانیا دیگر خودروساز بخش خصوصی هم خبر می‌رسد این گروه در پنج ماه ابتدایی امسال و نسبت به مدت مشابه سال گذشته، با کاهش تولید ۶. ۶ درصدی رو به رو شده است. کارمانیا که تنها شرکت دارای رشد منفی در بازه زمانی تحت بررسی به حساب می‌آید، تا پایان مرداد امسال فقط ۸۳۹ دستگاه تیراژ داشته است. این گروه محصولات BYD چین را در دو مدل S6 و F3 مونتاژ می‌کند و در این میان، بیشترین تیراژ به مدل S3 اختصاص دارد.

بنابر آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، دیگر گروه بخش خصوصی به نام «خودروسازان بم» در پنج ماه ابتدایی امسال تیراژی ۹۹۶ دستگاهی را از خود به جا گذاشته است. با توجه به این رقم، «خودروسازان بم» در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته، ۳۳۷ درصد رشد تولید را به خود می‌بیند. این شرکت زمانی فولکس واگن مدل گل را مونتاژ می‌کرد، ولی هم اکنون میزبان محصولی چینی به نام GC6 (متعلق به جیلی چین) است.

در آخر ولی دیگر خودروساز بخش خصوصی به نام ریگان خودرو هم توانسته در پنج ماه نخست امسال تیراژی ۲۹۹ دستگاهی را از خود به جا بگذارد. این گروه محصولی به نام کوپا را مونتاژ می‌کند که به یکی از زیرمجموعه‌های زوتی چین تعلق دارد. گفته می‌شود به خاطر آماده نبودن خط تولید ریگان خودرو، کوپا در خطوط تولید راین خودرو مونتاژ می‌شود و از همین رو مشکلاتی بر سر راه شماره گذاری آن ایجاد شده است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar