افکار عمومی نسبت به ممنوعیت واردات خودرو توجیه نشده است

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
افکار عمومی نسبت به ممنوعیت واردات خودرو توجیه نشده است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با ذکر اینکه افکار عمومی نسبت به ممنوعیت واردات خودرو توجیه نشده است، گفت: مردم آگاهی و شناخت درست و دقیقی از علت های این تصمیم را ندارند و چون وقتی بر اساس شرایط منطقی و نرمال موضوع را می سنجند، این اقدام را اشتباه ارزیابی می کنند.

محمدرضا نجفی در خصوص ممنوعیت واردات خودرو اظهارکرد: فرض این تصمیم بر آن است که در شرایط متعارف و معمولی قرار نداریم و میزان درآمد و هزینه با هم تناسب ندارد و پس باید میان هزینه ها اولویت بندی انجام شود و منابع به کالاهایی که اولویت‌های اساسی تر و کلیدی تری دارد، اختصاص پیدا کند.

وی در ادامه افزود: حرف دولت این است که منابع محدود باید به هزینه های متعدد و متنوعی که داریم به گونه ای اختصاص داده شود که کالاهای اساسی تامین شود، هم اکنون با توجه به محدودیت منابع ارزی برای واردات خودرو ارزی وجود ندارد که اختصاص پیدا کند و گرنه در وضعیت عادی و نرمال محدودیت واردات، ضد تولید و ضد حقوق مصرف کننده است و حتما پیامد خوبی را پیش روی یکی از موتورهای اصلی اقتصاد ایران یعنی صنعت قرار نمی دهد.

نجفی تاکید کرد: در وضعیت عادی و طبیعی ممنوعیت ثبت سفارش خودرو به هیچ وجه به عنوان حمایت از تولید تلقی نمی شود.

نماینده مردم تهران در مجلس با ذکر اینکه افکار عمومی نسبت به ممنوعیت واردات خودرو توجیه نشده است، گفت: مردم آگاهی و شناخت درست و دقیقی از علت های این تصمیم ندارند و چون وقتی بر اساس شرایط منطقی و طبیعی موضوع را می سنجند، این اقدام را غلط می بینند.

وی عنوان کرد: اگر وضعیت به گونه ای است که باید اولویت بندی انجام شود و منابع بر اساس اولویت ها تخصیص پیدا کند، یکی از لوازم انجام این کار آن است که ذی نفعان توجیه شوند و مردم را آگاه کنیم و جامعه هدف در خصوص موضوع کاملا اقناع شود که دست کم در این بخش کوتاهی هایی انجام شده و اطلاع رسانی درستی انجام نشده است.

نجفی با اشاره به اینکه یکی از موارد مندرج در طرح تحقیق و تفحص از صنعت خودرو، توقف ثبت سفارش واردات و اتفاقات رخ داده حول و حوش آن است، گفت: در واقع در این بخش از تحقیق و تفحص بنا داریم این موضوع را بررسی کنیم که نابسامانی، تورم، تخلفات و سوء استفاده هایی که به واسطه این موضوع اتفاق افتاده چه مواردی بوده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با ذکر اینکه کل واردات خودرو در تمام سنوات گذشته و در هر سال نزدیک به ۷۰ هزار تا ۷۵ هزار دستگاه بوده است، اظهار داشت: این عدد ۵ درصد از بازار خودروی ایران و تولید داخلی را شامل می شود.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar