اقدامات موثر برای بهتر شدن طرح ترافیک اجرا خواهد شد

یکشنبه 13 بهمن 98 ساعت 14:36
اقدامات موثر برای بهتر شدن طرح ترافیک اجرا خواهد شد

شهردار تهران با اشاره به این که طرح ترافیک یک طرح کارشناسی است، گفت: هر اقدامی که منجر به بهتر شدن طرح ترافیک باشد با تصویب شورای ترافیک تهران اجرایی خواهد شد.

پیروز حناچی در نشست علنی امروز شورای اسلامی شهر تهران و پس از تقدیم کردن لایحه بودجه سال آینده شهرداری به شورا در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی  در مورد افزایش حدود ۲۵ درصدی بودجه نسبت به سال جاری گفت: بودجه‌ای که به شورای شهر تهران ارائه شد بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان است. معمولاً پیش بینی تورم در بودجه دیده می‌شود علاوه بر آن متممی در هفته پیش ارائه کرده بودیم که در بودجه اولیه وجود نداشت اما طبیعتاً مبنای افزایش بودجه قرار می‌گیرد.

وی افزود: در برنامه‌ای که با شورا به توافق رسیدیم حدود همین رقم برای بودجه سال آینده پیش بینی شده بود و ما هم مطابق آن عمل کردیم. سرفصل‌ها را هم در صحن شورا توضیح دادم که در حوزه‌های گوناگون به چه میزان است و تلاش می‌کنیم میزان درآمدهای پایدار افزایش پیدا کند. امیدواریم دو لایحه‌ای که در مجلس است و یکی از آنها به مراحل پایانی خود رسیده در دستور کار قرار گیرد تا به موضوع درآمدهای پایدار شهرداری‌ها به صورت جدی‌تری پرداخته شود.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی در خصوص اختصاص بودجه در سطح محلی گفت: معمولاً درخواست‌هایی که مردم در مقیاس محلات دارند از جنس محلی است پروژه‌های محلی معمولاً خیلی بزرگ نیستند؛ اما رضایت مندی ایجاد می‌کند. مثل فضاهای سبز کوچک که در مقیاس محله انجام می‌شود. مقیاس محلات به خاطر محلی بودنشان معمولاً هزینه زیادی نمی‌خواهند بر همین اساس ما در بودجه امسال ۲۰۰۰ میلیارد به این موضوع اختصاص دادیم و این برای نخستین بار است که در این زمینه برنامه ریزی از پایین به بالا انجام می‌شود. این کار با همکاری شورایاران انجام خواهد شد. در حقیقت این نخستین تجربه شهرداری تهران به شکل سیستماتیک است و تلاش می‌کنیم با مطالعات موجود و تجربیاتی که داریم این موضوع را به تجربه مثبت تبدیل کنیم.

حناچی در پاسخ به سوالی در مورد ساختمان اقدیسه گفت: خانه‌ای که معروف به ملک اقدیسه است یک خانه معمولی مربوط به دوره پهلوی دوم است. تنها خصیصه‌ای که این ملک دارد به جهت پنل تشریفاتی آن است و شبیه یک کاخ کوچک است مقداری آیینه کاری و گچ بری دارد اما ثبت ملی نشده و میراث فرهنگی تلقی نمی‌شود؛ البته ما تمام تلاشمان این است که حتی در فروش این گونه املاک که طبیعی است شهرداری خیلی از این املاک را هم خرید و فروش می‌کنند به طوری عمل کنیم که تعادل آن منطقه به هم نخورد یعنی تخریب نشود و اصراری هم به تخریب نخواهیم داشت.

وی در ادامه در مورد بودجه حمل و نقل عمومی و توجه به شرایط خاص تهران در بخش حمل و نقل عمومی گفت: ما در این مورد حرف‌هایی  که زدیم را اجرایی کردیم. دو خط مترو را به بهره برداری رساندیم و روزانه بیش از ۲۵۰۰ نفر مسافر در مترو داریم و با توجه به افزایش قیمت بنزین ۱۵ درصد بار ترافیکی به عهده مترو و حمل و نقل عمومی افتاده است برای بازسازی یکهزار دستگاه اتوبوس اعتبار گرفتیم و تلاش می‌کنیم که تعدادی از این اتوبوس‌ها را برقی کنیم یعنی در عین بازسازی تبدیل به اتوبوس برقی شوند تهران راهی جز اتوبوس برقی ندارد و کاهش آلایندگی برای خودرویی که روزانه ۵۰۰ کیلومتر تردد می‌کنند تنها با برقی شدن میسر است.

حناچی ادامه داد: برقی کردن در واقع همان سیستم شارژی است. این‌ها باتری‌های  لیپدومی نسل جدید هستند  و برای خودروهایی که در سطح کلانشهرها رفت و آمد می‌کنند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی تاکید کرد: موضوع توسعه حمل و نقل عمومی برای مقابله با ترافیک و آلودگی هوا یکی از راهبردهای استراتژیک در سطح شهر تهران است که ما آن را پیگیری می‌کنیم.

شهردار تهران در مورد طرح ترافیک هم اظهار کرد: طرح ترافیک یک طرح کارشناسی است و هر اقدامی که در این طرح لازم است و منجر به بهتر شدن و تاثیرگذاری بیشتر آن باشد با تصویب شورای ترافیک تهران اجرا خواهد شد.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar