انبار سایپا مملو از قطعات خودروهای تندر ۹۰ و ساندرو است!

سه شنبه 22 آبان 97 ساعت 13:56
انبار سایپا مملو از قطعات خودروهای تندر 90 و ساندرو است!

یک منبع آگاه گفته است: انبار سایپا مملو از قطعات اصلی و مهم خودروهای تندر ۹۰ و ساندرو است، ولی مشکلات ناشی از نوع قرارداد با طرف خارجی و تمایل برای گران کردن خودرو، بهانه‌های این خودروساز داخلی برای شانه خالی کردن از بار تعهد به خریدارانش شده است.

یک منبع آگاه گفته است: انبار سایپا مملو از قطعات اصلی و مهم خودروهای تندر ۹۰ و ساندرو است، ولی ظاهراً مشکلات ناشی از نوع قرارداد با طرف خارجی و تمایل شدید برای گران کردن خودرو، بهانه‌های این خودروساز داخلی برای شانه خالی کردن از بار تعهد به خریدارانش شده است. اگرچه که حربه بخشنامه «یکی بخر دو تا ببر» هم به در بسته خورد و توسط گروه سایپا پس گرفته شد.

صبح روز یکشنبه، بخشنامه‌ای از طرف شرکت خودروسازی سایپا صادر شد مبنی بر اینکه مشتریان خودروهای تندر ۹۰ و ساندرو می‌توانند درخواستشان را تغییر داده و یکی از خودروهای خانواده پراید و تیبا را انتخاب کنند. بر اساس این بخشنامه که بعد از گذشت چند ساعت پس گرفته شد پیشنهاداتی به خریداران ساندرو و تندر ۹۰ ارائه شده بود که در فضای مجازی با عبارت «یکی بخر، دو تا ببر» دست به دست شد. سایپا پیشنهاد داده بود، تعهدات انواع ساندرو و استپ وی به دو دستگاه خودرو یک دستگاه X100 و یک دستگاه X200 که یک دستگاه با موعد تحول بهمن ۹۷ به بعد با قیمت زمان تحویل محصول رنوی مشتری و یک دستگاه با زمان تحویل آذر ۹۸ به قیمت روز شرکت تبدیل شود. همچنین تعهدات تندرو به یک دستگاه خودرو X100 (سایپا ۱۳۱، سایپا ۱۵۱) و X200 (تیبا، تیبا ۲، ساینا) با موعد تحویل بهمن ۹۷ به بعد با قیمت زمان تحویل محصول رنوی مشتری تغییر یابد.

انتشار این خبر با واکنش مردم و خیلی از فعالان بازار رو به رو شد، به صورتی که سایپا مجبور شد بعد از چند ساعت این بخشنامه را لغو کند، ولی به راستی پشت پرده این بخشنامه‌هایی که با نیت محک زدن افکار عمومی و مصرف کنندگان صادر می‌شود، چیست؟

روز پیش، یک منبع آگاه از دپوی موتور و جعبه دنده خودروهای تندر ۹۰ و ساندرو در انبارهای پارس خودرو خبر داد و گفت: ماه‌هاست که سایپا قطعات این خودروها را خریداری و انبار کرده است، ولی به دو علت ترجیح می‌دهد خودروهای پیش فروش شده را با پراید و تیبا جایگزین کند.

وی افزود: اول آنکه براساس قرارداد مبهمی که با پژو منعقد شده تا اطلاع ثانوی اجازه تولید این خودروها وجود ندارد، ضمن اینکه چنانچه اختلافات خودروسازان داخلی با این شریک خارجی‌شان برطرف شود، می‌توانند با قیمت بیشتری این خودروها را به بازار روانه کنند. وی تأکید کرد: خودروسازان مدام از افزایش نرخ ارز سخن می‌گویند و گرانی و نابسامانی قیمت‌ها را توجیه می‌کنند، ولی از قراردادهای غیرکارشناسی و یک طرفه‌شان با شرکای خارجی سخنی نمی‌گویند و با مظلوم نمایی خواهان افزایش قیمت‌ها هستند. شاید براساس همین اطلاعات بود که وزیر صنعت در گفت‌وگو با خبرگزاری دولت گفت: خودروسازان به هر قیمتی که تعهد کرده‌اند باید پایبند باشند و طبق قراردادی که با مردم بسته‌اند، عمل کنند. وی افزود: به طور حتم در این قراردادها باید خواست مردم لحاظ شود و خودروسازان به تعهدات خود عمل کنند.

چالش جدی سرمایه در گردش سایپا

البته مسئولان عالی رتبه این شرکت خودروسازی که تلاش می‌کنند همچنان قراردادهای پر ابهامشان را از دید رسانه‌ها و مردم پنهان نگه دارند، زیان بنگاه اقتصادی‌شان را بهانه جایگزینی خودروها اعلام می‌کنند. روز پیش در افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قطعات خودروی خاورمیانه در تهران مدیرعامل گروه سایپا، به ارائه توضیحاتی در مورد علت این تصمیم گیری پرداخت و اعلام کرد که با توجه به تعهداتی که به خاطر خروج کمپانی رنو از ایران از طرف گروه سایپا بی پاسخ مانده است، با خودروهای موجود که قابلیت تولید در داخل دارند در تلاش برای حل و فصل موضوع هستیم. محمدرضا سروش در این مراسم در خصوص جایگزینی خودروهای پراید و تیبا به جای ساندرو و پارس تندر گفت: به خاطر خروج کمپانی رنو از ایران یکسری تعهدات مازاد مانده است که باید این تعهدات به طوری پاسخ داده شود. مدیرعامل سایپا افزود: گزینه‌های گوناگونی برای متقاضیان پیش بینی شده که بخشی با پوشش خودروهای موجود که قابل ارائه است، پیشنهاد شده و با توجه به محدودیتی که خارج از اراده شرکت بوده و برای کشور ایجاد شده باید به طوری به تعهدات مازاد بر موجودی CKD پاسخ داده شود و قضیه حل و فصل گردد. وی اظهار داشت: بدین ترتیب پیشنهادات گوناگونی را به متقاضیان داده‌ایم تا براساس وضعیت و علاقه‌مندی متقاضیان این قضیه تمام شود و به نتیجه برسد.

سروش بیان داشت: این موضوع به خاطر خلف وعده و تخلف کمپانی رنو در قرارداد ایجاد شد و از این جهت ضمن عذرخواهی از مردم درصدد جایگزین کردن راه‌هایی برای پاسخگویی به درخواست‌های متقاضیان هستیم.

پیش فروش‌ها براساس توان تولید داخلی

مدیرعامل سایپا در جواب به این پرسش که به رغم اینکه گروه سایپا به بعضی از تعهدات خود عمل نکرده باز هم اقدام به پیش فروش کرده است و چگونه این پیش فروش‌ها را پاسخگو خواهید بود، گفت: پیش فروش‌های جدید عمدتاً بر اساس محصولاتی است که قابل ارائه به متقاضیان و امکان تولید آن در کشور وجود داشته باشد.

وی در جواب به این پرسش که با توجه به اینکه ۳۰ درصد قطعات خودرو خارجی است چه برنامه‌ای برای تأمین تقاضای متقاضیان دارید، گفت: این عدد متفاوت است، ولی دو خودروی خانواده پراید و تیبا درصد ساخت داخلی بیشتر و نیاز ما به قطعات خارجی هم کمتر است.

۳۰ هزار خودرو در کف کارخانه مانده است

مدیرعامل سایپا همچنین در جواب به این پرسش که گفته می‌شود ۴۰ هزار خودرو در حال حاضر در کف کارخانه مانده و قطعات آن تأمین نشده است، گفت: این شمار کمتر از ۳۰ هزار دستگاه است.

سروش اظهار داشت: به هر حال در محیط حقوقی ما تغییراتی ایجاد شده و ما باید خودمان را تطبیق دهیم البته این تغییرات در شیوه تأمین و قیمت قطعات مؤثر است، ولی با این وجود همکاران ما متعهد هستند تا با حداکثر تلاش به تعهداتی که به متقاضیان داده‌ایم در حد وسع پاسخگو باشند.

مدیرعامل سایپا در ادامه در خصوص پیش فروش‌ها اظهار داشت: پیش فروش‌ها عمدتاً بر اساس مراجع ذیصلاح دولتی انجام شده و محصولاتی که توان عرضه آن را داریم به متقاضیان ارائه کرده‌ایم.

سروش گفت: متغیر اصلی در اقتصاد ما نرخ ارز است وقتی نرخ ارز تغییر می‌کند نرخ دیگر محصولات از آن تأثیر می‌گیرند، پس خودرویی که تولید می‌کنیم تحت تأثیر نرخ ارز قیمت آن هم تغییر می‌کند.

وی همچنین اظهار داشت: قیمت‌های تمام شده محصولات ما عمدتاً بالاتر از قیمت فروش محصولات است و با این وضعیت گروه سایپا از جهت سرمایه در گردش و با توجه به اینکه نرخ ارز بین دو تا سه برابر افزایش یافته و همچنین با توجه به اینکه نرخ فروش کمتر از نرخ تمام شده محصولات است، سرمایه در گردش گروه دچار چالش جدی شده است.

مدیرعامل سایپا افزود: وقتی سرمایه در گردش در مجموعه شرکت‌ها و گروه ما کاهش می‌یابد طبیعتاً در فعالیت‌های جاری ما در حوزه تولید اثر دارد و این موضوع در حوزه تأمین برای قطعه سازان هم تأثیرگذار است.

درخواست برای قیمت گذاری سریع‌تر

سروش در جواب به این پرسش که افزایش قیمت خودرو چقدر خواهد بود، گفت: قیمت تمام شده بیشتر از قیمت فروش است، این در یک نگاه اقتصادی غیرمتعارف است، بدین ترتیب سرمایه در گردش ما روز به روز تنزل می‌یابد و ممکن است به وضعیت بدی برسیم. وی اظهار داشت: مراجع تصمیم گیر روی قیمت بررسی انجام داده‌اند و پیشنهاداتی ارائه کردند و ما منتظر نتیجه هستیم. مدیرعامل سایپا اظهار داشت: قیمت گذاری خودرو برخلاف وضعیت واقعی اقتصادی از کنترل خودروسازان خارج است و، چون تأخیر ایجاد شده از این بابت خسارت به صنعت خودرو وارد کرده توصیه و درخواست این است که در اسرع وقت به مبحث قیمت رسیدگی عادلانه شود و زودتر در خصوص این موضوع تصمیم گیری شود.

روزنامه جوان

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar