انگل توکسوپلاسما آمار تصادفات رانندگی را افزایش می‌دهد!

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
انگل توکسوپلاسما آمار تصادفات رانندگی را افزایش می‌دهد!

رییس مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذای یزد گفت: ابتلا به انگل توکسوپلاسما که به طور میانگین ۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت ایران حداقل یک بار به آن مبتلا شده‌اند، آمار تصادفات رانندگی را افزایش می‌دهد.

بهادر حاجی محمدی با ذکر این که پژوهش‌های جدید محققان جهان نشان داده که ابتلا به انگل «توکسوپلاسما گوندی» یکی از علل افزایش آمار تصادف در رانندگی است، اظهار کرد:‌ خطر این انگل در رانندگان بالای ۴۰ سال بیشتر از رانندگان جوان است.

وی با اشاره به این که انگل "توکسوپلاسما گوندی" یکی از شایع‌ترین آلودگی‌های انگلی در ایران است،‌ افزود: به طور میانگین ۳۰ تا ۴۰ درصد از جمعیت کشور حداقل یک بار به این انگل آلوده شدند.

رییس مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذای یزد در ادامه با ذکر این که شیوع انگل توکسوپلاسما در مناطق گرم بیشتر از مناطق سرد است، گفت:‌ به طوری که براساس گزارشات نرخ آلودگی توکسوپلاسما در اصفهان ۴۳ درصد و در اردبیل برابر با ۱۸ درصد است. آلودگی در مناطق مرطوب کشور مانند گیلان بیشتر از مناطق خشک مانند زاهدان است به صورتی که شیوع آلودگی در استان گیلان ۶۶ درصد و زاهدان ۲۲ درصد گزارش شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با ذکر این که فقط در ۱۵ درصد افراد مبتلا، علائم بیماری بروز می‌کند، اظهار کرد: این علائم شامل گلو درد، سردرد، تورم گره‌های لنفاوی، درد ماهیچه و تب است.

این مسئول با اشاره به این که علائم حاد بیماری اغلب بعد از چند روز فروکش می‌کند و شخص خود به خود بهبود می‌یابد، یادآوری کرد: این بیماری در بعضی از افراد به شکل مزمن ادامه می‌یابد و در عضلات و مغز آن‌ها کیست‌های کوچک انگلی تشکیل می‌شود.

رییس مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذای یزد، حضور این نوع کیست در مغز را عاملی برای افزایش تولید پیام رسان عصبی «دوپامین» دانست و ذکر کرد: افزایش میزان تولید این پیام رسان تغییراتی در رفتار و روحیه فرد ایجاد می‌کند به طوری که حضور این کیست در مغز موجب می‌شود راننده در رو به رو شدن با موانع حین رانندگی، کندتر از حد معمول واکنش نشان دهد و قادر به توقف به موقع خودرو نباشد که این امر در آخر منجر به بروز تصادف می‌شود.

بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی با ذکر این که تأخیر در اقدام به فشردن پدال ترمز موجب افزایش نرخ تصادفات در رانندگان مبتلا شده است، اظهار کرد: افراد از راه‌های متعددی به انگل توکسوپلاسما آلوده می‌شوند که مهمترین آن مصرف میوه و سبزیجات شسته نشده، کباب و استیک نیم پخته یا خونی و جگر آبدار و نپخته است.

وی با اشاره به این که شیرهای غیر پاستوریزه بز هم باعث انتقال بیماری به انسان می‌شود، تصریح کرد: به طور میانگین ۱۰ درصد نمونه‌های شیر بز آلوده بوده پس ضروری است از نوشیدن شیر غیرپاستوریزه بز اجتناب کرد.

حاجی محمدی با ذکر این که گربه‌ها به خصوص گربه‌های ولگرد نقش مهمی در آلودگی انسان دارد، یادآوری کرد: بیش از ۵۰ درصد گربه‌های ولگرد شهری سابقه آلودگی به این انگل دارند پس جمع آوری این گربه‌ها به دست شهرداری و سازمان‌های مرتبط بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به این که گربه‌های خانگی هم ممکن است به این انگل مبتلا باشند، تاکید کرد: افراد هنگام تعویض خاک جعبه فضولات گربه‌های خانگی حتماً باید از دستکش استفاده کنند.

این مسئول با ذکر این که آلودگی به این انگل در آزمایشگاه با اخذ نمونه خون از افراد قابل تشخیص است و زیر نظر پزشک با داروهایی مانند «پیریمتامین» و «سولفادیازین» در طول ۳ تا ۴ هفته قابل درمان است، یادآوری کرد: برای خانم‌های باردار مبتلا به این انگل داروی «اسپیرامایسین» تجویز می‌شود.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar