برنامه تولید یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو تا پایان سال

برنامه تولید یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو تا پایان سال

وزیر صنعت، معدن و تجارت از افزایش سه برابری تولید خودرو در کشور در اواخر سال اخیر خبر داد و گفت: پیش بینی می‌شود امسال یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شود.

رضا رحمانی در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و ستاد تسهیل استان کرمانشاه که امروز (24 فروردین) برگزار شد، با ذکر اینکه سال پیش 950 هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شد، افزود: امسال هم به مانند ماه‌های پایانی سال اخیر، افزایش تولید خودرو را با جدیت دنبال می‌کنیم و پیش‌بینی می‌کنیم میزان تولید خودرو در کشور به یک میلیون و 200 هزار دستگاه برسد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خودروسازی و صنایع وابسته به آن از جمله قطعه سازی را از صنایع مهم کشور برشمرد و یادآوری کرد: قرار است خودروسازهای مطرح کشور که دولت در آن سهام دارد، به تدریج واگذار شود.

وی در ادامه از نامگذاری امسال به عنوان سال رونق تولید یاد کرد و افزود: رونق تولید باید سرلوحه کار همه بخش‌های کشور و حتی مردم قرار گیرد و هرکس در حوزه کاری خود برای رقم زدن رونق تولید تلاش کند.

رحمانی رونق تولید را معادل برهم خوردن نقشه دشمنان دانست و اضافه کرد: هر واحدی که تعطیل شود یعنی دشمن به موفقیت رسیده است و نباید در عرصه جنگ اقتصادی اجازه چنین اتفاقاتی را بدهیم.

رحمانی در ادامه به اولویت‌های سال 98 اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین مواردی که در سال 98 پیگیری می‌کنیم حوزه معادن و تکمیل زنجیره ارزش افزوده فلزات است.

وی بر لزوم فعال سازی معادن کوچک تاکید کرد و یادآور شد: با برنامه‌هایی که داریم حوزه معدن امسال دچار تحول اساسی خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با ذکر اینکه برنامه‌هایی برای پیشگیری از خام فروشی مواد معدنی هم در نظر گرفته شده است، یادآوری کرد: بنا داریم این کار را با افزایش تعرفه‌ها انجام دهیم.

رحمانی همچنین حمایت از حوزه صادرات و تولید را هم از دیگر اولویت‌های سال 98 برشمرد و یادآوری کرد: برای این منظور باید سرمایه در گردش و نقدینگی واحدهای تولیدی تأمین شود. سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی به منزله خون در رگ‌های این واحدها است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه از بسته حمایتی دولت برای صنایع سیل زده هم یاد کرد و ادامه داد: علاوه بر کمک‌هایی که برای جبران خسارت این واحدها در نظر گرفته می‌شود، حمایت‌های دیگری از جمله استمهال وام‌ها، معافیت‌های مالیاتی و… هم پیش‌بینی شده است.

وی سپس به استان کرمانشاه اشاره کرد و افزود: کرمانشاه می‌تواند از طریق دو بخش صادرات و صنعت خودروسازی به رونق برسد و باید استارت این رونق از در حال حاضر زده شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با ذکر اینکه در آمایش سرزمینی صنعت کشور هم کرمانشاه به عنوان یکی از قطب‌های قطعه سازی در نظر گرفته شده، تاکید کرد: باید تا جایی که امکان دارد قطعات مورد نیاز کارخانه خودروسازی کرمانشاه از واحدهای قطعه سازی داخل استان تأمین شود.

رحمانی یادآوری کرد: علاوه بر این دو بخش، کرمانشاه طرح‌های صنعتی قابل توجهی در دست احداث دارد که نزدیک به 138 مورد از آنها پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد دارد. باید برای راه‌اندازی این طرح‌ها برنامه ریزی و اولویت‌بندی انجام گیرد و ابتدا طرح‌هایی که پیشرفت فیزیکی بیشتری دارند به بهره‌برداری برسد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به موضوع واحدهای صنعتی زیرمجموعه شستا در استان کرمانشاه از جمله کارخانه اسید سیتریک هم اشاره داشت و عنوان کرد: نشست ویژه ملی برای تعیین تکلیف این طرح‌ها برگزار خواهیم کرد.

وی ضمن ابراز تأسف از رکود کارخانه اسیدسیتریک کرمانشاه، اظهار کرد: این واحد می‌تواند نه تنها نیاز استان، بلکه نیاز کل کشور را تأمین کند و راه اندازی چنین واحدی اکنون بیشتر از هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

رحمانی در آخر گفت: تفاهم نامه‌هایی که در گذشته‌ها برای کمک به مناطق زلزله زده استان کرمانشاه در نظر گرفته شد هم پابرجاست و به همه این تعهدات عمل خواهیم کرد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar