برنامه نیسان برای شروع ساخت نسل جدید جوک در بریتانیا

سه شنبه 24 مهر 98 ساعت 17:55
برنامه نیسان برای شروع ساخت نسل جدید جوک در بریتانیا

شرکت نیسان گفته قصد دارد از روز دوشنبه تولید نسل جدید خودروی جوک را درست دو هفته قبل از احتمال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شروع کند. برخی کارشناسان صنعت خودرو اعتقاد دارند برگزیت در نهایت ممکن است تأثیر منفی شدیدی روی تولید خودرو در این کشور بگذارد. شرکت نیسان در سال ۲۰۱۵، حتی قبل از رفراندوم سال ۲۰۱۶ گفته بود که قصد دارد آخرین نسخه شاسی بلند کوچک خود را در خط تولید خود در شهر ساندرلند که در شمال بریتانیا واقع شده بسازد.

این شرکت ژاپنی که در دهه ۸۰ میلادی و به توصیه مارگارت تاچر، نخست وزیر وقت بریتانیا با راه اندازی کارخانه در انگلیس از این کشور به عنوان دروازه‌ای برای ورود به قاره اروپا استفاده کرده بود. در پروژه تولید نسل جدید نیسان جوک در کارخانه ساندرلند شرکت حدوداً ۱۲۷ میلیون دلار سرمایه گذاری کرده و ۷۰ درصد خروجی این کارخانه قرار است در بازارهای اروپایی فروخته شوند.

جیانلوکا دفیچی، مدیر نیسان اروپا روز پنج شنبه گفته بود: «سی و پنج سال پیش نیسان تصمیم گرفت تا یک کارخانه در بریتانیا برای نجات بازارهای اروپایی خود بسازد. برای تولید نسل جدید جوک در همین کارخانه ما حدوداً ۱۰۰ میلیون پوند سرمایه گذاری کرده‌ایم. در این کارخانه خودروی نیسان جوک برای مشتریان اروپا طراحی، مهندسی و تولید خواهد شد.»

این کارخانه همچنین قرار است نسل جدید نیسان قشقایی را که در بازار آمریکا با نام نیسان روگ اسپرت شناخته می‌شود مونتاژ کند. البته شرکت نیسان گفته در صورت اعمال تغییرات در توافقات تجارت آزاد ممکن است تصمیم سال ۲۰۱۶ را بازبینی کند.

کالین لاوتر، از مدیران ارشد نیسان در سال ۲۰۱۷ گفته بود: «از آن جایی که شرایط پیوسته تغییر می‌کنند، ما تا پایان تمام پروسه‌ها صبر نخواهید کرد. ما به صورت مستمر تصمیمات را بررسی کرده و مطابق آن‌ها تصمیم گیری خواهیم کرد.»

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا اخیراً اعلام کرده بدون توافق نامه حاضر است بریتانیا را از اتحادیه اروپا خارج کند، ولی به دنبال رسیدن به توافق با بلوک می‌باشد. گرچه زمان به سرعت در حال سپری شدن بوده و تنها دو هفته تا ددلاین ۳۱ اکتبر باقی مانده است.

بزرگ‌ترین ترس صنعت خودروی بریتانیا این است که خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا موجب اعمال تعرفه روی خودروها، پیشرانه‌ها و قطعات خودرویی و همچنین سبب ایجاد بروکراسی و تاخیرهای بی جا در گمرک‌ها شود. موضوعاتی که نهایتاً ابهام‌ها در مورد آینده صنعت خودروی بریتانیا را بیشتر می‌کنند.

وزرای دولت گفته‌اند آماده خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا هستند و دولت به بخش‌های آسیب دیده کمک خواهد کرد. طرفداران برگزیت اعتقاد دارند آلمان، به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا که سالانه صدها هزار دستگاه خودرو به بریتانیا صادر می‌کند اجازه نخواهد داد آسیبی به صنعت خودروی این کشور وارد شود.

نیسان اخیراً شیفت شب خود در کارخانه ساندرلند را تعطیل کرده و قصد دارد فعلاً تعداد کارکنان این خط تولید را روی ۶ هزار نفر محدود نگه دارد.

autoblog

منبع: Z4Car

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar