تجار قطعات خودرو برای ترخیص بازگشته‌اند

سه شنبه 3 اردیبهشت 98 ساعت 10:03
تجار قطعات خودرو برای ترخیص بازگشته‌اند

به گفته دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، قطعاتی که قرار است در طول هفته‌های آتی از گمرکها ترخیص شوند، متعلق به واردکنندگان و تجار قطعات یدکی است که بعد از اعمال سختگیری‌ها از ترخیص کالاهای خود منصرف شده بودند و حال که تمهیداتی اندیشده شده، برای ترخیص بازگشته‌اند.

چندی پیش مدیرکل گمرک چابهار از ترخیص 1000 کانتینر قطعه باقیمانده از 3000 کانتینر قطعات خودرویی دپو شده در گمرک در آینده نزدیک خبر داد و اعلام کرد که حداکثر تا دو سه هفته آتی این کار انجام خواهد گرفت. در گمرک چابهار بیش از 3000 کانتینر قطعات خودرویی دپو شده بود که اواخر سال اخیر بعد از اینکه هشدار لازم مبنی بر امکان متروکه شدن این کالاها داده شد، 2000 هزار کانتینر ترخیص و به صنعت خودروسازی کشور تحویل داده شد.

به گفته مدیرکل گمرک چابهار، قرار بوده که 1000 کانتینر قطعات باقیمانده در فروردین ماه سال جاری ترخیص شود که به خاطر بعضی مشکلات جزئی، ترخیص این کالاها در هفته‌های آینده انجام می‌گیرد.

در این رابطه مازیار بیگلو دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو اظهار کرد: این 1000 کانتینر قطعه که وعده ترخیص آن از طرف رئیس گمرک چابهار داده شده متعلق به خودروسازان و قطعه‌سازان نیست؛ چون که خودروسازان بدین شکل واردات قطعه ندارند و قطعه‌سازان هم عموماً مواد اولیه مورد نیاز خود را وارد می‌کنند که در سیستم گمرکی کشور با عنوان قطعه خودرو شناخته نمی‌شود.

وی افزود: قطعات دپو شده در گمرک درواقع متعلق به واردکنندگان یا فروشندگان لوازم یدکی است که واردات خود را قبل از بحث‌هایی همچون نوسانات بازار ارز و مسائل تحریمی انجام داده بودند ولی در زمان ترخیص، موانع و سد راه‌هایی مانند بحث‌های ارزی، مسائل سامانه نیما، موانع بانکی و محدودیت‌های بازرگانی ایجاد شد که واردکنندگان را از ترخیص کالاهای وارداتی خود منصرف کرد و آنها درواقع کالای خود را رها کردند. حال که بعضی از این موانع برداشته یا تعدیل شده است، واردکنندگان و تجار لوازم یدکی برای ترخیص بازگشته‌اند.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو تصریح کرد: اما آنچه که مربوط به قطعه‌سازان بوده و در روند ترخیص مواد اولیه مورد نیازشان از گمرک وجود داشت، مشکل کمبود نقدینگی و مسائل قیمتی با خودروسازان بوده که هر دو در سال اخیر (97) حل شده‌اند. پس این 1000 کانتینر قطعات معلوم نیست که مربوط به چه شخص یا نهادی است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar