تحویل تمامی خودروها تا اسفند ۹۸

دوشنبه 6 اسفند 97 ساعت 15:05
تحویل تمامی خودروها تا اسفند 98

این روزها قیمت خودرو به یکی از دغدغه‌ها و صحبت‌های اصلی عموم مردم تبدیل شده و مسئله‌ای است که روز به روز پیچیده‌تر می‌شود. صنعت خودرو با مشکلات گوناگونی دست و پنجه نرم می‌کند و عوامل گوناگونی دست به دست هم داده تا گرانی خودرو رقم بخورد.

بتازگی فرمول جدیدی برای قیمت‌گذاری خودرو بر پایه رقم پنج درصد کمتر از حاشیه بازار اعلام شد و خودروسازان هم در پیش فروش‌های خود این فرمول را اعمال کردند. انتظار می‌رفت با استفاده از این راهکار، قیمت خودرو در بازار تعدیل شود ولی شاهد گرانی روز به روز قیمت‌ها در بازار هستیم. علاوه بر این مورد درباره واردات و محبوس ماندن خودروها در گمرک به معضل تبدیل شده‌اند. در مورد موارد یاد شده گفت‌وگویی با عبدالله رضیان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس انجام گرفته که در ادامه گزارش مشروح آن را می‌خوانید.

دلایل گرانی‌های اخیر

رضیان ابتدا به دلایل گرانی‌های اخیر خودرو چنین پرداخت: کارگروهی تشکیل شده است که در آن هم مجموعه وزارتخانه و هم نمایندگانی غیر از کمیسیون در کنار نمایندگان عضو کمیسیون حضور داشته باشند. در این کارگروه قرار است هماهنگی‌هایی جهت ساماندهی به بازار خودرو انجام پذیرد تا به یک نتیجه قطعی رسیده شود. هم اکنون به خاطر این که جریان افزایش قیمت خودرو و فروش ۵ درصد زیر قیمت بازار با شب عید رو به رو شد، اقبال مشتری وجود دارد. یکی دیگر از بحث‌ها مربوط به موضوع نقدینگی کشور است چون که به خاطر وجود نگرانی‌های گوناگون، نقدینگی به سمت خودرو سوق پیدا کرده است.

کاهش قیمت‌ها با تأمین نیاز بازار

وی در مورد پیش فروش‌های دو گروه خودروساز اظهار کرد: زمانی که سایت گروه‌های ایران خودرو و سایپا باز می‌شود، حجوم خریداران اتفاق می‌افتد و بازار پشت صحنه به گونه‌ای است که وقتی شمار مشتری بالا باشد دلال‌ها هم قیمت‌ها را بالا می‌برند. در روز پیش صحبت‌های مختلفی در این مورد انجام گرفت و وزارت صمت هم باید این موارد را مدیریت و کنترل کند. به نظر می‌رسد که قیمت خودرو بعد از عید کاهش پیدا کند و کاهش قیمت‌ها به این خاطر خواهد بود که میزان تولید دو گروه سایپا و ایران خودرو در روز به ۲ الی ۴ هزار دستگاه رسیده است. اگر نیاز بازار تأمین شود، پس از عید روند نزولی در قیمت خودروها به وجود آید.

تحویل تمامی خودروها تا اسفند ۹۸

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در رابطه با تحویل خودروهای پیش فروش شده گفت: در مورد پیش فروش‌ها هم صحبت شده که تمامی خودروها باید در زمان مقرر به مشتریان تحویل داده شود. پیش‌فروش‌هایی که توسط دو خودروساز انجام گرفت برای مدت‌های ۱۰ روز الی دو ماه است و پیش‌فروش‌های قبلی هم که برای مدت زمان‌های طولانی‌تر می‌شود، طبق گفته‌ها به دستور وزیر قبلی انجام گرفته است. این احتمال وجود دارد که شرکت‌ها امکان تحویل سریع این خودروها را نداشته باشند ولی طبق نشست‌هایی که برقرار شده تا اسفند سال آیند کل پیش فروش‌ها با توجه میزان تولید تحویل خواهد شد. گفتنی است که در مورد دلال‌ها همچنان کنترل در هنگام خرید خودرو انجام می‌پذیرد بدین صورت که صاحب هر کد ملی فقط یک بار در سال ۹۷ می‌تواند از گروه‌های خودروساز خریداری کند.

احتمال آزادسازی واردات خودرو

رضیان در رابطه با احتمال آزاد سازی واردات خودرو و تولید محصولات هیبریدی اظهار کرد: تصمیم در مورد ممنوعیت واردات خودرو توسط شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا گرفته شده است یعنی وزارت صنعت این ممنوعیت را اعمال نکرده است. در مورد خودروهای هیبریدی امکان تولید در داخل وجود ندارد ضمن این که با توجه به وضعیت تحریم تکنولوژی این نوع خودروها را هم در اختیار نداریم. قرار بود به صورت مشارکتی یک سری شرکت‌های خارجی تکنولوژی لازم را برای ما بیاورند که فعلاً این موضوع منتفی شده است. ممکن است سال آینده با توجه به وضعیت بازار ارز واردات خودرو آزاد شود. نگاه این است که به وسیله ارزهایی که از طریق صادرات کسب می‌شود در سال آینده امکان واردات خودرو فراهم شود.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar