تعهدات معوق ۷۸۰ هزار دستگاهی ایران خودرو و سایپا

بروزرسانی در: شنبه 6 مهر 98 ساعت 19:12
تعهدات معوق 780 هزار دستگاهی ایران خودرو و سایپا

درحالی مصوبه جدید کمیته خودرو برای مدیریت بازاربا هدف افزایش ۱۰ درصدی فروش فوری خودروسازها رونمایی شد که تعهدات معوق ۷۸۰ هزار دستگاهی ایران خودرو و سایپا اعتراض خیلی از خریداران را به همراه داشته است.

صبح امروز مصوبه عجیب و البته قابل تأمل کمیته خودرو در وزارت صنعت برای برای مدیریت بازار خودرو درحالی رونمایی شد که این روزها بازار با روند افزایشی قیمت‌ها و عدم تحویل خودروهای پیش فروش شده قبلی مواجه است.

با این حال اما کمیته خودرو مصوب کرده تا "سهم فروش فوری خودروسازها ۱۰ درصد افزایش یابد". این تصمیم در حالی گرفته شده که هنوز خبری از تحویل به موقع خودروهای خریداری شده به متقاضیان در سال ۹۷ نشده است.

ادامه طرح‌های فروش در هفته‌های گذشته و مصوبه امروز کمیته خودرو ثابت می‌کند که عملاً فقط خودروسازها مشغول جمع آوری نقدینگی از طرف مردم به بهانه پیش فروش و فروش فوری خودرو هستند.

نکته مهم اینجاست با توجه به اینکه هم اکنون تعهدات دو گروه ایران خودرو و سایپا در سال ۹۷ و یک ماه امسال ۷۸۰ هزار دستگاه خودرو است فروش جدید خودرو توجیهی نداشته و این شرکت‌ها باید تمرکز خود را بر تحویل محصولات به مشتریان انجام دهند تا به واسطه این موضوع عرضه خودرو در بازار افزایش پیدا کرده و کاهش قیمت‌ها در بازار اتفاق بیفتد.

هم اکنون بازار خودرو مقصر اصلی بهم ریختگی قیمت‌ها را خودروسازان در عدم تحویل محصولات به مردم می‌داند و فعالان این بخش عقیده دارند اگر خودروهای مردم تحویل داده می‌شد به طور حتم بازار با این همه تقاضا و افزایش قیمت‌ها مواجه نبود. فروشندگان خودرو باید تأکید براینکه قیمت خودرو متناسب با عرضه و تقاضا است، می‌گویند وقتی عرضه‌ای وجود نداشته باشد به طور حتم تعادل بازار بهم ریخته و شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

پیش فروش‌هایی که ثانیه‌ای تمام می‌شود

علاوه بر این در طرح‌های فروش هم کمتر کسی موفق به ثبت می‌شود چون که وقتی خریداران به سایت مراجعه می‌کنند ظرفیت ثبت نام ظرف چند ثانیه به اتمام رسیده و نمی‌توانند ثبت نام کنند. به عنوان نمونه شماری از مشتریان خرید خودرو می‌گویند: ۱۰ روزی است که می خوایم یک خودرو ثبت نام کنیم ولی در عرض ۱۵ ثانیه ظرفیت تمام می‌شود و همه ما به نوعی سرکار هستیم و خودروساز از این وضعیت نفع خود را می‌برد.

در این وضعیت این مردم هستند که هر روز سرگردان‌تر از دیروز می‌شوند. چون که نه می‌توانند از بازار خودرو بخرند نه از کارخانه! حتی آنهایی هم که ثبت نام کرده‌اند باید دنبال تحویل خودروی خود بدوند تا بتوانند بعد از یک سال خودروی خود را از شرکت تحویل بگیرند.

بیشتر بخوانید:

تکمیل ظرفیت فروش فوری ایران خودرو و سایپا در دقایق ابتدایی!

سهم فروش فوری خودروسازان ۱۰ درصد افزایش یافت

تسنیم

قیمت محصولات ایران خودرو

فروش فوری ایران خودرو

فروش نقدی ایران خودرو

فروش اقساطی ایران خودرو

ثبت نام پیش فروش ایران خودرو

قیمت محصولات سایپا

فروش فوری سایپا

فروش نقدی سایپا

فروش اقساطی سایپا

ثبت نام پیش فروش سایپا

قیمت پراید

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar