حمایت دولت از خودروسازان انحصارگر

بروزرسانی در: سه شنبه 3 دی 98 ساعت 10:38
حمایت دولت از خودروسازان انحصارگر

معاون اسبق وزیر صنعت با انتقاد از حمایت دولت از خودروسازان انحصارگر، سیاست صحیح را در حمایت از قطعه‌سازان کارآمد بخش خصوصی دانست.

امیررضا واعظی آشتیانی معاون اسبق وزیر صنعت؛ سیاست خودرویی کشور را نارسا، ناکارآمد و موجب از بین رفتن رفاه اجتماعی دانست و افزود: در ۳۰ سال اخیر از کشوری که به شرکت‌های برجسته آلمانی مانند بنز و بی‌ام‌و صادرات رادیاتور داشته‌ایم، به کشوری تبدیل شده‌ایم که خودروسازان بزرگ آن هنوز در حال تولید خودروهای ۳۰ سال پیش با قیمت چند سال بعد هستند.

وی ادامه داد، بررسی کارشناسانه صنعت خودرو کشور نشان می‌دهد که ایران نه تولیدکننده خودرو شده و نه حتی مونتاژکار خوبی است، بنابراین باید از مدیران صنعتی کشور سؤال کرد که دقیقاً از چه الگوی سیاستی پیروی می‌کنید که صنعت خودروی کشور را به این حال و روز انداخته‌اید.

عضو سابق هیات مدیره پارس‌خودرو گفت: شخصی که در دولت فعلی مقام عالی دارد در سال ۸۱ که برند بی‌اهمیت رنو را با یک مدل که بیشتر به کالسکه شبیه است تا خودرو به ایران آورده بود، از برنامه‌ریزی برای صادرات این محصول عقب مانده در ۵ سال بعد صحبت می‌کرد، درحالیکه هر کارشناس معمولی در کشور به‌خوبی می‌داند که بازار خودرو جای این شوخی‌ها نیست و فضای رقابتی سنگین در بازار خودرو به طوری است که بهترین خودروسازان بین‌المللی هم نمی‌توانند ۵ سال یک مدل را عیناً تولید کنند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های صنعتی کشور افزود، قطعه‌سازان ایرانی که در عمل نشان داده‌اند بسیار موفق‌تر از دو شرکت انحصارگر اصلی عمل می‌کنند باید برای مطالباتشان بجنگند، اما به دو خودروسازی که موجب ایجاد نارضایتی اجتماعی در مردم شده‌اند از منابع بانک مرکزی ۲۵۰۰ میلیارد تومان وام داده می‌شود تا مانند هزاران میلیارد تومان حمایت قبلی خرج سومدیریت خود کرده‌باشند، اما تولیدکنندگان واقعی باید وام با بهره ۲۸ درصد دریافت کنند تا با آن وام‌های قبلی خود را صاف کنند و بتوانند چند صباح بحران را به عقب بیاندازند.

واعظی آشتیانی تاکید کرد، اگر مسئولانی که مدیران نالایق را در دهه‌های اخیر منصب داده‌اند به دلیل انتصاباتشان احضار و محاکمه شوند، را بر ادامه مسیر خسارت‌بار کنونی بسته خواهد شد و می‌تواند امیدوار بود که این صنعت پایه‌ای که گاه تا ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را در بر گرفته است سروسامان یابد.

وی در پایان گفت، در روزهای گذشته اخباری در مورد خصوصی شدن ایران ‌خودرو و سایپا منتشر شده است، درحالیکه از سال ۷۹ ادعا می‌شود این دو خودروساز خصوصی شده‌اند و البته سهام آنها در بورس عرضه شده است، که نشان می‌دهد برنامه‌ای برای اصلاح وضعیت وجود ندارد و مسئولان مربوطه به لفاظی و تظاهر به تلاش برای حل مشکل مشغول هستند.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar