خبری از پرداخت تسهیلات ارزی نیست

بروزرسانی در: دوشنبه 19 فروردین 98 ساعت 07:50
خبری از پرداخت تسهیلات ارزی نیست

در وضعیتی که بخش ریالی تسهیلات مصوب ستاد اقتصاد مقاومتی توسط شبکه بانکی در اختیار زنجیره خودروسازی قرار گرفته است، ولی هنوز خبری از پرداخت بخش ارزی این تسهیلات نیست.

پیش از این و در اواخر دی ماه سال پیش، ستاد اقتصاد مقاومتی مصوبه‌ای مبنی‌بر پرداخت ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات ریالی و ارزی برای حل مشکلات زنجیره خودروسازی کشور ابلاغ کرد. براساس این مصوبه ۴ هزار میلیارد تومان از این مبلغ در قالب تسهیلات ریالی و به‌عنوان بخشی از بدهی گروه‌های خودروساز در اختیار قطعه‌سازان قرار گرفت. در ارتباط با بخش ارزی هم قرار بر این بود تا مبلغ ۸۴۴ میلیون یورو به زنجیره خودروسازی کشور تزریق شود، حال آنکه نحوه بازپرداخت بخش ارزی تبدیل به محل مناقشه بانک مرکزی و زنجیره خودروسازی کشور شد. بانک مرکزی تاکید کرد که دریافت کنندگان تسهیلات ارزی باید مبالغ دریافتی را در زمان باز پرداخت به نرخ روز محاسبه کنند. در این ارتباط روز پیش محمدرضا نجفی منش، رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: گره کور بین بانک مرکزی و زنجیره خودروسازی در ارتباط با نحوه بازپرداخت تسهیلات ارزی فعلاً گشوده نشده و همین موضوع زمان تزریق این تسهیلات را به زنجیره خودروسازی نامعلوم کرده است.

این فعال قطعه‌ساز با اشاره به زمان پرداخت تسهیلات ارزی می‌گوید: براساس مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی شبکه بانکی موظف بود تا این تسهیلات را تا پایان سال پیش در اختیار زنجیره خودروسازی قرار دهد، اما با توجه به اختلاف پیش آمده به نظر می‌رسد که این زمان نیازمند تمدید است. نجفی منش همچنین عقیده دارد که بانک مرکزی باید ارز مصوب را در اختیار شبکه بانکی قرار دهد و بانک‌ها یا معادل ریالی آن را به طور یکجا از فعالان در زنجیره خودروسازی دریافت کنند و ارز را در اختیار آنها قرار دهند یا اینکه این میزان ارز به تدریج در اختیار زنجیره خودروسازی قرار گیرد و فعالان به تدریج معادل ریالی آن را با سود به شبکه بانکی پرداخت کنند. این مقام صنفی تاکید می‌کند فرمول پیشنهادی بانک مرکزی با توجه به وضعیت مبهم اقتصادی در سال‌جاری، نمی‌تواند مورد پذیرش فعالان زنجیره خودروسازی قرار بگیرد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar