خرید و فروش خودرو در بازار به صفر رسید

سه شنبه 2 بهمن 97 ساعت 12:00
خرید و فروش خودرو در بازار به صفر رسید

خرید و فروش خودرو در بازار به صفر رسید، این اتفاق تحت تأثیر اعلام قیمت‌های جدید از طرف خودروسازان انجام گرفت.

دی ماه، ماه افزایش قیمت خودرو بود. در این ماه به فاصله کوتاهی خودروسازان قیمت تولیدات خود را افزایش دادند و بعضی خودروها مانند پراید که پرتیراژترین خودروی تولیدی محسوب می‌شود، دو بار پشت سر هم در فاصله یک هفته افزایش قابل توجه قیمت را تجربه کردند. این اتفاق موجب شد بازار خرید و فروش خودرو به گفته بعضی فعالان "سنگوپ" کند چون که قیمت‌های جدید امکان خرید و فروش را از بین برد.

وقتی تنور داغ شد

از پس افزایش قابل توجه قیمت ارز و کاهش ارزش پول ملی، تلاش برای تبدیل نقدینگی به کالا در دستور کار خیلی از دارندگان سرمایه‌های خرد قرار گرفت.

بازار خرید و فروش داغ بود و این فقط خودرو نبود که در تیررس سرمایه‌های سرگردان فراری از کاهش ارزش قرار گرفت. ارز، سکه، طلا و مسکن همگی اقلامی بودند که با هجوم سنگین سرمایه‌ها مواجه شدند. داستان خودرو ولی متفاوت بود. خودروسازان در این مقطع در حالی دست به پیش فروش‌های پی در پی زدند که تحت تأثیر تحریم و اعلام نبود قطعه کافی، تزریق خودرو به بازار را متوقف کرده و سطح تولیدات خود را به شدت کاهش داده بودند. با این حال پیش فروش‌ها، بر اساس کد ملی و باب شدن اصطلاحاتی مانند "خودرو اولی" و ... هم نتوانست تب فراگیر خرید خودرو را به عرق بنشاند. روند پیش فروش خودرو در کنار عدم تحویل خودروهای قبلی و عدم ارسال دعوت نامه برای خریداران ادامه داشت که کم کم بحث افزایش قیمت خودرو بار دیگر مطرح شد.

خودروسازان در تحویل خودروهای پیش فروش شده بدقولی می‌کنند /ماه موعود

دی ماه ولی ماه موعود برای خودروسازان بود. قیمت‌ها دو بار پشت سر هم افزایش یافت و نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان تاکید کرد که اتفاقاً این میزان افزایش کافی نیست و مقرر است رشد قیمت‌ها در سه مرحله تداوم یابد.

اکنون آنها که خودرو پیش خرید کرده بودند می‌پرسیدند قرار است خودروها را به قیمت روز بگیرند یا به قیمت زمان ثبت نام؛ پاسخ همان قدر که معلوم بود، نامعلوم می‌نمود. گفتند خودروهای ثبت نام شده تا مرداد، مشمول افزایش قیمت نمی‌شوند ولی کمی بعد استفاده از عبارت خودروهای فروش قطعی، معادله را به هم زد. در حالی تاکید می‌شود خودروهای فروش قطعی مشمول افزایش قیمت نمی‌شوند که بخش عمده خودروهای پیش فروش شده، دریافت‌های علی الحساب دارند.

بازار خرید و فروش حواله خوابید

در عین حال بازار خرید فروش حواله هم با کاهش شدید معاملات مواجه شد. اکنون دیگر کسانی که به امید حفظ ارزش پول خود خودرو خریدند، با وضعیت تازه‌ای مواجه شده‌اند. این در حالی است که سعید موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه داران می‌گوید ۹۰ درصد پیش خریدکنندگان خودرو سرمایه‌گذار بودند نه مصرف کننده. موتمنی گفت: بازار هنوز سردرگم است باید دید در روزهای آینده شکل تحویل خودرو چگونه است. اگر خودروسازان خودروهای تولیدی خود را پنج تا ۱۰ روزه به فروش برسانند قیمت‌ها تغییر نمی‌کند ولی فروش بلند مدت همچنان قیمت در بازار آزاد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به گفته وی تحویل خودروهای معوق می‌تواند قیمت‌ها را تا حدی منطقی کرده و از فشار موجود بر بازار بکاهد. عباس تابش معاون وزیر صنعت و رییس سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده گفت: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، خودروسازان حق ندارند بیش از ۲۰ درصد تولیداتشان را به فروش نقدی اختصاص دهند و ۸۰ درصد باید به معوقات اختصاص یابد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar