خودروسازان شرکت‌های زیان ده را واگذار کنند

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
خودروسازان شرکت‌های زیان ده را واگذار کنند

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: خودروسازان در وضعیت فعلی که با تحریم خارجی و مشکلات داخلی متعددی مواجه هستند می‌توانند با واگذاری شرکت‌های غیرمرتبط و همچنین شرکت‌های مرتبط زیان‌ده، به اصلاح ساختار مالی و کاهش هزینه‌های خود بپردازند.

حسن کریمی سنجری اظهار کرد: طی چند دهه فعالیت صنعت خودرو، دو خودروساز مطرح کشور در برهه‌های گوناگون به دلایلی از جمله فشارهای بیرونی وارد حوزه بنگاه داری در بخش‌هایی غیرمرتبط با خودروسازی شده‌اند.

وی با ذکر اینکه این موضوع موجب شده که بخشی از منابع خودروسازی در حوزه‌های غیرمرتبط هزینه شود، یادآوری کرد: پس در وضعیت فعلی که خودروسازان با مشکل کمبود شدید نقدینگی و زیان‌دهی رو به رو هستند یکی از راهکارها برای بهبود شرایط، واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه غیرمرتبط است.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: بعضی از شرکتهای زیرمجموعه غیرمرتبط خودروسازی زیان‌ده هم هستند که این موضوع باعث شده بخشی از منابع مالی صنعت خودرو صرف اداره این گروه‌های زیان‌ده شود.

وی افزود: در این وضعیت خودروسازان می‌توانند با واگذاری شرکتهای زیرمجموعه غیرمرتبط با فرایند تولید خودرو و قطعات، از یک طرف از دست بنگاه‌های زیان‌ده خلاص شده و از طرف دیگر نقدینگی به دست آمده از این واگذاری را صرف فرایندهای مالی این صنعت از جمله پرداخت مطالبات قطعه‌سازان کنند.

کریمی سنجری با ذکر اینکه متاسفانه بعضی از شرکت‌های مرتبط با خودروسازی در صنعت خودرو هم زیان‌ده هستند، تصریح کرد: در دو دهه اخیر تحت فشارهای برخی مسولان دولت و مجلس، خودروسازان برخی سایت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی را در نقاطی از کشور ایجاد کرده‌اند که از نظر اقتصادی فعالیت آنها فاقد توجیه بوده است. هم اکنون این سایت‌های زیان‌ده به بار اضافه‌ای بر گردن صنعت خودرو تبدیل شده‌اند.

وی یادآوری کرد:‌ در این موارد هم خودروسازان می‌توانند با واگذاری سایت‌های تولید زیان‌ده خود به بخش خصوصی، اصلاح قابل ملاحظه‌ای در ساختار و هزینه‌های مالی انجام دهند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar