دادستان تهران به قطعه سازان و خودروسازان هشدر داد!

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
دادستان تهران به قطعه سازان و خودروسازان هشدر داد!

دادستان تهران به گروه های قطعه سازی و خودروسازی هشدار داد و گفت: گروه های قطعه‌سازی و خودروسازی حق ندارند کاری کنند که اولا انحصار ایجاد شود و ثانیا این انحصار منجر به کمبود کالا و توقف تولید خودرو شود.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات انجام گرفته در رابطه با پرونده‌های گذشته اقتصادی از برگزاری دو جلسه در طول امروز در رابطه با شعب ویژه و همچنین خودروسازان خبر داد و گفت: در این نشست خودروسازان در رابطه با مشکلات تامین ارز با توجه به افزایش قیمت ارز، تامین قطعات با توجه به اینکه بعضی شرکت‌های قطعه سازی قطعات را تحویل نمی‌دهند، انبارکردن خودرو‌های مختلف که مکررا از رسانه‌ها پخش شده بود و همچنین قیمت خودرو مسائلی را بیان کردند.

وی با ذکر اینکه بخش تحریم به حوزه‌های بانک مرکزی و وزارتخانه‌های اقتصادی برمی گردد که دادستانی در این بخش کاری نمی‌تواند انجام دهد، اما پیغام آن‌ها را به این دستگاه‌ها خواهد برد، به مشکلات مطرح شده مبنی بر تامین قطعات خودرو اشاره و تصریح کرد: تعدادی از گروه های قطعه سازی در دادستانی پرونده دارند که این پرونده‌ها مفتوح است.

دادستان تهران افزود: این گروه ها در گذشته سعی کردند با انحصار در تولید بعضی از قطعات، امروز از این انحصار استفاده کنند که لازم است تاکید کنم که گروه های قطعه سازی و خودروسازی حق ندارند کاری کنند که اولا انحصار ایجاد شود و ثانیا این انحصار منجر به کمبود کالا و توقف تولید خودرو شود.

جعفری دولت آبادی از وزارتخانه‌های مرتبط با این دستگاه‌ها خواست که به این بخش کمک کنند و یادآوری کرد: بخش قضایی این موضوع حتما رسیدگی خواهد شد و اجازه نخواهیم داد که این گروه های گوناگون بخواهند روی خودروساز‌ها اثر بگذارند.

دادستان تهران در رابطه با بحث نگهداری و دپوی خودرو‌ها هم اظهار کرد: چندین گزارش از رسانه‌ها در این خصوص پخش شد و همچنین بر اساس گزارش پلیس مبنی بر شناسایی دو انبار بزرگ نگهداری خودرو، روز چهارشنبه گذشته یکی از معاونین خود را به یکی از این انبار‌ها اعزام کردم و مطابق بررسی‌ها معلوم شد که در هر دو انبار خودرو‌هایی که قطعات آن‌ها ناقص است، نگهداری می‌شود.

وی از رسانه‌ها و همه دستگاه‌ها خواست که به اعتماد مردم در این بخش آسیب نرسانند و ادامه داد: در نشست امروز تاکید شد که خودروسازان حق ندارند خودروهایشان را انبار کنند به خاطر اینکه امروز مردم از رسانه‌ها می‌شنوند که این خودروها در انبار‌ها برای گرانفروشی دپو می‌شود.

جعفری دولت آبادی تصریح کرد: توضیحاتی که خودروسازان امروز ارائه کردند تا حدی قانع کننده بود، اما قطعا اگر گزارشی مبنی بر دپوی بی مبنای خودرو و بدون عرضه به دادستانی ارجاع شود، حتما در این بخش ورود و اقدام خواهیم کرد.

دادستان تهران در رابطه با توضیحات خودروسازان در مورد گران کردن خودرو هم افزود: در این نشست تاکید شد که در زمانی که تحریم و جنگ آمریکا علیه انقلاب اسلامی است نباید مردم که پشتیبان انقلاب هستند را با گرانی نابهنگام و چندباره مایوس کنیم.

وی با اشاره به توجیهات خودروسازان در این خصوص مبنی بر اینکه بخش دلالی است که به افزایش قیمت خودرو‌ها دامن می‌زند، از وزیر صنعت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان خواست که به این موضوع ورود کنند.

جعفری دولت آبادی گفت: دولت همانطور که وظیفه حمایت از تولید کننده و خودروساز را برعهده دارد باید از مصرف کننده هم حمایت نماید تا بین حمایت از تولید کننده و حمایت از مصرف کننده تعادل برقرار شود و به گونه‌ای نباشد که مصرف کننده در برابر غول گرانی بی پناه باشد و از طرف دیگر اعلام شود که از تولید کننده حمایت می‌کنیم.

وی به مسئولان دولتی و خودروسازان توصیه کرد که بین حمایت از مصرف کننده و تولید کننده تعادل برقرار کنند و گفت: در شرایطی که مردم باید در این جنگ اقتصادی حضور داشته باشند و از آرمان‌های انقلاب حمایت کنند، نمی‌شود با گران کردن ناگهانی و شوک به بازار، آن‌ها را مایوس کرد.

جعفری دولت آبادی در ادامه به مباحث مطروحه در بخش اول جلسه در مورد شعب ویژه اشاره کرد و گفت: در بخش اول جلسه گزارشی از دستگاه‌های ضابطین در حوزه‌های مختلف از جمله ارز و کاغذ ارائه شد.

وی با اشاره به کشف انبار کاغذ در اطراف تهران و تشکیل پرونده در این زمینه، افزود: اخیرا یکی از متهمان این پرونده دستگیر شد.

دادستان تهران یادآوری کرد: سه نفر از مقامات دستگاه‌های دولتی در ارتباط با پرونده‌های شعب ویژه، بتازگی و ظرف چند روز گذشته دستگیر شدند که با تکمیل تحقیقات در هفته‌های آینده اطلاع رسانی بیشتر صورت خواهد گرفت و این افراد بیشتر به حوزه ارز و مسائل مرتبط با کالا‌هایی که در پرونده‌‎های شرکت‌ها مطرح است، مربوط می‌شوند.

جعفری دولت آبادی ادامه داد: یکی از آن‌ها هم مرتبط با بانک مرکزی بود که پس از تحقیقات توضیح خواهیم داد.

وی با اشاره به پرونده دختر یکی از وزرای سابق، گفت: این پرونده در دادسرای اقتصادی تکمیل و متهم آن بازداشت شده است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها برای "دادستان تهران به قطعه سازان و خودروسازان هشدر داد!"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
رحمان محمدی اصل
مهمان

اتمام حجت زمانی می تواند درست باشد که بعد از این جلسه خودرو به نرخ قبلی که مصوب سازمانهای ذیصلاح بود برگردد یقیناً با شعار دادن و دروغ گفتن خودرو به قیمت مصوب قبلی برنمی گردد و حقیقتاً دفاع از حقوق ملت مظلوم ایران ایجاب می نماید آقای دادستان تهران به عنوان مدعی العموم اتمام حجت کند.

رحمان محمدی اصل
مهمان
خودروسازان با احتکار و کم فروشی قیمت خودروهای داخلی و خارجی را گران کردند و برای اینکه خودروهای احتکار شده را وارد بازار نکنند تا قیمت خودرو کاهش پیدا نکرده و از مجازات احتکار نیز در امان بمانند و همچنین برای اینکه سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان ، شورای رقابت و سایر نهادهای نظارتی را دور زده و قیمت خودرو را بالا نگه دارند جلسه ای با دادستان تهران برگزار نمودند با این حال امید است دادستان تهران مثل دادستان قزوین بتواند دستور دهد ضمن اینکه خودروهای احتکار شده را با قیمت مصوب در بازار به فروش رسانند به… بیشتر