دردسرهای الکترونیکی شدن پرداخت عوارض آزادراه ها

سه شنبه 10 اردیبهشت 98 ساعت 12:43
دردسرهای الکترونیکی شدن پرداخت عوارض آزادراه ها

حذف ایستگاه‌های عوارضی و دریافت الکترونیک عوارض رفت و آمد در آزادراه‌ها در آغاز اجرای طرح با اعمال جریمه دیرکرد و دسترسی نداشتن بعضی رانندگان برای پرداخت بموقع مشکل ساز شده است.

امروزه راه‌های مواصلاتی یکی از شاخصه‌های توسعه‌یافتگی به شمار آمده و وجود شبکه حمل و نقل و جاده‌های مناسب تأثیر بسزایی در رشد و توسعه استان دارد. از طرف دیگر با افزایش شمار خودروها و رفت و آمد در محورهای مواصلاتی، ایمن‌سازی و بهبود این راه‌ها یکی از پراهمیت‌ترین موارد در این زمینه محسوب می‌شود که در صورت مغفول‌ماندن نه تنها موجب افزایش سوانح می‌شود، بلکه در جابه‌جایی و ترانزیت کالاها هم تأثیر منفی به جا می‌گذارد.

استان قزوین با داشتن بیش از ۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر راه اصلی، یکی از پرترافیک‌ترین نقاط جاده‌ای کشور محسوب می‌شود که همین مسئله ایجاب می‌کند تدابیر لازم برای حفظ و نگهداری راه‌ها و افزایش ایمنی آنها اندیشیده شود. طبق آمار موجود سالیانه به طور متوسط ۲۲ میلیون رفت و آمد در آزاد راه‌های استان انجام می‌شود که حجم بالایی از عوارض پرداختی را در اختیار راهداری‌ها قرار می‌دهد.

اما از ابتدای سال جاری با توجه به الکترونیکی شدن اخذ عوارض و گران‌تر شدن آن در برخی از مسیرها اعتراض‌هایی از طرف مردم و رانندگان متوجه مجریان طرح الکترونیکی شدن عوارض شده است.

پرداخت عوارض برای ساکنان البرز ناعادلانه است

یکی از اهالی شهرک مهرگان با ذکر اینکه ساکنان این منطقه به خاطر نبودن محور مواصلاتی برای رفت و آمد به قزوین، مجبور به عبور از آزادراه قزوین-کرج هستند، گفت: تمامی کسانی که در مناطق الوند، بیدستان، زیباشهر (محمدیه) و مهرگان زندگی می‌کنند، فقط برای استفاده از ۱۰ تا ۱۲ کیلومتر از آزادراه یاد شده باید همان عوارض کسانی را پرداخت کنند که با خودروی خود از تهران و کرج می‌آیند.

محسن واقفی اضافه کرد: همچنین ساکنان مهرگان اگر نخواهند عوارض پرداخت کنند، مجبورند از درون زیباشهر، به جاده قدیمی، خطرناک و پر از دست انداز قزوین-تهران برویم که علاوه بر وقت‌گیر بودن، خطرات جانی را هم برای خودرو سواران به همراه خواهد داشت. با توجه به جمعیت ۱۰۰ هزار نفری شهرستان البرز که راه دسترسی مناسبی به قزوین ندارند، لازم است که عوارضی، به بعد از محمدیه منتقل شود.

لزوم انتقال ۱۰ کیلومتری عوارضی محمدیه

یک شهروند ساکن محمدیه هم ضمن تاکید بر متناسب بودن میزان پرداخت عوارض با طول سفر، عنوان کرد: اگر نخواهیم عوارض بدهیم مجبوریم از جاده غیراستانداردی برویم که بدون علائم رانندگی است. تازه پس از این جاده به ترافیک چهارراه معلم می‌خوریم و مجبوریم محمدیه را پر از ترافیک کنیم.

ولی‌اله محمدی با طرح این سؤال‌ها که چرا مردم شهرستان البرز باید این مقدار عوارض بدهند و این عوارض کجا هزینه می‌شود، افزود: مسئولان و متولیان راهداری استان می‌توانستند ایستگاه اخذ عوارض یا دوربین خود را ۱۰ کیلومتر دورتر بگذارند تا ساکنان این شهرستان مشمول پرداخت این عوارض ناعادلانه نشوند.

وی با انتقاد از الکترونیکی شدن اخذ عوارض، ادامه داد: چند وقت پیش پیامک عوارض برای عبور از آزادراه قزوین-کرج برای من ارسال شد، در حالی که در تاریخ نوشته شده در پیامک، اصلاً در این آزادراه رفت و آمد نکرده بودم.

طرح اخذ الکترونیکی عوارض ملی است

افشین پیرنون، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان با ذکر اینکه هر گونه اصلاح، تغییر یا حذف طرح پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه باید توسط مجری طرح پیش بینی شود، گفت: این طرح ملی و مجری آن معاونت ساخت و توسعه آزادراه‌های کشور است که باید در این زمینه پاسخگو باشد.

گران شدن عوارض شایعه است

معاون ساخت و توسعه آزاد راه‌های کشور، ضمن رد شایعه گران‌تر شدن عوارض آزادراه قزوین-کرج، گفت: هیچ افزایش عوارضی در این مسیر اتفاق نیفتاده و ساکنان محمدیه و مهرگان همان میزان عوارضی را به صورت دیجیتال پرداخت می‌کنند که قبلاً به طور نقدی پرداخت می‌کردند.

سیدحسین میر شفیع با ذکر این نکته که یکی از مزایای پرداخت عوارض به صورت الکترونیکی، محاسبه آن بر اساس میزان پیمایش جاده‌ای است، تصریح کرد: بر اساس پیمایش عوارض محاسبه می‌شود و یکی از تفاوت‌های آزادراه با جاده‌های معمولی این است که هزینه‌های سرمایه‌گذاری برای احداث، بهره‌برداری و نگهداری از آن از محل عوارض تأمین می‌شود؛ لذا ایستگاه‌های عوارض آن قابل حذف نیستند.

وی ادامه داد: در آینده نزدیک، افرادی که با خودروی شخصی از مهرگان به قزوین رفت و آمد می‌کنند به همان تناسب مسیری که طی می‌کنند، عوارض می‌پردازند.

نبود جریمه در مدت آزمایشی طرح

این مسئول حوزه آزادراه‌ها در مورد خطای پلاک‌خوانی و ارسال اشتباه پیامک اخذ عوارض هم گفت: از آنجایی که در یک ماه اول سال، بیش از ۲۰ میلیون رفت و آمد در این آزادراه اتفاق افتاده، امکان اشتباه در پلاک‌خوانی وجود دارد به همین خاطر رفت و آمد کنندگان معترض می‌توانند از طریق شماره پیامکی ۱۰۰۰۰۱۵۳۱ خطاهایی که اتفاق می‌افتد ارائه کنند یا در خصوص میزان عوارض استعلام بگیرند.

میر شفیع با ذکر اینکه در صورت اعتراض، تصاویر دوربین‌های پلاک‌خوان بازبینی خواهد شد، افزود: از زمان شروع اجرای آزمایشی طرح الکترونیکی‌شدن اخذ عوارض تاکنون نزدیک به ۱۰۰ هزار پیامک یا پست الکترونیکی به دست ما رسیده که به خاطر آن ۸۵۰ هزار تردد را بازبینی کرده‌ایم.

سه آزادراه اصلی استان ایمن می‌شود

از طرف دیگر، رئیس پلیس راهور استان قزوین شمار رفت و آمد طرح نوروزی سال جاری را نزدیک به ۲۳ میلیون و ۶۰۰ هزار مورد بیان کرد و گفت: در این زمینه نسبت به سال اخیر نزدیک به ۷ درصد افزایش رفت و آمد داشتیم و در روزهای نوروز اکثر کسانی که می‌خواستند به شمال کشور بروند، از استان قزوین رفت و آمد کردند که بار ترافیکی را در استان ما بیشتر کرد.

سرهنگ نصراله بیگلری با یادآوری اینکه ۷۰ درصد تصادفات منجر به جرح و فوت در سه آزادراه قزوین-کرج، قزوین-رشت و قزوین-زنجان اتفاق می‌افتد، ادامه داد: از این میان حادثه‌خیزترین آزادراه در مسیر قزوین-زنجان است که پاسگاه هدف پلیس راهور استان قزوین است.

سرهنگ بیگلری با تاکید بر لزوم اختصاص بخشی از عوارض راهداری برای استانداردسازی آزاد راه‌های یاد شده، تصریح کرد: اگر بتوانیم در این سه محور سرمایه گذاری و آنها را ایمن کنیم، از بروز بخش عمده‌ای از سوانح جاده‌ای استان قزوین پیشگیری خواهد شد.

لزوم آزمایش طرح پیش از اجرا

یکی از اشکالات اصلی طرح الکترونیکی‌شدن اخذ عوارض، اجرا پیش از آزمایش است؛ چون که اجرای آزمایشی این طرح آن هم در پرترافیک‌ترین روزهای آزاد راه‌های استان، هزینه‌های مادی و روانی فراوانی را برای مسافران و رانندگان ایجاد کرده است؛ پس لازم است چنین طرح‌هایی پیش از اجرا آزمایش شوند.

مهر

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar