رفع مشکل پارک حاشیه‌ای در تهران کلید خورده است

دوشنبه 17 تیر 98 ساعت 11:17
رفع مشکل پارک حاشیه‌ای در تهران کلید خورده است

زنگ پارک حاشیه‌ای هوشمند اگرچه با تأخیر اما در نهایت در پایتخت به صدا درآمد. مسؤولان شهری اعلام کردند که پارکومترها به تدریج از سطح شهر جمع‌آوری می‌شوند و به نظر می‌رسد رفع مشکل پارک حاشیه‌ای در تهران کلید خورده است.

اجرای طرح پارک حاشیه‌ای هوشمند از هفته جاری شروع شد. برای این طرح مسؤولان شهری، منطقه دو تهران را به طور آزمایشی و پایلوت انتخاب کردند. ماه‌ها بود در خصوص این طرح بحث و گفت‌وگو بود؛ اگرچه محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا، بارها اعلام کرد، شهرداری در این زمینه تعلل کرده بلاخره زنگ پارک حاشیه‌ای هوشمند به صدا در آمد.

معضل جای پارک از مشکلات مردم تهران و کلانشهرها است و افراد برای مراجعه به مراکز تجاری، اداری و حتی درمانی بارها در طول روز ممکن است با مشکل جای پارک خودرو رو به رو شوند. معضل جای پارک از مشکلاتی است که می‌تواند موجب شود فرد عطای کار را به لقایش بخشیده و به طور کلی اگر مجبور نباشد از آوردن خودرو به معابر خودداری کند.

یک میلیون پارک حاشیه‌ای در تهران

اگرچه گفته می‌شود که حدود یک میلیون پارک حاشیه‌ای در تهران وجود دارد ولی ساماندهی‌ها تاکنون در این باره اثر بخش نبوده است. افشین حبیب‌زاده، عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران در این باره گفت: در طرح تفصیلی حدود یک میلیون پارک حاشیه‌ای داریم، ولی متاسفانه رقمی که تا به حال ساماندهی شده، بسیار پایین است و قابل مقایسه با این یک میلیون نیست. همچنین طرحی که شهرداری براساس مصوبه شورا ارائه داده، مربوط به درآمدزایی از پارک حاشیه‌ای معابر اصلی است و مربوط به کوچه‌ها نمی‌شود.

با وجود اینکه اجرای طرح جدید و هوشمند سازی پارک حاشیه‌ای گامی برای ساماندهی این معضل است اما مردم آشنایی چندانی به این موضوع ندارند.  مسؤولان بلدیه اعلام کرده‌اند، شهروندانی که تمایل به استفاده از پارک هوشمند دارند باید مانند طرح ترافیک در سامانه تهران من ثبت نام کنند.

۴ منطقه مرکزی آماده طرح ساماندهی هوشمند

وحید سرلک، سرپرست معاونت فنی و مهندسی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در خصوص جزئیات طرح هوشمند پارک حاشیه‌ای در پایتخت اظهار داشت: تهران را برای اجرای این طرح به پنج پهنه تقسیم کرده‌ایم و به صورت پایلوت آن را در منطقه ۲ اجرا تا نواقص آن رفع و سپس به صورت کلی در پهنای دیگر پایتخت اجرا شود. براساس تقسیم ‌بندی‌های انجام گرفته، هر پهنه سه تا  چهار منطقه را پوشش می‌دهد و تا پایان سال دو پهنه دیگر با اولویت مناطق مرکزی ۶، ۷، ۱۱ و ۱۲ برای پارک حاشیه‌ای هوشمند مدنظر قرار دارد که اکثر اقدامات آن تا دو ماه دیگر اجرایی می‌شود.

نرخ پارک حاشیه‌ای در سال ۹۸

وی در خصوص قیمت پارک حاشیه‌ای گفت: قیمتی که برای پاک حاشیه‌ای هوشمند درنظر گرفته شده همان نرخی بوده که درشورای شهر سال ۹۳ تصویب شد و هزینه مشابه پارکومتر است و مبلغ جدیدی ندارد. البته شورای شهر موظف بود هر ساله ۱۰ تا ۱۲ درصد به نرخ پارک حاشیه‌ای بیفزاید، اما اکنون همچنان نرخ سال ۹۳ اجرایی می‌شود.

وی بیان داشت: در نیم ساعت ابتدای پارک در معبر هزینه‌ای برای راننده لحاظ نمی‌شود و پارک رایگان است، ولی براساس نرخ مصوب شورای شهر، میزان نرخ پارک حاشیه‌ای در محدوده خارج از طرح ترافیک ۳۰ دقیقه تا یک ساعت، ۵۰۰ تومان، یک تا ۴ ساعت ۱۰۰۰ تومان و بیش از ۴ ساعت ۲ هزار تومان در هر ساعت است و برای محدوده داخل طرح نیم ساعت اول رایگان،‌ ۳۰ دقیقه تا یک ساعت ۷۰۰ تومان و یک تا دو ساعت ۱۲۰۰ تومان و برای ۲ تا ۴ ساعت ۱۸۰۰ تومان و برای بیش از ۴ ساعت ۳۰۰۰ تومان است.

از یک تا چهار ساعت هزار تومان و برای ۴ ساعت به بالا هر ساعت ۲ هزار تومان در نظر گرفته می‌شود که برای پارک حاشیه‌ای طرح ترافیک هزینه گرانتر و  حدود ۱۵ درصد بیشتر درنظر گرفته شده است.

وی در خصوص نیاز پایتخت به پارک حاشیه‌ای گفت: برخی از افراد در شورای شهر اعلام کردند که در تهران یک میلیون فضای پارک حاشیه‌ای داریم،‌ اما براساس دستورالعمل قانونی، ما فقط در معابر پرترافیک می‌توانیم برای پارک حاشیه‌ای از مردم عوارض اخذ کنیم و شرایط درنظر گرفته شده، شامل مواردی همچون دیده شدن عرضه و تقاضا در محدوده و میزان حجم مسکونی به تجاری در حواشی معبر است. همچنین در معابر فرعی و محله‌های مسکونی امکان اخذ عوارض نیست.

پارکومترها به تدریج جمع می‌شود

وی یادآوری کرد: براساس بررسی‌های مرکز مطالعات شهرداری چندی پیش انجام داد، مشخص شده ۱۰۰ هزار پارک حاشیه‌ای در تهران وجود دارد که می‌تواند برای شهرداری درآمدزا باشد، همچنین در تلاشیم که پارکومترها را به مرور جمع کنیم و به جای حدود ۳ هزار پارکومتر، پارک حاشیه‌ای هوشمند را در همه مناطق اجرایی سازیم.

نصب کیوسک‌های ویژه برای ثبت نام پارک حاشیه‌ای

سرلک یادآوری کرد: در پارک حاشیه‌ای هوشمند، خودروهای خاصی در محدوده معبر تردد کرده و پس از برداشت پلاک از طرف شهرداری به رانندگان پیامک ارسال می‌شود که حساب شهروندی خود را شارژ کنند، در صورتی که اینترنت برای افراد ممکن نباشد،‌کیوسک‌هایی در ۲۰ نقطه در معابر مناطق ۲ به زودی طی روزهای آینده نصب می‌شود.همچنین فرصت یک ماهه برای پرداخت عوارض پارک حاشیه‌ای وجود دارد که اگر در مدت معین پرداخت انجام نگیرد، علاوه بر اخذ عوارض، جریمه توسط پلیس هم لحاظ خواهد شد.

فعالیت پارکبان‌ها تخلف است

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۵ پارکبان‌ها جمع‌آوری شدند، گفت: مردم در صورت مشاهده پارکبان‌ها می‌توانند گزارش خود را به ۱۱۰ اعلام کنند چون که فعالیت این افراد تخلف است، همچنین اجرای طرح پارک حاشیه‌ای هوشمند جهت رضایتمندی مردم و در راستای عدالت اجتماعی و دارا بودن شهر هوشمند در  نظر گرفته شده و در مناطقی که امکان پارک حاشیه‌ای هوشمند وجود داشته باشد، تابلوهای آبی‌رنگی را نصب کرده‌ایم.

درگیری و نزاع بر سر جای پارک خودرو

درگیری و نزاع از جمله مشکلاتی است که به خاطر نبود جای پارک برخی مواقع به وقوع می‌پیونند مسؤولان شهری اجرای طرح جدید را گامی مؤثر برای پیشگیری از نزاع می‌دانند محسن پورسیدآقایی، معاون شهردار تهران در خصوص پارک حاشیه‌ای و هوشمند شدن آن گفت: این موضوع به صورت پایلوت در منطقه ۲ تهران شروع شده و همیشه در تهران مشکل پارکبان بوده است و این افراد به صورت دستی با نرخ‌های غیرقانونی از مردم وجه دریافت می‌کردند که گاهی منجر به درگیری می‌شد و اکنون با پارک ‌حاشیه‌ای مشکل نزاع نخواهیم داشت.

نرخ تصادعدی برای جای پارک

به گفته معاون شهردار هوشمندسازی پارک حاشیه‌ای مسیری برای راحتی شهروندان است به خصوص برای کسانی که برای خرید یا کار اداری مراجعه می‌کنند و افرادی که قصد داشته باشند از صبح تا شب خودروی  خود را در کنار خیابان پارک کنند نرخ تصاعدی برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

سریال دعوا بر سر جای پارک تمام می‌شود؟

از شنبه هفته جاری طرح ساماندهی پارک حاشیه‌ای در تهران شروع شده اما تا رسیدن به نقطه مطلوب برای رضایتمندی مردم فرسنگ‌ها فاصله است. طرح تنها در منطقه دو کلید خورده  و ۲۱ منطقه هنوز فاقد طرح‌اند. مسؤولان قول داده‌اند معضل جای پارک را حل می‌کنند اما باید دید قول مسؤولان بلدیه چه زمانی محقق می‌شود و ایا تنها اخذ عوارض هدف شهرداری برای اجرای این طرح است یا رضایتمندی مردم؟

فارس

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar