روحانی: تولید خودرو، سکه و تأمین منابع ارزی نسبت به سال گذشته رشد کرده است!

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
روحانی: تولید خودرو، سکه و تأمین منابع ارزی نسبت به سال گذشته رشد کرده است!

رئیس جمهور کشورمان بیان کرد: نابسامانی بازار، دلیل اقتصادی ندارد و رسانه ها در خط مقدم شکستن جنگ روانی دشمن هستند و ما توان آن را داریم که بر جنگ روانی دشمن چیره شویم.

حجت‌الاسلام حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در دیدار صمیمی با تعدادی از اصحاب رسانه با بیان این که اصحاب رسانه امروز نسبت به قبل وظیفه و مسئولیت سنگین‌تری را بر دوش دارند، اظهار امیدواری کرد تا این جلسه آغازی نو برای توسعه همکاری همگانی در راستای تثبیت منافع ملی باشد.

رئیس جمهور با اشاره به این که، نگرانی نسبت به آینده کشور مشکلی ندارد، بیان کرد: آن نگرانی درست است که منجر به عزم بیشتر، تصمیم استوارتر، انسجام قوی‌تر و برنامه‌ای بهتر برای توسعه امور و برطرف کردن نگرانی‌ها شود.

روحانی با بیان این که به هیچ عنوان ناامیدی در کشور را نمی پسندم، اشاره کرد: ناامیدی پایان ماجراست و اگر تسلیم شدن برای هر ملتی ناپسند و زشت است، ناامیدی، تسلیم شدن در برابر دشمنان است.

رئیس جمهور با اشاره به این مطلب که باوجود نگرانی‌ها و مشکلاتی که در قسمت های مختلف کشور وجود دارد چرا باید به آینده کشور، نظام و انقلاب، ناامید باشیم، تصریح کرد: ما امروز با وضعیت جدیدی در کشور مواجه هستیم.

روحانی با بیان برخی اظهارنظرها نسبت به این که عنوان می‌کنند، پای صندوق رأی رفتیم و نتیجه‌ای ندیدیم، اضافه کرد: هم صندوق انتخابات سال ۹۲ و هم صندوق سال ۹۶ دستاوردهای بسیار روشنی دارد که نمونه آن، آمار اخیر بانک مرکزی درباره رشد اقتصادی است که براساس آن در سال ۹۶، ۴.۴ دهم رشد اقتصادی داشتیم.

رئیس جمهور افزود: ما از رشد منفی در کشور به رشد مثبت اقتصادی رسیده‌ایم و چرا باید از صندوق رأی ناامید باشیم.

روحانی با بیان اینکه در سال‌های پیش از دولت یازدهم اشتغال خالص حدود ۱۲ هزار نفر بوده و این رقم در سال گذشته ۸۰۰ هزار نفر بوده است، بیان کرد: ما که در کشور وارد کننده گندم و بسیاری از نیازمندی‌های دیگر بودیم، ۳ سال است که نیاز به وارد کردن گندم نداریم و امسال حتی در شکر و دانه‌های روغنی نیز این نیاز رفع شده است.

رئیس جمهور ادامه داد: پیشرفت روستاهای کشور در بخش‌های مختلف از جمله برق، راه و گاز، قابل مقایسه با زمان پیش از دو صندوق رأی گذشته نیست.

روحانی تأکید کرد: باوجود مشکلی که در برجام در پیش داریم و یکی از امضاء کنندگان از توافق خارج شده، اما خوشحالیم که نظام جمهوری اسلامی به گونه‌ای برخورد کرده که امروز همه کشورها بجز چند کشور که تعدادشان از انگشتان دست هم کمتر است، آمریکا را محکوم کرده و ایران را مورد تجلیل خود قرار می‌دهند و این در ۴۰ سال گذشته بی‌سابقه است که قریب به اتفاق کشورهای جهان کار ملت را تجلیل و اقدام بدخواهان را محکوم کنند.

رئیس جمهور با طرح این سوال که در تاریخ شورای امنیت، کدام کشور است که پرونده آن در چارچوب فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد به شورای امنیت رفته و توانسته بدون ذلت از آن خارج شود؟

روحانی اظهار داشت: ما نگذاشتیم که جنگ بر ما غلبه کند و سر در برابر دشمن نیز فرود نیاوریم.

رئیس جمهور گفت: برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل متحد حق غنی‌سازی برای ایران اتخاذ شده البته استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای حق همه کشورهاست، اما تاکنون شورای امنیت این حق را به کشوری نداده و فقط برای جمهوری اسلامی ایران این حق را تصریح کرده است.

رئیس جمهور بیان کرد: در تولید گازوئیل به خودکفایی رسیده‌ایم و در تولید بنزین نیز با برنامه‌ریزی صحیح در مصرف تا پایان سال به خودکفایی خواهیم رسید. وضعیت سرمایه‌گذاری در کشورمان امروز برخلاف سال‌های قبل‌تر مثبت شده است.

روحانی افزود: با وجود همه فشارها، فضای مجازی در اختیار مردم را گسترش دادیم و شما به عنوان اصحاب رسانه، نظر بدهید که آیا این دستاورد دولت با وجود مخالفت‌های فراوان و سنگین کار بزرگی نبوده است.

رئیس جمهور با طرح این سوال که چرا باید موضوع پشیمان بودن از صندوق رأی را مطرح کنیم، اظهار داشت: صندوق رأی تنها راه چاره مشکلات پیش روی ماست و جدا شدن از صندوق یعنی جنگ داخلی و تسلیم شدن در برابر دشمن. شاید حل برخی از مشکلات سخت باشد، ولی برای حل همین مشکلات هم چاره ای جز رجوع به صندوق آراء نداریم.

روحانی تصریح کرد: هیچ گاه ناامید نبوده و نیستم و امروز نیز با تمام فشارهای سنگین، هم چنان از آینده کشور، مردم و نظام ناامید نیستم و کاملاً و بسیار هم امیدوار به آینده هستم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: نباید مسأله جدید یا دشمنان جدید بوجود آوریم بلکه باید موارد را شناخته و حل و فصل کنیم و با شناخت درست دشمن برای اتمام دشمنی‌ها سعی کنیم. نباید در رسانه‌ها توقعات مردم را بیجا افزایش دهیم، زیرا بالا بردن بی‌حساب توقعات مردم یعنی ایجاد ناامیدی در آنها، بلکه باید توقعات را در حد مقدورات و توان ملی سامان و پاسخ دهیم.

روحانی با بیان اینکه امروز بار سنگینی بر دوش شما اصحاب رسانه قرار دارد، گفت: امروز مشکل اصلی ما، مشکل اقتصادی، فرهنگی و یا امنیتی نیست، بلکه مشکل اصلی امروز ما جنگ روانی است. بزرگترین غم برای یک ملت هنگامی است که رسانه‌های بیگانه مرجع او باشند. در کمتر جایی دیده‌ام که یک ملت اینگونه به رسانه‌های بیرونی اعتنا کنند، این شرایط باید درست شود و رسانه‌های داخلی مرجع اطلاع‌رسانی به مردم باشند.

رئیس جمهور افزود: مرجع افکار عمومی مردم باید رسانه‌های داخلی و رسانه‌های دارای نام و نشان باشند نه رسانه‌های بی نام و نشانی که در فضای مجازی به راحتی هر چه می‌خواهند می‌گویند و با القاء و تخریب موجب انحراف مسیر افکار عمومی می‌شوند.

روحانی اظهار داشت: دولت همواره از انتقاد مشفقانه و دلسوزانه استقبال کرده و آن را به نفع دولت و کشور دانسته و می‌داند، ولی تخریب، تهمت و دروغ نه تنها باعث ضعیف شدن دولت و نظام بلکه مهم تر از آن موجب تخریب مبانی اخلاق می‌شود؛ انتشار اخبار دروغ، دادن آدرس غلط به مردم و ناامید کردن آنها از آینده است.

رئیس جمهور از همه رسانه‌ها خواست که تمام توان و تلاش خود را برای صداقت و ادای امانت بکار گیرند و تصریح کرد: شما اصحاب رسانه امانت دار افکار مردم هستید. اصل و جوهره دین، صداقت و ادای امانت است و شما باید بیش از هر کسی به این موضوع دقت کنید.

روحانی خاطر نشان کرد: به عنوان رئیس جمهور امانت دار و زیر دین میلیون‌ها رأیی هستم که مردم به من دادند و اعتقاد دارم کاری که امروز باید انجام دهیم این است که همه باید دست به دست هم دهیم تا بر جنگ روانی دشمن چیره شویم.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه ملت ایران در جانب حق قرار دارد و بر باطل پیروز خواهد شد، گفت: درست است که همه دولت‌های آمریکا از آغاز پیروزی انقلاب تاکنون دشمن ملت ایران بودند، اما دشمنی هم حد و اساسی دارد. ما در تاریخ قاتل کم نداشته‌ایم اما همه آنها شمر نبودند، خائن زیاد داشته‌ایم اما ابن ملجم یکی بیشتر نداشته‌ایم؛ همه دولت‌های آمریکا دشمن ملت ایران بودند، اما رئیس دولت فعلی بدتر، خبیث‌تر و با نقشه‌های شوم‌تر از دولت‌های پیشین است.

روحانی با تأکید بر اینکه باید بدخواهانی را که نیت شان شکستن ملت ایران است، شکست دهیم، افزود: شما اصحاب رسانه باید بار سنگین مقابله با جنگ روانی دشمن را که امروز بالاتر و مؤثرتر از جنگ اقتصادی و فرهنگی علیه ما جریان دارد، به دوش بکشید.

رئیس جمهور با اشاره به نوسانات در بازار ارز، خودرو و سکه در ایام اخیر، گفت: آمار مستند نشان ازآن است که تولید خودرو، سکه و تأمین منابع ارزی کشور نسبت به پارسال حتی از رشد برخوردار بوده و نوسانات و نابسامانی هایی که این روزها در بازار مشاهده می کنیم بیش از آنکه ریشه در واقعیت داشته باشد، ناشی از جنگ روانی است.

روحانی اصحاب رسانه را نیروهای خط مقدم جبهه جنگ روانی توصیف کرد و اظهارداشت: امروز آزمایش بزرگی پیش روی شما اصحاب رسانه و دولت قرار دارد. این که رسانه شما چقدر تیراژ دارد یا چه تعداد خواننده دارد، مهم است، اما مهم‌تر از آن این است که کسی که اخبار و مطالب شما را می‌خواند، در نهایت امیدش افزایش یافته و یا نا امید شده است.

رئیس جمهور اضافه کرد: اگر پایان یک برنامه رسانه ملی، افزایش اعتماد، انسجام ملی و سرمایه اجتماعی باشد، می‌توان گفت این رسانه موفق بوده، اما اگر حاصل کار افزایش ناامیدی باشد، قطعاً باید عملکرد آن را ناموفق ارزیابی کنیم.

روحانی تصریح کرد: رمز موفقیت ما مقاومت و ایستادگی است. اگر بترسیم و یا سست وناامید شویم و یا احساس شکست کنیم، پیروز نخواهیم شد. وجود مشکلات را منکر نیستم، اما می‌خواهم به قدرت بزرگ رسانه‌ها اقرار و تأکید کنم و بگویم که اگر همه دست به دست هم بدهیم، پیروز خواهیم بود.

قبل از سخنان رئیس جمهور در این دیدار چند تن از اساتید روزنامه‌نگاری و مطبوعات و پیشکسوتان و پژوهشگران رسانه و مسایل اجتماعی به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

عباس عبدی روزنامه‌نگار و پژوهشگر مسایل اجتماعی با اشاره به اوضاع جامعه در بخش‌های مختلف به ضرورت تقویت وحدت و انسجام در راستای برطرف نمودن نگرانی‌ها و حل و فصل مشکلات کشور، تأکید کرد.

بیژن مقدم روزنامه‌نگار و پیشکسوت عرصه مطبوعات با اشاره به خروج آمریکا از برجام، تعامل با جهان را سیاستی حکیمانه و همیشگی دانست و گفت: تعامل با جهان هرگز به معنای سازش و غفلت از ظرفیت‌های داخلی نیست و ملت ایران می‌دانند که آمریکا جز دشمنی با این ملت هدف دیگری ندارد.

وی اضافه کرد: اعتقاد داریم کسانی که برای شکست دولت روزشماری می‌کنند نه دل در گرو انقلاب دارند و نه به فکر مصالح کشور هستند. از این رو باید سعی کنیم تا به دولت در راستای توسعه برنامه‌هایش یاری رسانیم.

مهدی رحمانیان مدیرمسئول روزنامه شرق با اشاره به برخی مشکلات رسانه‌ها از جمله در حوزه اقتصاد رسانه‌ای به بیان دیدگاه و پیشنهادات خود برای برون رفت از این مشکلات پرداخت وازدولت و مسئولان کشور خواست تا نسبت به شنیدن نظرات متخصصان و فرهیختگان تمایل بیشتری نشان دهند.

خانم عذرا فراهانی روزنامه‌نگار و پژوهشگر مطبوعات نیز با بیان برخی از مشکلات روزنامه‌نگاران و خبرنگاران از جمله عدم امنیت شغلی، تعطیلی نشریات و رسانه‌ها به خاطر مشکلات اقتصادی، خواستار توجه بیشتر دولت به این قشر شد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar