شرایط جدید طرح زوج و فرد و آغاز ثبت نام ساکنان محدوده

دوشنبه 9 اردیبهشت 98 ساعت 10:48
شرایط جدید طرح زوج و فرد و آغاز ثبت نام ساکنان محدوده

مشاور اجتماعی معاون ترافیک شهردار تهران ضمن اعلام تخفیف ۵۰ درصدی به ساکنان محدوده زوج و فرد برای رفت و آمد با خودرو در این محدوده، از آغاز ثبت نام‌های درخواست‌های آنان از هفته جاری خبرداد.

علی پیرحسین‌لو با ذکر اینکه اعطای تخفیف به ساکنان محدوده طرح ترافیک بر اساس مطالعات اجتماعی مربوط به این طرح صورت گرفته است، گفت: در مطالعات اجتماعی که در مورد محدوده طرح ترافیک انجام گرفت، مشخص شد که یکی از گروه‌های اصلی آسیب دیده یا به اصطلاح بازنده، ساکنان محدوده بودند.

وی با ذکر اینکه در این چهار دهه که طرح ترافیک در تهران اجرا می‌شود، ساکنان به مراتب بیش از دیگران از این محدودیت آسیب دیده‌اند، افزود: طبیعی است که هر قانون محدودکننده‌ای برای عموم افراد موجب مشکلاتی شود، ولی اینکه تبعات محدودیت‌ها در جامعه به شکل عادلانه توزیع نشود یعنی بعضی بهره‌مند شوند و بعضی دیگر آسیب ببینند، با عدالت اجتماعی سازگار نیست.

مشاور اجتماعی معاون شهردار تهران یادآوری کرد: طرح ترافیک عملاً در این چهار دهه موجب شده که محدوده‌های مرکزی شهر تا حد زیادی خالی از سکنه شود، میل به تغییر کاربری افزایش یابد، هویت محله‌های مرکزی شهر از بین برود، بافت تجاری و اداری بر بافت مسکونی غلبه پیدا کند، شاهد نوعی شب مردگی در مرکز شهر باشیم و علاوه بر ابعاد فرهنگی و اجتماعی، ناامنی هم در معابر مرکزی شهر به خصوص در ساعات پایانی روز افزایش یابد.

پیرحسین‌لو افزود: برای اینکه این عوارض تا حدی جبران شود، امسال در ادامه تغییرات طرح ترافیک، این امتیاز جبرانی در نظر گرفته شد که هزینه طرح ترافیک برای ساکنان محدوده، نصف دیگران باشد که از اول تیرماه و پس از حذف طرح زوج یا فرد و جایگزینی طرح کنترل آلودگی هوا در محدوده دوم (زوج و فرد)، ساکنان آن محدوده هم برای عوارض محدوده دوم همین امتیاز را خواهند داشت که ثبت‌نام آنها همین هفته در دفاتر خدمات الکترونیک شهر شروع خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه طرح ترافیک جدید علاوه بر حرکت به سمت رانت‌زدایی و برابری در دسترسی به شهر، به جنبه‌های اجتماعی هم توجه خاصی داشته است، یادآور شد: غیر از توجه به وضعیت ویژه ساکنان، تشویق افراد به قانون‌مندی و ایجاد وضعیتی برای اینکه آنها به‌طور طبیعی رفتار قانونی را بر تخلف ترجیح دهند، هم مدنظر قرار گرفته است. برای این منظور، در وهله اول، بدهی عوارض جدا از جریمه به حساب خودروها منظور شد تا برخلاف گذشته، تخلف ارزان‌تر از رفتار قانونی نباشد. اکنون در مرحله بعد، وضعیتی ایجاد شده که افراد بتوانند حتی اگر ورود غیرمجاز داشتند، در مهلت تعیین شده از جریمه پیشگیری کنند.

پیرحسین‌لو در توضیح این شرایط جدید گفت: از ابتدای سال ۹۸ به همه کسانی که ورود غیرمجاز به محدوده طرح ترافیک داشته‌اند، یک ماه فرصت داده شده که عوارض رفت و آمد خود را پرداخت کنند که در صورت پرداخت در این مدت، جریمه‌ای برای آنها اعمال نخواهد شد. یعنی یک قدم دیگر به سمت جایگزینی رفتار قانونی به جای رفتارهایی مانند برخورد و جریمه نزدیک شده‌ایم که امیدواریم این تغییر الگو بتواند عموم شهروندان را هم به قانون‌گرایی بیشتر تشویق کند.

وی تاکید کرد: برخورداری از همه این امتیازات یک شرط دارد و آن اینکه مشخصات فرد و خودرو در سایت my.tehran.ir ثبت شده باشد تا امکان اعلام مهلت به افراد و اعمال تخفیف برای سکنه وجود داشته باشد و در هفته جاری ثبت نام از ساکنان محدوده دوم شروع می‌شود.

مشاور معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در مورد حذف طرح زوج و فرد هم گفت: همان‌طور که اعلام‌شده، از اول تیرماه در تهران دیگر طرحی به نام زوج و فرد نخواهیم داشت، بلکه در همان محدوده، همه خودروها فارغ از آنکه پلاکشان زوج باشد یا فرد، ۲۰ روز در هر فصل مجازند رایگان رفت و آمد کنند و پس از ۲۰ روز، باید برای هر روز نصف عوارض طرح ترافیک را بپردازند.

وی یادآوری کرد: البته این ۲۰ روز فقط برای خودروهایی است که در سایت ثبت نام کرده باشند و آنهایی که ثبت نام نکرده باشند، یعنی رفت و آمد غیرمجاز دارند و لذا از روز اول جریمه و بدهکار می‌شوند.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar