صنعت خودرو دچار مشکل خواهد شد!

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
صنعت خودرو دچار مشکل خواهد شد!

رییس پیشین انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: اگر روند اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به قطعه‌سازان تسهیل و تسریع نشود در چند ماه آتی در تولید قطعه و در نتیجه خودرو دچار مشکل خواهیم شد.

رضا رضایی، اظهار کرد: روند اداری اختصاص ارز به قطعه‌سازان در جریان است ولی پرداخت آن به خوبی عملیاتی نمی‌شود و اختصاص ارز روان نیست.

وی با بیان اینکه هنوز شمار کمی از قطعه‌سازان موفق به اخذ ارز ۴۲۰۰ تومانی شده‌اند، یاد آوری کرد: اگرچه اکنون انبار قطعه‌سازان موجودی دارد و چندان روی تولید تأثیر نگذاشته است ولی اگر مشکلات تأمین ارز برطرف نشود در چند ماه آینده دچار مشکل خواهیم شد.

رییس سابق انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ادامه داد: در این وضعیت امیدواریم دولت تمهیداتی اندیشیده و فرایند تخصیص ارز به قطعه‌سازان و دیگر بخش‌های تولیدی را سرعت دهد.

وی تاکید کرد: ولی اگر روند تخصیص ارز به قطعه‌سازان و همینطور خودروسازان طبق روال فعلی، همانطور کند پیش برود این شرکتها در چند ماه آینده دچار مشکل خواهند شد.

قبل از این هم رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی اظهار کرده بود: بخش خصوصی همواره درخواست تک نرخی کردن ارز با قیمت بازار را داشت، ولی اتفاقی که در حال حاضر افتاده این است که قیمت تعیین شده برای ارز تک نرخی، پایین‌تر از نرخ بازار است و به همین علت فشار برای کسب آن از طرف تمام واردکنندگان زیاد شده و دولت از پس این همه تقاضا بر نمی‌آید.

محمدرضا نجفی‌منش پیشنهاد کرده بود که در این وضعیت راهکار ما این است که دولت ارز حاصل از صادرات نفت و پتروشیمی را به همان قیمت ۴۲۰۰ تومان فقط به کالاهای پایه‌ای و تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی اختصاص دهد و بقیه کالاها با نرخ ارز توافقی بازار وارد شوند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar