ضرورت جلوگیری از رانت واردات

شنبه 19 آبان 97 ساعت 10:15
ضرورت جلوگیری از رانت واردات

عضو کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران در خصوص مهمترین اولویت‌هایی که باید در دستور کار وزیر جدید صمت قرار بگیرد گفت: ضروری است که از تمام رانت‌ها جلوگیری شده و امکان واردات فقط برای افراد خاص نباشد ضمن این که ایجاد محدودیت‌های صادراتی، زمینه ساز تخلفات زیادی شده است که باید برای آن فکری کرد.

محمدرضا صفا، اظهار کرد: علاوه بر این که باید از اعمال رانت‌ها و اخذ مجوز واردات به وسیله رانت پیشگیری شود، باید ارائه مجوزهای واردات کالا برای همه اقشار جامعه آسان شود تا همه بتوانند کالاهای خود را به آسانی وارد کنند.

وی ادامه داد: در این خصوص واردات نباید به افراد خاص محدود شود چون محدود کردن امکان واردات به افراد خاص، منجر به مسائلی مانند موضوعات پیش آمده در واردات خودرو می‌شود. پس از بین بردن تمام رانت‌ها، آسان و روان سازی وضعیت دریافت مجوزهای ثبت سفارش کالا برای واردات چه در کالاهای اساسی و چه کالاهای یارانه‌ای، از مهمترین موضوعاتی است که باید در اولویت‌های کاری وزیر جدید صمت قرار بگیرد.

عضو کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران افزود: گذشته از واردات، وزارت صنعت، معدن و تجارت در موضوع وضعیت صادرات هم باید اصلاحاتی انجام دهد. در این خصوص باید روان سازی صادرات کالا انجام گیرد و نمی‌توان تاجر را موظف کرد که ارز خود را چگونه برگرداند. صادرکننده باید به آسانی کالای خود را بفروشد و سپس ارز حاصل از صادرات را برگرداند.

وی با تاکید بر این که در بخش صنعت، راه اندازی کارگاه‌ها و شبکه‌های صنعتی کوچک مورد نیاز است که تولید کننده داخلی بتواند تولید خود را با قیمت پایین‌تر و رقابتی عرضه کند، گفت: وقتی که در واردات کالا از مجوزهای خاص استفاده نشود و دست فعالان این حوزه باز گذاشته شود، قیمت‌های پایین و ثابتی در بازار به وجود می‌آید که متقاضی توان خرید آن را دارد ولی اگر واردات کالایی در دست یک شرکت یا فرد خاص باشد، تعیین کننده قیمت بازار هم آن افراد خاص می‌شوند.

صفا با ذکر این که با تصویب پیمان سپاری‌های ارزی، اکثر صادرکنندگان کالای خود را با کارت‌های یک بار مصرف صادر می‌کنند، اظهار کرد: این موضوع را مسئولان مربوطه اگر نمی‌دانند باید به آنها گوشزد کرد ولی اگر نمی‌خواهند بدانند بحثی جداست.

رییس اتاق بازرگانی بندرعباس ادامه داد: هم اکنون بایستی تمرکز اصلی روی صادرات و واردات باشد. واقعیت این است که در واردات باید با بالا بردن و پایین آوردن و متناسب کردن تعرفه، قیمت را برای مصرف کننده پایین نگه داشت. اگر جلوی واردات گرفته شود، قاچاق گسترش داده می‌شود؛ اگر هم باز گذاشته شود، تولید داخل نابود می‌شود؛ لذا لازم است با تعرفه درست، انضباط کاری و اجرای تعرفه یکسان، سبب شوند که تمام واردکنندگان از یک مدار خاص واردات خود را انجام داده، با یک قیمت مشخص کالای خود را از گمرک ترخیص و با یک قیمت مشخص به متقاضی عرضه کنند.

وی سادآوری کرد: در بخش تولید داخل هم باید با ایجاد ظرفیت‌های لازم، حجم تولیدات داخلی را بالا برد که قیمت تمام شده برای تولیدکننده پایین باشد و متقاضی هم توان خرید آن کالا را داشته باشد. ارزش پول ملی در شش ماه اخیر در حدود سه و نیم تا چهار برابر تنزل پیدا کرده و ارزهای خارجی رایج بالا رفته است؛ لذا می‌توان با واردات منطقی، تولید داخلی با کیفیت، دادن یارانه مناسب که شامل یارانه انرژی هم می‌شود و با ایجاد تعرفه مناسب، جلوی واردات بی رویه را گرفته و کمک به تولید داخل کرد.

چندی پیش رضا رحمانی در جریان بررسی صلاحیت وزرای صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با کسب 203 رأی موافق از مجموع 265 رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان وزیر جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) انتخاب شد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar