عذرخواهی از مشتریان ایران خودرو و منطق افزایش قیمت خودرو

شنبه 6 بهمن 97 ساعت 10:07
عذرخواهی از مشتریان ایران خودرو و منطق افزایش قیمت خودرو

معاون مدیرعامل دربازاریابی و فروش گروه ایران خودرو اعلام کرد: بررسی‌های کارشناسی نشان می دهدکه تمامی نهاده‌های تولید درصنعت خودروسازی در اغلب موارد حتی بیش از ۱۰۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده، این درحالی است که این گروه برای تعهدات پیش از شهریور خود هیچ گونه افزایش قیمتی را لحاظ نکرده و خودروها را با همان قیمت‌های قبلی به متقاضیان تحویل می‌دهد.

مصطفی خان کرمی با ذکر این مطلب گفت: ایران خودرو برای تعهدات شهریور تا دی ماه محصولات پر تیراژ خود، با توجه به نوسانات و تغییرات شدید نرخ ارز و افزایش بهای نهاده‌های تولیدکه مطابق نظر کارشناسان تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته بود، با وجود پذیرش خسارت و زیان بسیار تنها برای خودروهای پر تیراژ خود فقط ۳۰ درصد افزایش قیمت لحاظ کرده است.

وی در زمینه وضعیت سخت خودروسازان گفت: در سه ماه پایانی سال ۹۶ فشار اقتصادی افزایش یافت و در ابتدای سال ۹۷ این فشارها چند برابر شد به صورتی که در تمام شاخص‌های اقتصادی در زندگی مردم اثر مستقیم گذاشت اما تولید خودرو همچنان با تحمل فشارهای ناشی از افزایش قیمت نهاده‌های تولیدی انجام می‌گرفت. پس با در نظرگرفتن تمامی جوانب و اتفاقاتی که از اردیبهشت ۹۷ در کشور افتاد و در راستای تداوم تولید و ایفای تعهدات، افزایش قیمت‌ها گریزناپذیر بود.

وی تاکید کرد: در راستای انتقال کمترین فشار ممکن به متقاضیان و به حداقل رساندن آن و با توجه به تاریخ تغییر نرخ ارز و در جهت اعمال شرایط یکسان برای متقاضیان، گروه ایران خودرو زمان تغییر قیمت خود را آخر مرداد ماه اعلام کرد و تعهدات ۱۶ الی ۳۱ مرداد ماه را هم با قیمت قدیم محاسبه و تحویل متقاضیان داد. (لازم به توضیح است ۱۶ مرداد ماه تاریخ اعلام نرخ ارز نیمایی است)

خان کرمی تصریح کرد: براساس آمارهای موجود خودروهای فروخته شده سال جاری و سال پیش نشان می دهدکه تا ۲۸ دی ماه سال ۹۶ شمار ۵۷۳ هزار دستگاه از طرف گروه ایران خودرو فاکتور و به بازار و متقاضیان شرکت عرضه و تحویل شده است که این روند در سال ۹۷ و مدت مشابه با تمام دلایل مطرح شده در بالا به ۲۹۶ هزار دستگاه کاهش یافته است.

معاون مدیرعامل در بازاریابی و فروش ایران خودرو اظهار داشت: با مقایسه دو عدد یاد شده می‌توان مشاهده کرد که توان تحویل گروه ایران خودرو به شمار ۲۷۶ هزار دستگاه کاهش یافته است و این در حالی است که شمار تعهدات معوقه این شرکت در سال جاری نزدیک به ۱۰۶ هزار دستگاه است که کمتر از میزان افت تولید است.

وی خاطرنشان کرد: این بدان معناست که حتی اگر تولید نسبت به سال ۹۶ رشدی هم نداشت و به میزان همان سال خودرو تولید می‌شد، پیش فروش‌های انجام شده نه تنها به تعهد معوق منجر نمی‌شد بلکه امکان عرضه خودروهای بیشتر هم وجود داشت.

خان کرمی به متقاضیان خودرو اطمینان داد، تمامی فرآیندها از قبیل ثبت نام، صف انتظار، صدور فاکتور، تحویل خودرو و ... در گروه ایران خودرو مکانیزه و سیستمی بوده تحویل خودروبه متقاضیان مطابق نوبت انجام می‌شود.

معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو اظهار داشت: از متقاضیان محترم گروه ایران خودرو به دلیل درک وضعیت موجود کمال تشکر و قدردانی را دارم و بابت تأخیر بوجود آمده در تحویل خودروها از آنان عذرخواهی می‌کنم.

وی درپایان افزود: امید است با تدابیری که وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار، نمایندگان مجلس و دستگاه‌های نظارتی از اواسط خرداد ماه اتخاذ کرده‌اند، با تأمین به موقع قطعات مورد نیاز خصوصاً در خصوص خودروهای پر تیراژ و مورد نیاز متقاضیان محترم شرکت، بتوانیم ظرفیت تولید را افزایش و در طول مدت چند ماه از بحث خودروهای معوق و با تاخیرخارج شده و بازار این صنعت مهم که موتور محرک رشد اقتصادی کشور است را به تعادل برسانیم.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها برای "عذرخواهی از مشتریان ایران خودرو و منطق افزایش قیمت خودرو"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
امین
مهمان

اینا تو روز روشن دروغ میگن من ۲۰۷ صندوقدار با موعد تحویل تیر رو با قیمت جدید ۱۰۴ میلیون به تازگی تحویل گرفتم چطور میگن تا شهریور با قیمت های قدیم تحویل دادیم ؟

داریوش رحیمیان
مهمان

عذرخواهی به چه درد مردم میخوره …
چقدر پررو هستن که منت هم میزارن سر ملت !
حقتونه آقایونی که کارت مللیتون تو دستتونه و ناله میکنین پول ندارین ولی زیر بالشتون پوله و اول تو صفید هرجا که باید توصحنه باشید … لعنت به امثال شماها که زندگی ما جوونارو تباه کردین .