با کاهش تعرفه واردات تایر بازار در اختیار چینی‌ها قرار می‌گیرد

یکشنبه 31 شهریور 98 ساعت 15:06
با کاهش تعرفه واردات تایر بازار در اختیار چینی‌ها قرار می‌گیرد

سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران گفت: در صورتی که تعرفه واردات تایرهای سواری از ۴۰ درصد کنونی به پنج درصد کاهش یابد، تنظیم بازار این کالا در عمل در اختیار چینی‌ها قرار خواهد گرفت.

«مصطفی تنها» افزود: در وضعیت سخت کنونی که تأمین ارز مواد اولیه، ماشین‌آلات و غیره تولید تایر به دشواری انجام می‌شود، شاهدیم مسئولان به جای حمایت از تولید داخل، به فکر توسعه واردات هستند.

به گفته این مقام صنفی، اینکه وزارت صنعت در این وضعیت حامی واردات شده، جای تعجب و سؤال دارد.

اشاره وی به نامه‌ای است که در روزهای اخیر از طرف معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت تهیه و به دفتر وزیر ارسال شده که در آن کاهش تعرفه تایرهای سواری درخواست شده است. این نامه از طرف بعضی رسانه‌ها منتشر شده است.

اگرچه هنوز موضوع یاد شده در کارگروه تنظیم بازار مطرح نشده و مطابق شنیده‌ها نشست تنظیم بازار قرار است هفته آینده برگزار شود، ولی سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران می‌گوید: مشکل تولید تایر سواری چیست که چنین تصمیماتی راجع به آن اتخاذ می‌شود؟

وی عقیده دارد ستاد تنظیم بازار برای رفع مشکلات بازار راهی جز واردات بلد نیست و این رویه سال پیش در مورد تأمین تایرهای سنگین هم دیده شد که در نهایت شاهد بودیم تایر از هر نوعی در بازار وارد شد، به صورتی که حتی انجمن واردکنندگان تایر هم به مخالفت با پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردکنندگان پرداخت.

تنها ادامه داد: بعضی شرکت‌های داخلی برای تولید سالیانه ۳۰۰ هزار حلقه تایر سنگین درخواست ۲۰ میلیون دلار ارز داشتند، ولی به آنها اختصاص نیافت، این در حالی است که برای واردات این نوع تایرها ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص یافت.

سخنگوی انجمن صنعت تایر یادآور شد: به طور نمونه در مقایسه با پنج ماهه پارسال ۲۲ درصد رشد تولید تایر پرایدی ملاحظه می‌شود، این در حالی است که بیشترین اختلاف قیمت بازاری و نرخ کارخانه‌ای را در همین تایر شاهد هستیم.

وی اضافه‌کرد: به جای اینکه مشکلات بازار و توزیع تایر را بررسی کرده و ببینیم منافع چه فرد یا افرادی درگیر آن است، با باز کردن درهای واردات، ارز کشور را در اختیار کارگران چینی قرار می‌دهیم.

در چهار ماهه نخست امسال ۱۲ میلیون و ۳۵۹ هزار و ۴۱۵ حلقه انواع تایر در کشور تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش چهار درصدی نشان می‌دهد.

میزان تایرهای تولید شده در این مدت ۷۳ هزار و ۸۵۸ تن بود که در مقایسه با پارسال افت ۱۵ درصدی داشته است.

پارسال ۲۰۱ هزار و ۸۰۰ تن لاستیک خودرو در کشور تولید شد.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar