قطعات ۲ و ۳ آزادراه همت-کرج افتتاح شد

سه شنبه 27 اسفند 98 ساعت 13:40
قطعات 2 و 3 آزادراه همت-کرج افتتاح شد

طی مراسمی با حضور رئیس‌جمهوری و وزیر راه و شهرسازی، قطعات ۲ و ۳ آزادراه همت ــ کرج به بهره‌برداری رسید.

صبح امروز با حضور رئیس‌جمهوری، وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور قطعات ۲ و ۳ آزادراه همت ــ کرج به بهره‌برداری رسید.

قطعه ۲ از گرمدره تا شهرک جهان‌نما به‌طول ۵.۱ کیلومتر و قطعه ۳ از شهرک جهان‌نما تا جاده چالوس به‌طول ۴.۵کیلومتر است. با بهره‌برداری از این قطعات ۳۵ درصد از بار ترافیکی جاده‌های مواصلاتی استان تهران و البرز به این آزادراه منتقل خواهد شد.

این آزادراه تکمیل‌کننده کریدور بین‌المللی شرق به غرب کشور است که با بهره‌برداری کامل از آن علاوه بر کاهش زمان سفر و افزایش ایمنی؛ بار ترافیکی درون‌شهری کرج کاهش می‌یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با ذکر این‌ که ارزش روز این پروژه ۱۵ هزار میلیارد ریال است، گفت: این پروژه به‌عنوان چهارمین مسیر اتصال پایتخت به استان البرز با مجموع مزایایی معادل ۱۲۰۳ میلیارد ریال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که نقش مؤثری را در کاهش و کنترل ترافیک مسیر تهران ــ کرج ایفا خواهد کرد.

خیرالله خادمی افزود: آزادراه تهران ــ کرج به‌عنوان کوتاه‌ترین آزادراه کشور با طول ۱۴.۶ کیلومتر شناخته می‌شود ولی نکته قابل توجه در فرایند احداث آن حجم عظیم احجام انجام ‌گرفته است، به‌عنوان مثال انجام ۱۲ میلیون مترمکعب عملیات خاکی در این پروژه خود گواه بزرگی بر کار انجام‌شده در این آزادراه است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل با ذکر اینکه ۴۰ درصد از هزینه‌های پروژه به آزادسازی و تملک اراضی تخصیص یافته است، گفت: احداث دو تونل با سه باند اصلی و یک باند اضطرار‌ در دو مسیر رفت و برگشت، اجرای پل قوسی فلزی به‌طول تقریبی ۱۰۰ متر، اجرای ۷ دستگاه پل خاص در طول مسیر آزادراه و احداث ۳ باند عبور، یک باند اضطرار و یک باند شانه آسفالتی از جمله اقداماتی است که در فرایند احداث آزادراه همت ــ کرج انجام شده است.

خادمی اشتغالزایی مستقیم ۳ هزار نفر و غیرمستقیم هزار نفر، کاهش سالانه ۲۹۳ میلیارد ریال در استهلاک خودرو، ۱۱۷ میلیارد ریال در تصادفات، ۳۷۴ میلیارد ریال در مصرف سوخت، ۳۲۹ میلیارد ریال در زمان سفر و ۲۶ میلیارد در کاهش آلاینده‌ها را از جمله مزایای بهره‌برداری از این پروژه اعلام کرد.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar