ماجرای مبهم مجوز ۲ ماهه رفت و آمد خودروهای مناطق آزاد

یکشنبه 27 مرداد 98 ساعت 11:43
ماجرای مبهم مجوز 2 ماهه رفت و آمد خودروهای مناطق آزاد

در حالی مجوز رفت و آمد خودروها از دو منطقه آزاد کیش و اروند به مدت دو ماه افزایش یافته که ظاهرا با توافقات بین مناطق، گمرک و استانداری بوده است، اما پلیس راهور ناجا این جریان را تخلف گمرک در صدور مجوز اعلام و دستور توقیف بعضی از خودروها را صادر کرده است؛ ماجرایی مبهم و متناقض که تاکنون توضیح صریحی از طرف گمرک و مناطق آزاد در خصوص آن ارائه نشده و سوالات زیادی را بی‌پاسخ گذاشته است.

خودروهای مناطق آزاد برای خروج و رفت و آمد در سرزمین اصلی نیاز به طی کردن فرآیند دریافت مجوز و به عبارتی دریافت مرخصی دارند که طی این سال‌ها برای آنها زمانی یک ماهه تعریف شده است، ولی بتازگی مجوزهای پیوسته و نا پیوسته‌ای در دو منطقه آزاد با زمان دو ماهه صادر شد که با خود حواشی به همراه داشت.

ماجرا از آنجا آغاز شد که رئیس پلیس راهور ناجا اعلام کرد مجوز دو ماهه‌ای برای رفت و آمد خودروهای منطقه آزاد کیش در دیگر استان‌های کشور صادر شده که تخلف گمرک است. هادیانفر گفته بود که با توجه به این‌که مجوز گمرک برای رفت و آمد دو ماهه را خلاف قانون بود، دستور توقیف بعضی از این خودروها را هم صادر کرده است.

به گفته وی، ورود خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی مناطق آزاد به کشور به جز خودروهای آمریکایی بلامانع است و خودروهای کشورهای همسایه که در ایران در حال رفت و آمد هستند برای گردشگری بوده و منعی برای آنها وجود ندارد.

اما این‌که چرا خودروهای منطقه آزاد کیش مجوز دو ماهه برای رفت و آمد پیدا کردند و تخلف گمرکی اعلام شد، موضوعی بود که تاکنون گمرک موضع مشخصی در رابطه با آن نشان نداده و پاسخی در خصوص آن وجود ندارد، اما اطلاعات دریافتی از این حکایت دارد که این به توافق بین گمرک با منطقه آزاد کیش و استانداری بوده که در آن زمان انجام شده و این رویه ادامه دارد، حتی اگر پلیس راهور آن را تخلف اعلام کرده باشد.

از این ماجرا زمانی نگذشته بود که اعلام شد خودروهای منطقه آزاد اروند هم دارای مجوز دو ماهه برای رفت و آمد شده‌اند که البته آنچه از طرف استاندار خوزستان در این رابطه اعلام شده از این حکایت دارد که با موافقت گمرک ایران این اتفاق افتاده است.

وی گفته که علت صدرو مجوز برای رفت و آمد دو ماهه خودروهای منطقه آزاد اروند به این برمی‌گردد که با توجه به شرایط آب و هوایی ویژه استان خوزستان و در راستای رفاه حال شهروندان و درخواست‌هایی که دراین زمینه داشته‌اند، افزایش زمان مرخصی خودروهای پلاک اروند مورد توافق قرار گرفته است.

در این بین شرایط مرخصی دو ماهه خودروهای اروند و کیش هم با یکدیگر متفاوت است؛ به صورتی که برای خودروهای کیش مجوز رفت و آمد پیوسته دو ماهه و برای اروند با فاصله زمانی حداقل یک ماهه و دو مرتبه در سال صادر شده است.

ولی در وضعیتی موضوع رفت و آمد خودروها و میزان مرخصی آنها مورد سوال قرار دارد که تاکنون گمرک و منطقه آزاد در رابطه با این موضوع توضیح صریحی ارائه نکرده و به نوعی توپ پاسخ به ابهامات در زمین یکدیگر در حال چرخش است.

اکنون مشخص نیست دلایل صدور مجوز دو ماهه برای این دو منطقه چیست و جالب اینکه چرا اگر توافقی انجام شده پلیس راهور ناجا در جریان این موضوع قرار نداشته و مورد تائیدش نیست که اقدام به توقیف بعضی از این خودروها کرده است. در عین حال که چرا این مجوز مشمول سایر مناطق نشده است؟

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar