مجوزی برای آب سوز کردن خودروها صادر نشده است

سه شنبه 12 آذر 98 ساعت 09:46
مجوزی برای آب سوز کردن خودروها صادر نشده است

به دنبال تبلیغات انجام شده مبنی بر پیش ‌فروش تجهیزات آب ‌سوز کردن خودروها، سازمان ملی استاندارد ایران اعلام کرد که هیچ مجوزی در این زمینه صادر نکرده است.

مدتی است که تبلیغاتی در زمینه آب‌سوز کردن خودروهای سواری انجام گرفته و سایتی در این زمینه برای ثبت ‌نام ایجاد شده است. در این سایت ادعا شده که با خریداری و نصب تجیهزاتی به قیمت ۴.۵ میلیون تومان، می‌توان یک خودرو را آب‌سوز کرد و دیگر نیازی به استفاده از سوخت بنزین نیست.

پیش از این امیرحسین کاکایی عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت در این رابطه اظهار کرده بود: این موضوع پایه‌ای در علم دارد ولی کاربرد روزمره نداشته و ضمانتی هم برای آن وجود ندارد؛ بنابراین به مردم توصیه می‌کنیم که به هیچ‌وجه گول این تبلیغات را نخورند. کسانی که ادعا می‌کنند خودروهای آب‌سوز دارند، در هیچ یک از مراجع معتبر صنعتی و رسمی کشور، مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند و حتی در کشورهای پیشرفته‌ای مانند آمریکا هم نمونه خودروی آب‌سوز وجود ندارد. برای ما عجیب است که چگونه اجازه تبلیغات چنین ادعاهایی داده می‌شود!؟

به گفته این استاد دانشگاه، جایگزین کردن سوخت با آب پس از مدتی به تمام اجزای داخلی موتور و خودرو آسیب زده و باید مبلغ کلانی بیشتر از هزینه سوخت و بنزین، هزینه تعمیر خودرو کرده و حتی قید کل خودرو را زد.

همچنین سیدرضا مفیدی مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت در این رابطه تاکید کرده بود که تاکنون هیچ مجوزی در مورد پیش‌فروش تجهیزات خودروهای آب‌سوز صادر نشده است.

در این شرایط سازمان ملی استاندارد ایران هم در پاسخ به پیگیری‌ها اعلام کرد که هیچ مجوزی در زمینه تجهیزات آب‌ سوز کردن خودروها صادر نکرده است.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar