محاسبه نرخ حمل و نقل جاده‌ای به زودی اعلام می‌شود

یکشنبه 20 آبان 97 ساعت 10:17
محاسبه نرخ حمل و نقل جاده‌ای به زودی اعلام می‌شود

معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: مصوبه جدید محاسبه نرخ حمل و نقل جاده‌ای بر اساس تن بر کیلومتر تا یک ماه دیگر اجرایی می‌شود.

داریوش امانی در گفتگوی ویژه خبری افزود: این مصوبه ابهاماتی دارد که در حال بررسی و رفع آنها هستیم.

وی گفت: در بحث اضافه دریافت کمیسیون از رانندگان با هزار و ۸۵۰ شرکت گوناگون برخورد شده است و ۲۳۰ شرکت حمل و نقل تعطیلی یک تا چند ماهه داشته‌اند.

معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گسترش شرکت‌های تعاونی در خصوص حمل بار را از جمله سیاست‌های این سازمان اعلام کرد و افزود: در حال حاضر ۱۷۰ شرکت تعاونی در این خصوص در کشور در حال فعالیت هستند.

دبیر اتحادیه سراسری انجمن‌های صنفی کامیون داران کشور هم در این برنامه گفت: محاسبه نرخ حمل بار در جاده‌ها بر اساس تن بر کیلومتر از خواسته‌های اصلی کامیون داران است که تصویب شده ولی هنوز اجرایی نشده است.

احمد کریمی افزود: در این محاسبه جدید همه شاخص‌ها دیده شده و مورد توافق رانندگان کامیون قرار گرفته است.

وی گفت: نرخ کمیسیون بر اساس قانون درصدی از کرایه حمل است که بعضی از شرکت‌ها با تخلف، تا ۵۰ درصد حق کمیسیون دریافت می‌کنند.

کریمی نبود لاستیک در بازار و قیمت بالای آن را از جمله مشکلات کامیون داران دانست و افزود: در حالی که ۸ ماه از سال گذشته است فقط ۲ حلقه لاستیک به خودروهای سنگین حمل بار تحویل شده در حالی که هر خودرو نیاز به تعویض ۶ حلقه لاستیک دارد.

وی گفت: لاستیک خودروهای سنگین تا ۳ برابر قیمت دولتی در بازار موجود است و رانندگان مجبور به تهیه آن هستند.

کریمی افزود: این در حالی است که قیمت بعضی قطعات خودروهای باری سنگین تا ۶ برابر افزایش یافته است.

مدیرکل امور اقتصادی و تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: دولت تمهیدات لازم را برای واردات لاستیک مورد نیاز یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودروی سنگین اندیشیده است.

محمدرضا کلامی افزود: از این شمار ۴۰۰ هزار دستگاه خودروی باری و ۵۱ هزار دستگاه مسافربری است.

وی گفت: خودروهای سنگین کشور سالانه به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار حلقه لاستیک نیاز دارند که از این شمار یک میلیون حلقه در داخل کشور تولید و بقیه وارد می‌شود.

کلامی با اشاره به افزایش نرخ ارز وارداتی لاستیک از ۳ هزار و ۳۰۰ تومان به ۴ هزار و ۲۰۰ تومان افزود: همین موضوع خود موجب افزایش قیمت لاستیک خودروهای سنگین شده است.

وی گفت: در مهر ماه گذشته ۱۵۰ میلیون دلار برای واردات یک و نیم میلیون حلقه لاستیک ثبت سفارش و ۳۰۰ هزار حلقه لاستیک توزیع کردیم.

کلامی با ذکر اینکه در مجموع ۳۲۰ میلیون دلار برای واردات لاستیک خودروهای سنگین ثبت سفارش انجام گرفته است افزود: با تخصیص ارز مورد نیاز در آبان و آذر یک میلیون حلقه لاستیک برای خودروهای سنگین وارد کشور می‌شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: با بررسی‌های انجام گرفته دریافتیم که بیشتر مطالبات رانندگان کامیون‌ها به حق و سال‌هاست که دستگاه‌های اجرایی به خواسته‌های آنان توجه نکرده‌اند.

محمدرضا رضایی افزود: خیلی از شرکت‌های حمل و نقل با صاحب کالا به توافق می‌رسیدند تا کمتر از حق رانندگان کامیون‌ها به آنان پرداخت شود.

وی گفت: بر اساس بررسی‌های انجام گرفته در بعضی از موارد رانندگان کامیون‌ها فقط ۵۰ تا ۶۰ درصد حقشان را دریافت می‌کردند.

رضایی افزود: ناهماهنگی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی برای تأمین ارز مورد نیاز به منظور واردات لاستیک مشکلاتی را برای رانندگان خودروهای سنگین کشور ایجاد کرده است.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar