نحوه تعیین نرخ کرایه‌های تاکسی در سال 98

سه شنبه 23 بهمن 97 ساعت 10:53
نحوه تعیین نرخ کرایه‌های تاکسی در سال 98

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی نحوه تعیین نرخ کرایه‌های تاکسی در سال 98 را تشریح کرد.

علیرضا قنادان در پاسخ به سوالی در مورد آخرین شرایط تدوین نرخ کرایه‌های تاکسی در سال 98 گفت: این لایحه در سازمان تاکسیرانی آماده شده است ولی برای ارائه به شورا باید یک سیر داخلی در مجموعه شهرداری را طی کند. هم اکنون لایحه پیشنهادی از سمت تاکسیرانی به معاونت حمل و نقل ترافیک ارائه شده است.

وی ادامه داد: به خاطر اینکه سال پیش تصویب لایحه نرخ کرایه‌های تاکسی با تأخیر همراه شد امسال تلاش کردیم زودتر لایحه را آماده کنیم تا پیش از سال نرخ کرایه‌های تاکسی تعیین تکلیف شود. قنادان در جواب به این سؤال که آیا مواردی که سال پیش از لایحه نرخ کرایه‌های تاکسی حذف شد نظیر تغییر نرخ کرایه‌ها در روزهای برفی و بارانی و پیک ترافیک است، گفت: سال اخیر فرمانداری با بخش‌هایی از لایحه نرخ کرایه‌های تاکسی موافقت کرد ولی به خاطر آنکه بیش از این زمان را از دست ندهیم اصراری به اجرای این بخش‌ها نکردیم ولی امسال با ساز و کاری جدیدتر و کامل‌تر به این بخش‌ها در لایحه اشاره شده و از آن دفاع خواهیم کرد. مدیرعامل سازمان تاکسیرانی با ذکر اینکه پرداخت الکترونیکی در تاکسی‌ها توسعه پیدا کرده گفت: یکی از پیشنهادهای ما در لایحه ایجاد یک ساختار مرکزی برای نرخ‌گذاری است و امیدواریم اجرای آن به طور پایلوت موفقیت آمیز باشد و آن را در سال‌های پیش رو توسعه بدهیم.

قنادان با تاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم نرخ‌های تاکسی عادلانه تعیین شود، گفت: این عدالت از نگاه تاکسیران نزدیک شدن قیمت‌ها به قیمت تمام شده است همچنین تلاش می‌کنیم با ارائه بسته‌های حمایتی قیمت تمام شده سفر را کاهش دهیم تا افزایش قیمت برای مسافر هم عادلانه باشد. وی در جواب به این سؤال که میانگین افزایش نرخ کرایه‌ها در سال 98 چه میزان است، گفت: یکی از چالش‌های ما در سال اخیر فاصله زمانی تصویب نرخ کرایه‌ها و اجرای آن در سال جدید بود که موجب شد نرخ تورم که در قیمت تمام شده کرایه تاثیرگذار است به درستی برای رانندگان محاسبه نشود. هم اکنون نرخ لوازم یدکی و هزینه‌های متفاوت تاکسیران‌ها بسیار متغیر است، پس پیشنهاد ما نرخ رسمی تورم در زمان اجرای مصوبه به‌عنوان نرخ پایه است که تاکنون نرخ رسمی تورم اعلام نشده است.

قنادان در پاسخ به پرسش دیگری در مورد عدم رضایت بعضی تاکسیران‌ها از بسته‌های حمایتی ارائه شده مانند لاستیک گفت: در جامعه هدف 80 تا 90 هزار نفری طبیعی است همه افراد راضی نباشند اما قیمت عرضه شده لاستیک نرخ مصوب دولتی است و دقیقاً قیمتی است که کارخانه‌ها اعلام کرده‌اند. ما تلاش کرده‌ایم در این مدت واسطه‌ها را در اقلام مصرفی و خدماتی تاکسیرانی حذف و تاکسیران‌ها به‌طور مستقیم از کارخانه‌ها اقلام مصرفی خود را دریافت کنند. وی تاکید کرد: نرخ اقلام در بازار متفاوت است ولی با این وجود نرخی که از سمت تاکسیرانی عرضه می‌شود 5 تا 10 درصد از کمترین قیمت بازار ارزان‌تر است. همچنین این اقلام از باکیفیت‌ترین کارخانه تولیدکننده موجود تهیه می‌شود و تاریخ تولید و عرضه به روز است. در حالی که یکی از شاخص‌های کیفیت در لاستیک زمان تولید است که بعضی لاستیک‌های ارزان دو تا سه سال از عمر تولیدشان گذشته است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar