موارد خارج از تعد بیمه گر در بیمه شخص ثالث مشخص شد

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:37
موارد خارج از تعد بیمه گر در بیمه شخص ثالث مشخص شد

شورای عالی بیمه در اجرای تبصره «۲» ماده (۲۱) قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه - مصوب ۱۳۹۵، موارد خارج از تعهد بیمه گر را به شرکت‌های بیمه اعلام کرد.

برپایهٔ این مصوبه، خسارت‌های بدنی وارده به اشخاص ثالثی که در قسمت‌هایی از وسیله نقلیه مستقر شده باشند که برای استقرار انسان تعبیه نشده است، مصداق خسارت خارج از تعهد بیمه گر است و جبران اینطور خسارت‌ها در تعهد صندوق تأمین خسارت‌های بدنی است.

همینطور، خسارت‌های بدنی وارده به اشخاص ثالث ایرانی به وسیلهٔ وسایل نقلیه ایرانی در خارج از کشور در حالتی که وسیله نقلیه فاقد پوشش بیمه نامه موضوع ماده (۷) قانون باشند، مصداق فقدان بیمه نامه است و جبران این گونه خسارت‌ها در تعهد صندوق تأمین خسارت‌های بدنی است.

لازم به ذکر است، برپایهٔ ماده هفت قانون بیمه شخص ثالث، دارندگان وسیله نقلیه موتوری زمینی که از خارج وارد ایران می‌شوند در صورتی که خارج از کشور وسیله نقلیه خود را در مقابل خساراتی که بر اثر حوادث ناشی از آن به موجب بیمه نامه‌ای که از طرف بیمه مرکزی معتبر شناخته می‌شود بیمه نکرده باشند، ناچارند هنگام ورود به مرز ایران وسیله نقلیه خود را در مقابل خسارت‌های بدنی و مالی که در اثر حوادث نقلیه مزبور یا محمولات آنها به اشخاص ثالث وارد می‌شود حداقل به میزان مندرج در ماده (۸) این قانون بیمه کنند.

همینطور دارندگان وسیله نقلیه ایرانی که از کشور خارج می‌شوند وظیفه دارند هنگام خروج با پرداخت حق بیمه مربوط، وسیله نقلیه خود را در مقابل خساراتی که بر اثر حوادث نقلیه مذکور در خارج از کشور به اشخاص ثالث ایرانی وارد شود حداقل به میزان مندرج در ماده (۸) این قانون و نیز بیمه حوادث راننده موضوع ماده (۳) این قانون بیمه کنند. در غیر این صورت از رفت و آمد وسایل مزبور توسط مراجع ذی ربط جلوگیری می‌شود.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar