هشدار اتمام ذخایر انبارهای تایر

یکشنبه 14 اردیبهشت 99 ساعت 14:11
هشدار اتمام ذخایر انبارهای تایر

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر ضمن هشدار نسبت به اتمام ذخایر انبار فعالان حوزه تایر به خاطر عدم تخصیص ارز از بهمن ماه سال اخیر، گفت: احتمالاً طبق اعلام شفاهی اعلام وزارت صمت، از این پس ارز تخصیص یافته به این صنعت، ارز نیمایی خواهد بود.

مصطفی تنها، نسبت به اتمام ذخایر انبار عرضه‌کنندگان تایر هشدار داده و اظهار کرد: از بهمن ماه به بعد برای نزدیک به ۱۰ کارخانه تایرسازی که داریم، تخصیص ارزی انجام نگرفته است و طی این مدت که به خاطر نداشتن ارزی، نتوانسته‌اند مواداولیه مورد نیاز خود را تأمین کنند، تولید تایر افت کرده و موجودی انبارها را روبه اتمام رسانده است.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر ادامه داد: مقداری کارخانه‌ها متناسب با توان نقدینگی که دارند، به طور سه تا چهار ماه مواداولیه مورد نیاز خود را تهیه می‌کنند و به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند تا موجودی کف انبارهایشان سه-چهار ماه باشد؛ اما این موجودی‌ها جاودان و بی‌نهایت که نیستند. زمانی که از بهمن‌ماه تاکنون تخصیص ارز انجام نگرفته، این خطر وجود دارد که مواداولیه کارخانه‌ها تمام شود.

وی با ذکر اینکه زمانیکه ثبت سفارش انجام می‌گیرد و ارز آن تأمین می‌شود، مدت زمانی طول می‌کشد تا مواداولیه مورد نیاز تأمین و به ما برسد، گفت: اینطور نیست که بلافاصله پس از واریز مبلغ، مواداولیه بار کشتی شده و به دست ما برسد؛ بنابراین باید سفارش از چند هفته پیش‌تر انجام گیرد تا آماده شده و سپس برای ما ارسال شود. بنابراین ما اعلام خطر کرده‌ایم و درخواست کرده‌ایم که پیش از آنکه موجودی کارخانه‌ها تمام شود، ارز مورد نیاز تخصیص داده شده تا بتوانیم سفارش‌های خود را ثبت کنیم تا کارخانه‌ها با توقف رو به رو نشوند.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر خبر داد: طی پیگیری‌های انجام شده، تاکنون به طور شفاهی و غیر رسمی از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت به ما اعلام شده است که به احتمال زیاد از این پس ارز ما نیمایی باشد. نیمایی شدن ارز پیامدهایی به دنبال خود خواهد داشت. البته این موضوع هنوز به طور کتبی ابلاغ نشده و ممکن است منتفی شود.

تنها در رابطه با این پیامدها گفت: از جمله پیامدهای اقتصادی آن افزایش قیمت مواداولیه خارجی خواهد بود. باتوجه به اینکه مواداولیه یکی از ارکان اصلی قیمت تمام شده است، بر روی قیمت‌ها اثر گذاشته و متناسب با آن به مصرف‌کننده فشار خواهد آورد. با توجه به اینکه مشتری و مصرف‌کنندگان اصلی تایر عموماً صنعت حمل‌ونقل است؛ بنابراین با افزایش هزینه‌های آن‌ها برای مشتریان آن‌ها هم ایجاد هزینه خواهد کرد و این موضوع می‌تواند زنجیره‌وار در اقتصاد کشور برای تورمی شدن تاثیرگذار باشد.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar